Informacje
 • "Nietypowe wydanie granitu".
  Strzegom świętuje swój dzień

  16-06-2019 20:13 Wyjazdowa prognoza pogody
  Tomasz Wasilewski o święcie granitu w Strzegomiu tvnmeteo.pl

  W ten weekend mieszkańcy Strzegomia świętują dzień ich miasta oraz święto Strzegomskiego Granitu. Towarzyszy im prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

  - Święto granitu to nie tylko święto miasta, ale i branży kamieniarskiej - mówił Krzysztof Kalinowski, dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury. W strefie wystaw prezentują się firmy kamieniarskie z okolic Strzegomia, jest też plener rzeźbiarski, gdzie młodzież rzeźbi stojaki do rowerów. Można też zobaczyć na jakim sprzęcie pracują firmy wydobywcze.

  Miasto zapewniło też takie atrakcje, jak giełda minerałów czy stoisko archeologów, którzy pokazują jakie ciekawe przedmioty można wydobyć z ziemi.

  Biżuteria z granitu

  W niedzielę prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski rozmawiał z przedstawicielką "Granitowej Galerii" - Aleksandrą Skolak o wyjątkowej biżuterii. Jest ona nietypowa, bo z granitu. Z obrobionego kamiena powstają naszyjniki, bransoletki, kolczyki, a także zawieszki.

  - Robimy też trochę takich galanteryjnych rzeczy, do domu i wnętrz. To takie nietypowe wydanie granitu - mówiła Aleksandra Skolak. Granit jako surowiec kojarzy nam się z ciężkimi elementami, jak na przykład kostka brukowa. Ale możne też być materiałem, z którego powstanie coś finezyjnego i drobnego, jak biżuteria.

  Jak powstał granit

  Strzegomski granit datuje się na około 300 milionów lat. Najsłynniejszą budowlą, która z niego powstała, jest Kolumna Zygmunta w Warszawie. O tym, jak powstał granit w Strzegomiu opowiadał prezes jednej z kopalni - Bogusław Solima.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na mapach pogody na razie nie widać mroźnej, zimowej aury. Do Polski właśnie nap...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby nad zachodnie rejony Polski nasunie się zatoka niżowa z f...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

"Czy śnieg naprawdę jest taki ważny w czasie Świąt?" - skomentował ktoś prognozę...