Informacje
 • Gwałtowne burze w Grecji. Nie żyją turyści

  11-07-2019 14:00 Zginęło siedem osób, ponad 100 rannych

  Jak poinformowała grecka policja, co najmniej sześcioro turystów straciło życie w burzach z gradobiciem, jakie w nocy ze środy na czwartek przeszły nad północną Grecją. Siódmą, niezidentyfikowaną dotąd ofiarę śmiertelną, wyłowiono z morza. Ponad 100 osób odniosło obrażenia. Największe straty odnotowano na Półwyspie Chalcydyckim.

  To była trudna noc dla wszystkich przebywających na północy Grecji. Przez region przeszła potężna nawałnica.

  Wichura zmiotła przyczepę kempingową, w wyniku czego zginęli jej właściciel oraz jego żona. Oboje byli obywatelami Czech. Przewrócone przez silny wiatr drzewo przygniotło i zabiło Rosjanina wraz z jego synem. Obaj znajdowali się w pobliżu hotelu w kurorcie Nea Potidea, położonym na północnym skraju półwyspu Kassandra. Z kolei zerwanie dachu w Nea Plagia było przyczyną śmierci rumuńskiej turystki i jednego dziecka. Z morza wyłowiono również jedną niezidentyfikowaną ofiarę.

  Według doniesień ponad 100 osób zostało rannych.

  Nie jest to ostateczny bilans gwałtownego gradobicia - zaznacza grecka policja. "Chodzi o bardzo wstępne szacunki" - zaznacza Agence France Presse, która opublikowała te dane.

  Liczba ofiar śmiertelnych nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona przez straż pożarną, która zajmuje się akcją ratunkową i usuwaniem szkód w całej Chalkidyce.

  Na tę chwilę MSZ nie ma informacji, żeby wśród ofiar lub rannych byli Polacy. Służby konsularne w Grecji działają i sprawdzają czy wśród ponad setki rannych na pewno nie ma obywateli Polski.

  Zniszczony kemping

  Jak poinformował Reporter 24 Artur, który przebywa na półwyspie na wakacjach, został zniszczony kemping Platanitsi, leżący w pobliżu miasta Sarti. Są tam dwie polskie rodziny. Nikomu nic się nie stało. Nie ma prądu ani wody, w okolicy panuje paraliż komunikacyjny.

  - Wczoraj około godziny 23 przeszła taka ściana deszczu i po tym zerwał się wiatr. Nagle drzewa zaczęły lecieć. Było to dość intensywne. Nikt się tego nie spodziewał. Nawet te największe z drzew zostały wyłamane z korzeniami. My na szczęście byliśmy w przyczepie kempingowej i nam się nic nie stało, ponieważ byliśmy w takim miejscu, gdzie drzew nie było dużo. Jak poszliśmy rano na spacer po kempingu, to widok był tragiczny. Drzewa leżały na namiotach. Nie wiadomo, czy kogoś nie było w środku. Teraz nie możemy wrócić do Polski, bo drogi są zablokowane. Nie ma prądu i wody. Czekamy na rozwój spraw - relacjonował pan Artur.

  Szczegółową relację pana Artura przeczytasz na Kontakt 24.

  Jeśli widziałeś coś ciekawego, podziel się swoją relacją na Kontakt 24.

  Wiatr wyrywał drzewa

  Wiatr miał ogromną siłę - wyrywał drzewa i przewracał motocykle.

  - Po raz pierwszy w mojej 25-letniej karierze przeżyłem coś takiego - stwierdził Athansios Kaltsas, dyrektor jednego z lokalnych centrów medycznych, do którego zgłosiło się wiele poszkodowanych w wyniku groźnej pogody.

  - To było tak gwałtowne i nagłe - dodał mężczyzna.

  Jak stwierdził Kaltsas, pomocy udzielał zarówno 8-miesięcznym dzieciom, jak i osobom powyżej 70. roku życia. Niektórzy doznali urazów głowy z powodu spadających konarów i różnych przedmiotów.

  Nad usuwaniem skutków gwałtownej pogody pracowało 140 strażaków. Nowo mianowany minister obrony cywilnej Grecji ma w czwartek odwiedzić Półwysep Chalcydycki.

  "Niezwykle niezwykła" pogoda

  Taka aura jest prawdziwą rzadkością w Grecji, gdzie lato zazwyczaj jest suche i gorące. Meteorolog Klearxos Marousakis określił te warunki pogodowe jako "niezwykle niezwykłe" dla tej pory roku.

  Według prognoz, deszczowa aura utrzyma się jeszcze w czwartek.

 • polmuz
  masz rację
  ~Zuza /2019-07-12 10:19
 • Gwałtowne burze w Grecji
  A co z ostrzeżeniami.Czy turystów powiadomiono o grożącym im niebezpieczeństwie . Moim zdaniem zawiodły służby meteorologiczne Grecji.Na zdjęciach satelitarnych doskonale było widać przemieszczającą się groźną burzę,a z nadchodzącą burzą trzeba się liczyć,że mogą wystąpić nieprzewidziane zjawiska od gradu,wichury,po trąby powietrzne.Może nie udałoby się uniknąć strat materialnych,ale ludzie mieliby czas na schronienie się w bezpiecznym miejscu.W Polsce system wczesnego ostrzegania działa doskonale i sprawdza się.
  ~Lech /2019-07-11 14:10
 • Trujmy naszą planetę dalej...
  To dopiero początek...
  polmuz /2019-07-11 09:56

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ wyżu Ekart II znad Rumunii....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...