Informacje
 • Pożary lasów i burze.
  Pogodowe ostrzeżenia w Europie

  16-07-2019 18:16 Sprawdź, gdzie obowiązują alerty
  Nagrania Reporterów 24 pożarów na wyspie Zakintos Kontakt 24

  W hiszpańskim regionie turystycznym Costa del Sol wybuchł pożar lasu, ewakuowano 84 osoby. W południowej Francji ogień zagrażał wypoczywającym na kempingu. W wielu europejskich krajach obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne. Sprawdź, gdzie pogoda może być niebezpieczna.

  Pożar lasu w hiszpańskim regionie turystycznym Costa del Sol został opanowany - poinformował we wtorek Josep Maria Angel, regionalny szef do spraw bezpieczeństwa i pogotowia w Walencji.

  Ogień pojawił się w poniedziałek po południu, spaliło się około 900 hektarów lasów w gminie Beneixama - powiedział Josep Maria Angel. Podkreślił, że nikt nie został ranny, nie odnotowano też zniszczeń czy uszkodzeń budynków mieszkalnych.

  Z obszarów zagrożonych pożarem ewakuowano 84 osoby. Spadek temperatury, słaby wiatr i wzrost wilgotności w nocy pomogły strażakom opanować sytuację.

  Pożar we Francji i Chorwacji

  Francuskie władze ewakuowały 2,5 tysiąca wczasowiczów z popularnego kempingu w regionie Argeles-sur-Mer, w pobliżu granicy z Hiszpanią. Silny wiatr zwiększał ryzyko rozprzestrzenienia się ognia w pobliżu kempingu. Nikt nie został ranny, a ogień został już opanowany.

  W lesie w pobliżu plaży Zrće na chorwackiej wyspie Pag, gdzie odbywał się coroczny festiwal hip-hopowy, również wybuchł potężny pożar. Ewakuowano blisko 10 tysięcy osób. Nie ma doniesień o osobach rannych. Strażacy opanowali pożar we wtorek rano. Wtedy nie zagrażał już żadnym budynkom.

  CZYTAJ WIĘCEJ O POŻARZE W CHORWACJI >>>

  W wielu europejskich państwach obowiązują alerty meteorologiczne. Sprawdź, w których miejscach w środę trzeba zachować szczególną ostrożność.

  Niebezpieczne burze w Grecji

  Alerty trzeciego, najwyższego stopnia przed burzami z gradem wydano w Grecji dla następujących regionów: wyspy Eubea, Wysp Jońskich, wschodniego Peloponezu, regionu Epir, zachodniego Peloponezu i Grecji Środkowej. Prognozuje się tam burze, którym towarzyszyć będą opady gradu i porywisty wiatr. W pozostałych regionach obowiązują ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia przed burzami. Alerty obowiązują miejscami do środowego wieczoru.

  Mgliście i wietrznie w Czarnogórze

  Dla centralnej części Czarnogóry wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed mgłami, które ograniczą widzialność poniżej 1500 metrów. Dla regionów nadmorskich wydano alerty przed silnym wiatrem, który może osiągać prędkość powyżej 40 kilometrów na godzinę. Ostrzeżenia obowiązywać będą w środę.

  Burze we Włoszech

  Dla północnych regionów Włoch (Emilia-Romania, Lombardia, Trydent-Górna Adyga, Friuli-Wenecja Julijska, Piemont, Wenecja Euganejska, Liguria, Toskania) wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Alerty obowiązują do środowego wieczoru.

  Deszcz w Hiszpanii

  Dla północno-wschodnich regionów Hiszpanii wydano żółte alerty przed opadami deszczu, spadnie go do 15-20 litrów na metr kwadratowy. Mogą pojawić się też burze.

  Wietrznie w Portugalii

  W zachodniej części Portugalii (Leiria, Lizbona) wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed porywistym wiatrem. Możliwe są porywy do 75 kilometrów na godzinę.

  Burze na Litwie i w Estonii

  W większości regionów na Litwie obowiązują ostrzeżenia przed burzami, podczas których wiatr w porywach może wiać z prędkością 54 kilometrów na godzinę.

  Ostrzeżenia przed burzami obowiązują także prawie we wszystkich regionach Estonii. Wyładowaniom mogą towarzyszyć intensywne opady i silniejsze porywy wiatru.


  Mogą wybuchać pożary

  W Finlandii wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed pożarami w lasach, dotyczą zachodnich i północnych regionów. Alerty obowiązują do środowego poranka.

  W Norwegii wydane zostały ostrzeżenia pierwszego stopnia przed pożarami lasów dla regionów południowych i południowo-wschodnich.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wiosenna pogoda będzie trwać prawie przez cały tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby front atmosferyczny przesunie się nad południowe i połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...