Informacje
 • "Na Ziemi będzie mnóstwo miejsc, gdzie nie da się żyć"

  26-07-2019 11:50 "Stoimy w obliczu katastrofy klimatycznej"
  Anomalie temperatury na świecie NOAA

  - Już nie mamy czasu, musimy działać - apelował na antenie TVN24 gość "Wstajesz i wiesz" profesor Paweł Rowiński, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk, geofizyk. Jak zaznaczył, stoimy w obliczu katastrofy klimatycznej.

  - Wszystkie gazy kopalne spowodowały, że nasza ekonomia się rozwija, cywilizacja się rozwija, ale teraz te gazy, wszystkie substancje kopalne, mogą się stać naszym przekleństwem - mówił Rowiński. - Ciągle wydobywamy, dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych emitujemy niestety coraz więcej, pomimo dużego szumu. To powoduje nieodwracalne zmiany klimatyczne - podkreślił.

  Także Polska się zmieni

  W raporcie klimatycznym Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) z 2018 roku napisane jest, że jeśli nie uda się zahamować zmian klimatu, rozwój ludzkości zostanie zatrzymany. Profesor Rowiński powiedział, że scenariusz, do którego dążymy, to wzrost temperatury globalnej o maksymalnie 1,5 stopnia do końca XXI wieku, ale wymaga to olbrzymiego wysiłku wszystkich na świecie - zarówno polityków, jak i zwykłych ludzi.

  - Jeśli zrealizują się scenariusze "nic nie robimy" i klimat się będzie zmieniał, to temperatura może wzrosnąć o 3-4 stopnie. Wtedy będzie już lawina różnych konsekwencji, włącznie z tym, że na Ziemi będzie mnóstwo miejsc, gdzie nie da się żyć. To spowoduje lawinę migracji, będziemy musieli je również przyjąć tutaj, bo tu jest miejsce, w którym stosunkowo żyje się najlepiej - mówił geofizyk.

  Geofizyk dodał jednak, że zmiany klimatu dotyczą też szerokości geograficznych, w których żyjemy. Oznacza to, że będziemy mieli coraz wyższe temperatury w Polsce.

  - Dni gorących w Polsce jest trzykrotnie więcej niż na przykład w latach 70. - podkreślił geofizyk. - To, co w nas bardzo uderza, czego doświadczamy w danej chwili w Polsce, to potężne susze. I te susze się powtarzają - mówił Rowiński. Dodał, że kiedyś zdarzały się raz na 5-6 lat. W tej chwili mamy do czynienia z suszami co drugi rok.

  - To będzie przeplatane również innymi kataklizmami, jak powodzie - zaznaczył.

  Co można zrobić?

  - Musimy wreszcie przestać dyskutować o tym, czy są zmiany klimatu i czy to spowodował człowiek. To jest fakt, absolutnie potwierdzony - mówił geofizyk. Dodał, że w czasopiśmie "Nature" pojawiły się prace podsumowujące wszystkie publikacje z ostatnich lat dotyczące klimatu. I według nich 99 procent uczonych z całego świata jest absolutnie zgodna co do faktu, że człowiek powoduje zmiany klimatyczne.

  - Przeciętny Kowalski musi sobie zdawać sprawę z faktu, że te zmiany klimatu będą, w związku z tym musi oszczędzać wodę, żyć ekologicznie, nie jeść tyle mięsa, ile zjada do tej pory - tłumaczył.

  Podkreślił, że należy słuchać i dokonywać prostych czynności, które są dla świata ważne.

  - To nie uda się bez zmian gospodarczych, bez zmiany podejścia do gospodarki. Na pewno będą zawirowania w niektórych sektorach przemysłowych, ale też nauka pokazuje, że to może być szansa. Innowacyjność zwykle powoduje, że kraje się rozwijają bardzo mocno - tłumaczył geofizyk. - Nie unikniemy dekarbonizacji, z tym się trzeba pogodzić, ale nie należy nad tym płakać. - Trzeba działać bardzo szybko - podkreślił. - Już nie mamy czasu, musimy działać - apelował.

  Geofizyk zaznaczył, że stoimy w obliczu katastrofy klimatycznej.

  Posłuchaj całej rozmowy z profesorem Pawłem Rowińskim:

 • Bujdy na "resorach"
  To są same kłamstwa i bujdy na "resorach" dla prostego luda !!!!
  Nie człowiek jest odpowiedzialny za zmiany klimatyczne, etc.
  ~Bujdy na resorach3ex2V8 /2019-07-27 19:48
 • @MaicjeM tu chodzi o ochronę środowiska
  A nie tylko o klimat, żeby nie zatruwać powietrza, wody i ziemi.
  ~Nick /2019-07-27 18:31
 • Takich mamy naukowców
  nie potrafią dodać przysłowiowego 2+2 , czyli nałożyć na osi czasu wykresów wszelkich katastrof klimatycznych oraz wzrostu ludności która wystrzeliła od 1850r.Jeden człowiek to produkcja 2ton CO2 x 100mln netto przyrostu ludności (w okresie tylko JEDNEGO roku !) a ktoś śmie wciskać że jak zmienimy samochody na elektryczne i zaczne gasic światlo to zatczmymamy zmiany klimatyczne ?!!!! Przeludnienie jest problemem i je należy zredukować bo tylko to jest w stanie zatrzymać zmiany klimatyczne. Co jest bardziej niehumanitarne: niepowołanie do tego skażonego świata jeszcze jednego dziecka czy wegetacja przez większość życia ?...
  Maciej__M /2019-07-27 11:57
 • Niezaprzeczalne dowody globalnego ocieplenia
  Codziennie to powinien być co najmniej 1 artykuł przedstawiający powody globalnego ocieplenia.
  ~Nick /2019-07-26 21:50
 • Pomoc uchodżcom klimatycznym
  Tu pytanie do rządzących .To jak będziemy pomagać tym ludziom w miejscu ,gdzie bardzo wysoka temperatura powietrza i brak wody uniemożliwią im życie .
  ~Emeryt /2019-07-26 17:25

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Teraz będzie ciepło, ale w połowie miesiąca do Polski napłynie zimne powietrze z...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem klina wysokiego ciśnienia łączącego dwa wyże - znad Atla...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...