Informacje
 • Cena za życie, czyli ile trzeba zainwestować,
  żeby przeżyć zmianę klimatu

  15-09-2019 12:00 Plan na przetrwanie zmiany klimatu
  2019 rok będzie jednym z trzech najcieplejszych lat w historii (WMO) WMO

  O zmianach klimatu i globalnym ociepleniu mówi się wiele, ale wciąż wydaję się, że za mało się robi. Kilkudziesięciu ekspertów z całego świata opracowało pięć metod, dzięki którym ludzkość będzie mogła przygotować się na globalne ocieplenie. Cena wprowadzenia ich w życie okaże się wysoka, ale jak zapewniają eksperci zwróci się z nawiązką.

  Według globalnej analizy kosztów i korzyści w ciągu następnej dekady będziemy musieli zainwestować 1,8 tryliona dolarów, aby uchronić się przed zmianą klimatu. Cena zdaje się wysoka, ale ma zwrócić się z nawiązką. Przewiduje się, że dzięki takiej inwestycji możemy zyskać nawet 7 trylionów dolarów.

  O analizie

  Autorem analizy jest Globalna Komisja ds. Adaptacji składająca się z 34 autorytetów w sprawach polityki, biznesu i nauki.

  Przewodniczącym komisji jest były sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon. Wraz z Dyrektor Generalnego Banku Światowego Kristaliną Georgiewą i współzałożycielem Microsoftu Bill Gatesem zgadzają się co do tego, że działania podejmowane w celu ochronienia się przed zmianami klimatu powinny być bardziej "energiczne".

  Przekonują również, że obowiązkiem bogatszych krajów jest inwestycja w rozwój, który w efekcie ma przynieść korzyści dla całej planety.

  Promowanie idei "adaptacji do zmian klimatycznych" ma stać się codziennością. Członkowie komisji wiedzą jednak, że do wprowadzenia jej w życie potrzebny będzie rozsądny plan ekonomiczny i konkretne działania.

  Pięć filarów przetrwania

  Analiza Globalnej Komisji ds. Adaptacji wymienia pięć obszarów, w które należy zainwestować w ciągu najbliższych dziesięciu lat, żeby ochronić naszą planetę.

  1. Systemy ostrzegawcze - jak pokazała niedawna katastrofa z udziałem huraganu Dorian. Dla społeczności zamieszkujących wyspy i wybrzeża odpowiednio wcześniej wydane ostrzeżenia mogą okazać się kluczowe dla ratowania życia. Ulepszone systemy monitorujące pogodę będą w stanie ostrzegać lokalnych rybaków przed groźną pogodą i umożliwią bezpieczne planowanie połowów.

  2. Infrastruktura - należy wybudować takie drogi i budynki, które będą odpowiednio dostosowane do zmiany klimatu. Jeden projektów z Nowego Jorku zakłada malowanie dachów budynków białą farbą, która będzie odbijać światło. Dzięki temu temperatura wewnątrz mieszkań ma być niższa.

  3. Ulepszenie metod uprawy wysuszonej ziemi - kluczowa ma być pomoc rolnikom w przejściu na bardziej odporne na suszę odmiany kawy. Takie działanie pomoże utrzymać im źródło utrzymania i zapobiegnie głodowi na świecie.

  4. Ochrona i odnowa namorzyn - namorzyny są to wiecznie zielone formacje roślinne skupione w pobliżu rzek. W momencie, gdy te wylewają się z koryta działają jak "naturalna tama" i nie dopuszczają wody do przedostania się wgłąb lądu. Ze względu na zanieczyszczenie środowiska, zasolenie wody i działalność człowieka objawiającą się wycinaniem namorzyn pod uprawy i tereny rekreacyjne ich liczba zastraszająco maleje. Według komisji skupienie wysiłków na ochronie tych roślin zniweluje skutki fal tsunami i podtopień. Do tej pory udało się jedynie zahamować tempo ich zanikania - do 0,7 procenta strat powierzchniowych rocznie.

  5. Ochrona źródeł wody - zabezpieczanie miejsc, z których pozyskiwana jest woda i zapobieganie jej marnowaniu.

  Jak twierdzą członkowie komisji, zainwestowanie w wyżej wymienione obszary przyniesie w przyszłości,  trzykrotnie większy zysk. Zyski uzyskane dzięki unikaniu przyszłych strat, generowaniu korzyści ekonomicznych przez innowacje oraz dzięki zapewnieniu korzyści dla społeczeństwa i środowiskowa zostały wycenione na 7,1 trylionów dolarów.

