Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 4°C 9°C -1°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Silny deszcz z burzami. Ostrzeżenia i prognoza zagrożeń IMGW

  07-09-2019 21:30 Sprawdź, gdzie może być groźnie
  Prognoza pogody na sobotę tvnmeteo.pl

  Tej nocy zagrożeniem będzie silny deszcz z burzami. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. W kolejnych dniach pogoda również może przynieść niebezpieczne zjawiska.

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne i prognoza zagrożeń.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia

  Żółte alarmy obowiązują w województwach:

  - śląskim, w powiatach: żywieckim, bielskim, Bielsko-Biała, cieszyńskim, pszczyńskim, Żory, rybnickim, Rybnik, Jastrzębie-Zdrój, wodzisławskim i raciborskim;

  - małopolskim, w powiatach nowosądeckim, Nowy Sącz, limanowskim, nowotarskim, tatrzańskim i suskim.

  W tych regionach może spaść od 25 do 35 litrów na metr kwadratowy deszczu. Opadom towarzyszyć mogą burze z porywami wiatru dochodzącymi do 65 kilometrów na godzinę.

  Alarm będzie obowiązywał do godziny 9 w niedzielę.

  Ostrzeżenia hydrologiczne

  W województwie śląskim - gdzie wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia - w związku z prognozowanymi opadami deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym, mogą wystąpić wzrosty stanu wody do strefy stanów wysokich w zlewniach dopływów górnej Odry, szczególnie w zlewni Olzy.

  Alert wygaśnie w niedzielę o godzinie 8.

  Ryzyko groźnej pogody

  W niedzielę także możliwa jest kontynuacja groźnych zjawisk. W woj. małopolskim, śląskim, opolskim i dolnośląskim synoptycy IMGW planują wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu z burzami.

  Prognozowana wysokość opadów może wynieść od 25 do 40 l/mkw. Opadom towarzyszyć mogą burze z porywami wiatru do 65 km/h.

  Poniedziałek z deszczem i burzami

  Także w poniedziałek może być niebezpiecznie. W woj. małopolskim, śląskim, opolskim i dolnośląskim synoptycy IMGW planują wydać alarmy przed intensywnym deszczem i burzami. Według prognoz, spaść może od 10 do 20 l/mkw. deszczu. Możliwe są też burze z porywami wiatru do 60 km/h.

  W woj. podkarpackim, świętokrzyskim mogą zostać wydane alarmy przed burzami. Może spaść w nich do 20 l/mkw. deszczu, a porywy wiatru mogą rozpędzić się do 65 km/h.

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Jak mówi definicja IMGW, prognoza zagrożeń - zwana też prognozą niebezpiecznych zjawisk - to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

  Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

  Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia - oznaczone kolorem żółtym - przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia?

  Zgodnie z definicją IMGW, stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych - przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...