Informacje
 • Piramida, kartacze i stare miasto.
  Aktywny odpoczynek w Gołdapi

  14-07-2019 19:38 Materiał powstał przy współpracy z partnerem
  Rozmowa z burmistrzem miasta Gołdap tvnmeteo.pl

  W Gołdapi można aktywnie spędzić czas jeżdżąc rowerami, a także zasmakować regionalnej kuchni - kartaczy.

  Gołdap to uzdrowisko, które przyciąga turystów czystym powietrzem i piękną przyrodą. Burmistrz miasta - Tomasz Luto opowiadał o jego dynamicznym rozwoju w ostatnich latach.

  - Myślę, że ten uzdrowiskowy kierunek będziemy jeszcze kontynuowali przez kolejne lata i kolejne pokolenia - mówił w rozmowie z Tomaszem Zubilewiczem. Podkreślił, że powoli można nazwać Gołdap kurortem.

  Uzdrowisko na Mazurach

  Justyna Szostek, przewodnik turystyczny po Warmii i Mazurach, opowiadała o walorach turystycznych Gołdapi. Podkreśliła, że to jedyne uzdrowisko na Mazurach. Znajduje się tu wiele ciekawych miejsc do zobaczenia, na przykład stare miasto, które odbudowano po I i II wojnie światowej.

  Gołdap słynie też z "kartaczewa" - święta regionalnego przysmaku, jakim są kartacze. Odbywa się ono zawsze w pierwszy weekend sierpnia. Można wtedy smakować lokalnego przysmaku do woli.

  "Rowerowa Gołdap"

  Zbigniew Makarewicz i Jacek Rakowski to twórcy projektu "Rowerowa Gołdap", który zrzesza osoby lubiące jeździć na rowerze. - Chcieliśmy zachęcić inne osoby do jeżdżenia rowerami, do aktywnego jeżdżenia i poznawania naszego powiatu - powiedział Jacek Rakowski, twórca projektu. Dodał, że udało im się utworzyć grupę kilkunastu osób, która zwiedza okolice Gołdapi rowerami.

  Według Rakowskiego rewelacyjnym miejscem do wyjazdów rodzinnych jest Puszcza Romnicka, która znajduje się na wschód od Gołdapi. Można w niej spotkać dzikie zwierzęta - jelenie, sarny i łosie.

  Oprócz tego warto zobaczyć mosty w Stańczykach - dwa wiadukty kolejowe z lat 1917-1918, wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa warmińsko-mazurskiego. Kolejnym atrakcyjnym miejscem na zachód od Gołdapi jest piramida w Rapie. To jedna z siedmiu piramid w naszym kraju.

   

  Materiał powstał przy współpracy z partnerem.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wiosenna pogoda będzie trwać prawie przez cały tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby front atmosferyczny przesunie się nad południowe i połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...