Informacje
 • Za pięć lat temperatura może być wyższa o 1,3 stopnia niż w epoce przedindustrialnej

  23-09-2019 16:50 "Potrzeba radykalnych działań"
  Za nami najgorętsza dekada w historii NASA's Scientific Visualization Studio/Kathryn Mersmann

  Jak podała Światowa Organizacja Meteorologiczna, lata od 2015 do 2019 roku były najgorętszym pięcioletnim okresem w historii. Wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych pięciu lat zostanie pobity kolejny niechlubny rekord. Według prognoz średnia temperatura na świecie osiągnie prawdopodobnie poziom o 1,2-1,3 stopnia Celsjusza wyższy w stosunku do epoki przedindustrialnej.

  - W zasadzie jesteśmy na drodze do osiągnięcia co najmniej 1,2-1,3 stopnia więcej w stosunku do epoki przedindustrialnej w ciągu najbliższych pięciu lat - powiedział Omar Baadour, przedstawiciel Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), na konferencji prasowej w Genewie. - Potrzeba radykalnych działań - stwierdził.

  W niedzielę WMO, oenzetowska agencja, opublikowała raport, w którym podkreśla, że lata od 2015 do 2019 roku były najgorętszym pięcioletnim okresem w historii. Średnia temperatura w tym czasie była o 0,2 stopnia wyższa niż w latach 2011-2015.

  - Te statystyki nie tylko są alarmujące, ale też rozwiewają fałszywe poczucie bezpieczeństwa, że może jakoś przez to przebrniemy - oświadczył dyrektor oddziału WMO ds. prognoz i przystosowania Maxx Dilley. Jego zdaniem "trzeba będzie radykalnie podnieść poziom ambicji oraz obecny poziom realizowania polityk, których celem jest rozwiązanie tego problemu".

  20 procent więcej dwutlenku węgla

  Raport WMO wspomina również, że w latach 2015-2019 odnotowano w atmosferze rekordowy poziom dwutlenku węgla (+ 20 procent) i innych gazów cieplarnianych. Dilley podkreślił, że klimat odpowiada na emisje gazów cieplarnianych z opóźnieniem, co oznacza, że skutki obecnych poziomów mogą wpłynąć na temperaturę za 20 lat.

  Rzeczywistość a porozumienie paryskie

  Zgodnie z przyjętymi w grudniu 2015 roku na konferencji klimatycznej ONZ w Paryżu porozumieniem, celem jest utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie mniejszym niż 2 stopnie Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 stopnia.

  Raport WMO opublikowano w przeddzień poniedziałkowego szczytu klimatycznego w Nowym Jorku. Dzień później rozpocznie się sesja generalna Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W szczycie klimatycznych wezmą udział szefowie rządów i państw z około 60 krajów.

  WMO edukuje

  Na Twitterze WMO pojawiły się filmiki obrazujące dane raportu. Pierwszy przedstawia stan gazów cieplarnianych, które wpływają na globalne ocieplenie. Jak podaje agencja ich stężenia osiągają kolejne rekordy. W okresie od 2015 do 2019 roku emisja dwutlenku węgla była o prawie 20 procent większa niż w poprzednich pięciu latach.

   

  Zamieszczono także animację z odchyleniami temperatury w poszczególnych latach i miesiącach.

 • już za późno
  trzeba było myśleć wcześniej
  emex74 /2019-09-23 18:32

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wiosenna pogoda będzie trwać prawie przez cały tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby front atmosferyczny przesunie się nad południowe i połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...