Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 4°C -1°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Ta roślina zakwita tylko na chwilę.
  Królowa Jednej Nocy uwieczniona

  18-07-2019 14:52 Wyjątkowa roślina
  Azalie pontyjskie zakwitły wcześniej niż zwykle Chrumps/Wikipedia (CC BY-SA 3.0), Esin Ustun/flickr (CC BY 2.0), Radomil/Wikipedia (CC BY-SA 3.0), voyager2014/Visualhunt (CC BY-SA 2.0)

  Jak rozkwita epipfyllum ostropłatkowe, pokazał film poklatkowy nagrany w chińskiej prowincji Jiangsu. Roślina kwitnie tak rzadko i tak spektakularnie, że wzbudza wielkie emocje.

  Kwitnienie epifyllum ostropłatkowego (Epiphyllum oxypetalum) zarejestrowano w chińskim mieście Hai'an we wschodniej części kraju. Ten proces zaczyna się po zachodzie słońca, a kończy tuż przed świtem. Dlatego epifyllum ostropłatkowe nazywa się Królową Jednej Nocy.

  W poniedziałek około godziny 19 czasu lokalnego zaczęły pojawiać się pierwsze oznaki kwitnienia - pąki stopniowo nabrzmiewały, aż wreszcie całkowicie się otworzyły. Około godziny 23 wszystkie 53 kwiaty można było podziwiać w całej okazałości, a powietrze wokół wypełnił przyjemny, lekko waniliowy zapach.

  Krótka chwała

  Epifyllum ostropłatkowe należy do rodziny kaktusów i jest epifitem. Terminem tym określa się rośliny, które do wzrostu potrzebują innego gatunku, ale na nim nie pasożytują. Epifyllum kwitnie od późnej wiosny do późnego lata. W Chinach kwiat znany jest pod nazwą tán huā i ma swoje miejsce w słowniku frazeologicznym. W chengyu, czyli przysłowiu składającym się z czterech znaków, mianem tán huā yī xiàn określa się kogoś, kto odnosi spektakularny, lecz krótkotrwały sukces. Jest to odniesienie do efektownego, ale krótkiego kwitnienia Epiphyllum oxypetalum.

 • Nie tylko tam
  Za parę dni u mnie też zakwitną.Policzyłem 38 małych pączków kwiatów.
  kg1955 /2019-07-18 16:04

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ wyżu Ekart II znad Rumunii....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...