Informacje
 • Wiatr może być zagrożeniem dla życia.
  Alarmy drugiego i pierwszego stopnia

  29-09-2019 21:39 Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie
  Prognoza pogody na środę tvnmeteo.pl

  W ciągu kilkudziesięciu najbliższych godzin zagrożeniem będą wichury. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia. Według synoptyków wiatr w porywach osiągnie do 100 kilometrów na godzinę.

  W ciągu nadchodzących kilkudziesięciu godzin pogoda w Polsce będzie niebezpieczna. Obowiązują ostrzeżenia IMGW pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Jak poinformował synoptyk tvnmeteo.pl Wojciech Raczyński, za taką pogodę będzie odpowiadał niż Mortimer.

  Przed gwałtowną pogodą ostrzega też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

  "Pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa" - czytamy na Twitterze.

  Ostrzeżenia drugiego stopnia

  Pomarańczowe alerty wydano dla województw:

  - śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego, tutaj synoptycy prognozują porywy wiatru osiągające do 100 kilometrów na godzinę.

  Alarm woj. śląskim i małopolskim będzie ważny od godziny 3 do północy w poniedziałek, w woj. małopolskim od godziny 22 w niedzielę do północy w nocy z poniedziałku na wtorek. W woj. podkarpackim alert zacznie obowiązywać o godzinie 5 i wygaśnie o północy w poniedziałek.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia

  Żółte alerty obowiązują w województwach:

  - dolnośląskim, gdzie prognozowana prędkość wiatru wyniesie w porywach do 90 km/h. Alarm będzie obowiązywał od godziny 3 do godziny 20 w poniedziałek;

  - opolskim, prędkość wiatru rozpędzi się w porywach do 90 km/h. Ostrzeżenie będzie obowiązywać od godziny 6 do 22 w poniedziałek.

  Prognoza zagrożeń na poniedziałek

  Z prognozy zagrożeń wynika, że oprócz obowiązujących ostrzeżeń, w poniedziałek mogą zostać wydane kolejne. Alarmy drugiego stopnia przed silnym wiatrem mogą zostać wydane w województwach:

  - pomorskim i kujawsko-pomorskim, gdzie wiatr może osiągnąć w porywach do 90 kilometrów na godzinę, a przejściowo nawet do 100 km/h;

  - mazowieckim lubelskim, tutaj prognozowana prędkość wiatru może wynieść do 90 km/h, a na południu obu województw nawet do 100 km/h;

  - wielkopolskim, zachodniopomorskim, lubuskim i łódzkim, w tych regionach prędkość wiatru w porywach może rozpędzić się do 100 km/h.

  Tu też może zrobić się wietrznie

  Oprócz tego prognozowane jest też wydanie alertów pierwszego stopnia w województwach:

  - podlaskim, gdzie porywy wiatru mogą dojść do 80 km/h;

  - warmińsko-mazurskim, gdzie prognozowana prędkość porywów wiatru może wzrosnąć do 90 km/h.

  Zobacz, gdzie może wiać najmocniej:


  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Jak mówi definicja IMGW, prognoza zagrożeń - zwana też prognozą niebezpiecznych zjawisk - to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

  Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia?

  Według IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

  Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

  Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia - oznaczone kolorem żółtym - przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ wyżu Ekart II znad Rumunii....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...