  Wspólne działania

  Ban Ki-moon zauważył, że zmiana klimatu nie zważa na utworzone przez ludzi granice państw.

  - To jest problem międzynarodowy, który może zostać rozwiązany jedynie dzięki kooperacji i kolaboracji ogólnoświatowej. Staje się oczywistością, że w wielu częściach naszego świata klimat się zmienił i musimy się do tego dostosować - powiedział.

  Raport skłania do rozpoczęcia rewolucji w sposobie myślenia na temat zmiany klimatu. Dodatkowo należy również zmienić planowanie i finansowanie, dzięki czemu będzie można „dopilnować, aby wpływ na klimat, ryzyko i możliwe rozwiązania były uwzględniane przy podejmowaniu decyzji na wszystkich poziomach”.

  Następnym krokiem po sporządzeniu raportu ma być wprowadzenie go w życie. Na szczycie klimatycznym ONZ we wrześniu mają zostać ogłoszone dalsze informacje na temat wprowadzania w życie planów adaptacyjnych.

 • Życie ludzkie nie ma żadnej ceny,tylko żądni zysku inaczej myślą
  Moim zdaniem,nie ma tu żadnej troski o przyszłość ludzkości.Dokładne wyliczenia wskazują ,że program oparty jest na osiągnięciu potężnych zysków,a w niedalekiej przyszłości stworzenie globalnego,światowego systemu zarządzania krajami świata,co mają robić,ile wydawać na ''ratowanie klimatu''.Żeby przeżyć,nie trzeba inwestować,tylko wszyscy muszą się zmienić.Jak Globalna Komisja ds Adaptacji zamierza wdrożyć te pięć fllarów,skoro większość państw świata jest skłóconych i podzielonych,a zło rozprzestrzenia się po świecie,jak ognisko odry.ONZ na początek powinna postawić na dialog,współpracę między narodami,zapobieganie konfliktom zbrojnym,dbanie o trwały pokój na świecie,ale tego nie robi.Tak samo,jak Europa w latach trzydziestych przed drugą wojną światową nie widziała żadnego zagrożenia,tak samo oni nie widzą nic,poza klimatem. Błąd .Zło i nienawiść przyczyniło się do zagłady m.inn.cywilizacji sprzed potopu.Jeśli w naszym świecie zło i nienawiść osiągnie stan krytyczny,czeka nas to samo.Dla jednych będzie to koniec,dla drugich początek.Ci ,co ocaleją, zbudują czysty świat od nowa,bez nienawiści i zła.
  ~Lech /2019-09-16 19:24
 • Musimy zadbać...
  o Nasz Dom,zamiast bezustannie eksploatować.Albo Ziemia poradzi sobie bez nas jak do tej pory bywało nie raz..
  marme_lada /2019-09-15 16:37
 • opady?
  Wiadomo jest zle,ale czy ktos pomyslal jak wytnie kawlek lasu posadzic nowe nie tylko interesy i brak winnych a juz bylo pare osob zrobily interesy i cicho pozamiatane nie wiatrolomy ale proste i zdrowe drzewa powycinali,lepsza kasa nie wszyscy Maja skleroze,tak to leci od 30 lat tylko interes i kasa.
  ~choinka /2019-09-15 14:40
 • No ładnie!
  Oto kierunek myślenia. Zainwestujmy w ocieplenie klimatu, to zarobimy gruby szmal. Bo szmal, moi mili, jest ważniejszy niż dająca życie Ziemia!
  ~ONeill /2019-09-15 14:08
 • fantazje pseudo naukowców
  Witajcie w krainie fantazji, to co ci naukowcy proponują w jednym punkcie, by ratować kawę bo z głodu ludzie umrą, czyli serwują ludziom kawę do jedzenia, nie piszą o plonach zbóż, nie wiem czy oni żartują, czy szydzą z ludzi, nie wspominają jak w przyszłości będzie klimat reagować na na przyszłe lata, produkowane auta i pojazdy, będzie tych pojazdów biliony, co są napędzane benzyną i olejem napędowym, jednym zdaniem skwitować można, nie traktują tego problemu klimatycznego poważnie, a tym bardziej ludzi.
  ~xmen /2019-09-15 12:52

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...