Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 1°C 5°C 1°C Przejściowe zachmurzenie
zwiń
Informacje
 • Ponad 10 miliardów ton w jeden dzień.
  Grenlandia topnieje na naszych oczach

  04-08-2019 11:46 Lód na Grenlandii znika w ekspresowym tempie
  Zdjęcia wykonane przez naukowców z projektu Icebridge NASA Ice

  Fala upałów, która przetoczyła się przez europejskie kraje, nie oszczędziła Grenlandii. W ostatnich dniach odnotowano tam rekordowe topnienie.

  Grenlandia jest największą wyspą na świecie. Leży pomiędzy Atlantykiem i Oceanem Arktycznym, a stanowczą jej większość stanowi lądolód grenlandzki.

  Klimatolog zajmujący się lodowcami opisał rok 2019 jako wyjątkowy dla topnienia pokrywy lodowej Grenlandii.

  - W tym roku proces topnienia rozpoczął się mniej więcej 3-5 tygodni wcześniej niż w poprzednich latach - powiedział Jason Box, klimatolog z Geologicznego Instytutu Badawczego Danii i Grenlandii.

  >>>CZYTAJ TEŻ: RAPORT O KRYZYSIE KLIMATYCZNYM

  Upał dotarł do Grenlandii

  Fala upałów, która przewinęła się przez Europę pod koniec lipca, dotarła do Grenlandii doprowadzając do masowego topnienia śniegu.

  - Obszar pokrywy lodowej Grenlandii, który wykazuje oznaki topnienia, rośnie codziennie i w tym roku w środę osiągnął rekordowy poziom 56,5 procent - powiedziała Ruth Mottram, klimatolog z Duńskiego Instytutu Meteorologicznego.

  Błyskawicznie topnieje

  Tylko w środę przez topnienie do oceanów dostało się ponad 10 miliardów ton (co odpowiada 10 gigatonom) lodu. Dokładnie ile, trudno jednak obliczyć. Szacuje się, że przez cały lipiec strata wyniosła około 197 miliardów ton. Z samej Grenlandii.

  Jeden miliard ton straconego lodu odpowiada 400 tysiącom basenów olimpijskich - tłumaczy Duński Instytut Meteorologiczny. Dodatkowo 100 miliardów ton odpowiada wzrostowi globalnego poziomu mórz o 0,28 milimetra.

  Mottram dodała, że od 1 czerwca tego roku - czyli mniej więcej od początku sezonu topnienia lodu - Grenlandia straciła go niewiele mniej niż w całym sezonie 2012 roku. Sezon trwa zwykle do końca sierpnia.

  Podniesie się poziom wód

  Z badania przeprowadzonego w czerwcu przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych i Danii wynika, że topnienie lodu w samej Grenlandii do 2100 roku podniesie globalny poziom mórz o 5-33 centymetrów.

  Badanie wykazało również, że jeżeli stopniałby lód w całej Grenlandii - co zajęłoby stulecia - poziom oceanów wzrósłby o 7,2 metra.

  Obecne topnienie zostało spowodowane ciepłym powietrzem, które przybyło z Północnej Afryki i Hiszpanii. Pod koniec lipca dotarło do kilku europejskich miast i doprowadziło do ustanowienia rekordów ciepła w Belgii, Niemczech, Luksemburgu, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

  Śnieżny potwór obchodzi każdego

  Twórca filmów dokumentalnych Caspar Haarloev na swoich nagraniach uchwycił topnienie lodu na Grenlandii, które miało miejsce w piątek. Stało się to podczas filmowania scen do jego filmu dokumentalnego "Into the Ice".

  - Możliwość przyjrzenia się kriosferze była zarazem niesamowita, jak i fascynująca. Cały ten lód leżał jak duży śpiący potwór. Nikogo nie obchodził, dopóki nie zaczął topnieć. Teraz obchodzi każdego i to z bardzo dobrego powodu - powiedział Haarloev w rozmowie z Reutersem, kontynuując produkcję swojego dzieła.

 • Ludzie opamietajcie się
  Setki naukowców w rozmaitych opracowaniach naukowych przedstawili dowody. Są jednomyślni że człowiek zmienia drastycznie klimat a Wy ciągle nie wierzycie i piszecie bzdury. Może 10 lat temu to by przeszło, teraz to obciach, czytać się nie chce tych Waszych ignoranckich komentarzy.
  Rdeq /2019-08-05 21:23
 • Koniec Swiata bedzie
  gdy lod zniknie z lodowek.
  trol lezbus /2019-08-05 03:37
 • ''Wojny klimatyczne''?
  Zmiany,jakie występują w Arktyce w tak ekspresowym tempie nie można uznać za samoistne.Węgiel,dwutlenek węgla,spaliny samochodowe,przeciętny ''kowalski'' zwierzęta hodowlane,przyczyny,jakie bez przerwy można słyszeć przez naukowców,nie są w stanie dokonać takich szybkich drastycznych zmian w Arktyce.Moim zdaniem są to ''wojny klimatyczne'' między mocarstwami,których celem jest załamanie gospodarki przeciwnika.Kto będzie miał władzę na lądzie wodzie,pod wodą,w powietrzu,kosmosie, nad Arktyką i klimatem,ten będzie miał władzę nad Ziemią.Niektórzy politycy nie kryją się z chęci panowania nad światem.Już w XX wieku dokonywano testów na klimacie ze świetnym skutkiem.Moim zdaniem mamy do czynienia z cichą wojną klimatyczną.Obecnie już 24 państwa manipulują pogodą.Grupa naukowców z Wielkiej Brytanii i Hiszpanii opublikowała wyniki badań14 ciał waleni.które w męczarniach zginęły przez sonary.18 lipca 2019 roku odkryto masowy grób waleni w piaskach na plażach Islandii.Ze wstępnych badań wynika że również zginęły przez sonary.Co to są sonary,nie muszę opisywać.W XXI w.każdy powinien wiedzieć.Jest to dowód na prowadzenie w Arktyce testów z bronią nowej generacji na lądzie w powietrzu i pod wodą.Sęk w tym,że przeszkodą dla testowania laserów są chmury,które osłabiają skuteczność lasera.Czy to nie dziwne,że nad Arktyką od długiego czasu można obserwować niebo bez chmur.
  ~Lech /2019-08-05 00:08
 • Trzeba działać
  Tylko czy jest to możliwe? Wszyscy latamy samolotami, króre emitują ogromne ilości CO2, jeździmy samochodami, kupujemy mnóstwo niepotrzebnych przedmiotów, które przy produkcji również emitują gazy cieplarniane.Przybywa nas w zastraszającym tempie a każdy człowiek to kolejne tony CO2. Czy to możliwe do zatrzymania? Nie sądzę
  Rdeq /2019-08-04 21:03
 • Polski wkład
  A my wycinamy lasy i palimy węgiel
  Jestem Smutny /2019-08-04 21:00

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby front atmosferyczny przesunie się nad południowe i połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...