Informacje
 • Wisła sięga dna.
  Tak źle w tym roku jeszcze nie było

  01-08-2019 16:54 Bardzo niski stan wody w Wiśle
  Susza w Polsce TVN24

  Stan wody w Wiśle na stołecznym odcinku jest wyjątkowo niski. Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na stacji "Warszawa-Bulwary" wodowskaz pokazał najniższą wartość w tym roku.

  38 centymetrów - taką wartość wskazał w czwartek warszawski wodowskaz IMGW, który znajduje się w pobliżu Mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Woda w tym miejscu systematycznie spadała od 29 lipca, kiedy odnotowano 50 centymetrów.

  Ze względu na bardzo niski poziom wody na stołecznym odcinku Wisły nie kursuje prom "Pliszka".

  Do rekordu na szczęście jeszcze brakuje

  Czwartkowa wartość jest wyjątkowo niska. Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, to tegoroczny rekord. Jednak historyczny rekord nie został pobity.

  Na Wiśle w Warszawie do listopada 2017 roku istniała stacja wodowskazowa zlokalizowana w Porcie Praskim pod nazwą "Warszawa-Port". Jak informuje IMGW, najniższy stan wody zanotowano na niej w sierpniu 2015 roku i wynosił wtedy 40 centymetrów.

  Ponad dwa lata później, w listopadzie 2017 roku, stacja na tym odcinku Wisły została przeniesiona w okolice Mostu Śląsko-Dąbrowskiego i nosi nazwę "Warszawa-Bulwary".

  Jak tłumaczy IMGW, "minimalny stan wody odnotowany w Porcie Praskim (40 cm) odpowiada 26 cm w obecnej lokalizacji stacji". W czwartek obecny wodowskaz pokazał 38 centymetrów, poziom wody jest więc wyższy od przyjętego absolutnego minimum o 12 centymetrów.

  >>>CZYTAJ TEŻ: JAK TO JEST Z TYM REKORDEM

  Niski stan rzek i susza

  Z mapy przygotowywanej codziennie przez IMGW wynika, że stan wody w wielu polskich rzekach jest niski. Oznaczone są one na poniżej mapie kolorem czarnym.

  Suszą dotkniętych jest ponad 1,8 miliona hektarów gruntów rolnych - poinformował w środę resort rolnictwa. Straty szacowane są 1250 gminach w całej Polsce, najwięcej komisji powołanych zostało w woj. wielkopolskim - 226 komisji, łódzkim - 177, mazowieckim – 139, zachodniopomorskim - 105.

  Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach poinformował w swoim ostatnim raporcie, że suszę rolniczą odnotowano w 15 z 16 województw tj. we wszystkich z wyjątkiem małopolskiego. Największy niedobór wody jest w woj. lubuskim i w Wielkopolsce. Susza notowana jest we wszystkich monitorowanych uprawach: zbóż jarych i ozimych, krzewów owocowych, truskawek, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, drzew owocowych, warzyw gruntowych, tytoniu, buraka cukrowego, ziemniaka oraz chmielu. Obecnie najbardziej brakiem wody zagrożona jest kukurydza.

  >>>CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24BIS.PL

 • jest okazja
  oczyścić i pogłębić
  graffiti50 /2019-08-02 09:17
 • czlowiek?
  No to mamy okazje wyczyscic dno rzeki gdzie Problem,ludzi z pierdelka i heja do pracy rodacy zarcie tez kosztuje nawet tych co majom odpracowac w czynie spolecznym a jest tego troche praca,praca,praca narody wzbogaca.
  ~zdrowy /2019-08-02 09:12
 • szansa
  Może to okazja aby oczyścić koryto rzeki.
  ~Robson /2019-08-01 22:41

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami najpierw duże ochłodzenie, ale potem możemy liczyć na babie lato....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem klina wysokiego ciśnienia łączącego dwa wyże - znad Atla...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...