Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 10°C 2°C Deszcz przechodzący w śnieg
zwiń
Informacje
 • Wiatr połamał drzewa na Pomorzu Zachodnim. Nocą jeszcze może zagrzmieć

  12-06-2019 22:01 Śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce

  W nocy jeszcze może zagrzmieć

  PAP/EPA/FILIP SINGER

  Środowe burze nad Polską przyniosły silny wiatr. Na Pomorzu Zachodnim odnotowano prawie sto interwencji strażaków. Noc również będzie burzowa.

  Zachodniopomorscy strażacy odnotowali w środę około 90 interwencji w związku z silnym wiatrem, który przeszedł nad regionem. Nikt nie został poszkodowany.

  Jak przekazał rzecznik komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej młodszy kapitan Tomasz Kubiak, strażacy wyjeżdżali głównie, aby usuwać gałęzie, które złamał wiatr. Interweniowali przede wszystkim w Szczecinie i w powiecie gryfińskim.

  W Szczecinie wiatr złamał drzewa m.in. na ul. Budziszyńskiej, Wielkopolskiej czy w alei Niepodległości. Tam drzewo przewróciło się na sieć trakcyjną.

  Front nad Polską

  W środowe popołudnie do Polski wkroczył od zachodu bardzo aktywny chłodny front atmosferyczny, pchany przez chłodniejsze masy powietrza polarnego. Front przyniósł niebezpieczne zjawiska na terenie Niemiec - wiatr osiągał tam w porywach do 100-110 kilometrów na godzinę. W środowy wieczór rozciągał się nad Dolnym Śląskiem, Ziemią Lubuską i Pomorzem Zachodnim.

  Przed gwałtowną pogodą ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

  >>> SPRAWDŹ, GDZIE MOŻE BYĆ NIEBEZPIECZNIE

  Gdzie jest burza?

  Jak poinformowała po godzinie 21.30 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, burze nad Polską są umiarkowane. Towarzyszą im opady deszczu o natężeniu do 20-40 litrów na metr kwadratowy. Możliwy jest grad o znacznej wielkości i porywy wiatru do 100 kilometrów na godzinę.

  Front przemieszcza się północny wschód z prędkością 50-60 km/h.

  Zjawiska występują w województwach:

  - zachodniopomorskim, w pasie Gryfice, Gołczewo. Wyładowania idą na Trzebiatów i Gościno;

  - lubuskim, w rejonie miejscowości Zielona Góra oraz Torzym, Ośno Lubuskie, Słubice. Zjawiska kierują się na Kargową, Babimost oraz Międzyrzecz, Skwierzynę, Lubniewice i Gorzów Wielkopolski;

  - dolnośląskim, w pasie Gryfów Śląski, Leśna, Nowogrodziec, Węgliniec, Zgorzelec oraz Prochowice, Lubin. Burze zmierzają na Jelenią Górę, Złotoryję, Lwówek Śląski oraz Brzeg Dolny i Wołów.

  Jak długo będzie grzmieć?

  Burze na zachodzie kraju i na Pomorzu utrzymają się do północy. Możliwe, że lokalnie w pasie od środkowego Pomorza, przez Kujawy, Wielkopolskę, po Dolny Śląsk grzmieć będzie do wczesnych godzin rannych. Będą to słabe i umiarkowane burze, ale lokalnie mogą być gwałtowne.

  Blids.de: Mapa prezentuje wyładowania atmosferyczne w czasie dwóch godzin. Każdy kolor odpowiada 15 minutom. Od najnowszych: czerwone - pomarańczowe - żółte - zielone - niebieskie - granatowe - fioletowe - różowe.Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...