Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 10°C 14°C 4°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Potężna trąba powietrzna w Rumunii. "Jakby biała chmura zstąpiła z nieba"

  01-05-2019 19:00 Zapierający dech w piersiach widok
  Lej kondensacyjny w okolicach Płocka Szymon Konarski

  Kilka osób zostało rannych po tym, jak przez południowo-wschodni okręg Calarasi w Rumunii przeszła potężna trąba powietrzna. Żywioł cudem ominął okoliczne wioski.

  We wtorek w południowo-wschodnim okręgu Calarasi, leżącym około 80 kilometrów na wschód od Bukaresztu, pojawiło się rzadkie zjawisko - potężna trąba powietrzna.

  Alexandra Puscasu, autorka niesamowitego nagrania jechała autostradą, gdy w okolicach miejscowości Dragalina pogoda zaczęła się robić niebezpieczna.

  - Niebo przed nami było całe czarne. Zaczęło się od błyskawicy i gradu - relacjonowała. Według kobiety kilka pojazdów zaczęło się zatrzymywać.

  - Wtedy zobaczyłam coś dziwnego z prawej strony. Jakby jakaś biała chmura zstąpiła z nieba i coś zaczęło się wznosić z ziemi - opisała.

  Według lokalnych mediów trąba powietrzna porwała autobus z 39 pasażerami, a następnie odrzuciła go na odległość 10 metrów w pobliskie pole. Siedem osób zostało rannych.

  Zrobiło się groźnie

  Lokalne media podały, że żywioł cudem ominął okoliczne wioski. Jednak było tam widać wpływ trąby powietrznej, ponieważ zdarła dachy z około 10 budynków. Silne porywy uszkodziły również kilka maszyn rolniczych.

  - Wygląda na to, że silny zimny front wywołał dzisiaj gwałtowną pogodę w południowej Rumunii, w tym trąbę powietrzną - stwierdził starszy meteorolog AccuWeather Eric Leister. - System spowodował burzę, która przyniosła do Bukaresztu silne porywy wiatru - powiedział. Dodał, że temperatura lokalnie spadła o około 10 stopni Celsjusza.

  Zgodnie informacjami podanymi przez meteorologa AccuWeather Briana Lada trąba powietrzna uniosła kurz i piach z pól rolniczych, które stopniowo wznosiła coraz wyżej. Dlatego dolna część tornada wydaje się dużo ciemniejsza.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na początku tygodnia będzie aż 17 stopni, ale później czeka nas ochłodzenie....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Bałtykiem i Niz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...