Informacje
 • Znaleziono nicienia, który ma trzy różne płcie

  29-09-2019 09:50 To odkrycie może pomóc przetrwać ludziom
  Te nicienie mogą przetrwać w ekstremalnych warunkach Caltech

  Naukowcy z Kalifornii w bardzo słonym jeziorze Mono odkryli osiem nowych gatunków nicieni. Potrafią przetrwać w ekstremalnie trudnych warunkach, a jeden z nich ma trzy różne płcie.

  Naukowcy z Kalifornijskiego Instytutu Technicznego odkryli osiem gatunków organizmów żyjących w jeziorze Mono w Kalifornii. Wszystkie są wyjątkowe - niektóre są drapieżnikami, a inne pasożytami. Wyniki odkrycia opublikowali w czasopiśmie naukowym "Current Biology".

  Nowo odkryte gatunki należą do nicieni i zaliczane są do ekstremofili, czyli organizmów tolerujących warunki, w których nie mogą przetrwać inne formy życia.

  Trzy różne płcie

  Jeden z nicieni - Auanema sp. - ma szczególne cechy. Potrafi przeżyć 500-krotną dawkę arsenu, która zabija człowieka. Nicień ten występuje w trzech różnych rodzajach płci: męskiej, żeńskiej i obojnakiej. Osobniki będące hermafrodytami same potrafią wytwarzać potomstwo, ale samice i samce - by tego dokonać - muszą łączyć się w pary.

  - Jednym z potencjalnych wyjaśnień cyklu życia składającego się z trzech płci jest to, że samce i samice mogą utrzymać różnorodność genetyczną przez rekombinację płciową, podczas gdy hermafrodyty mogą rozproszyć się w nowych środowiskach i tam założyć nowe populacje, ponieważ mogą robić to same - zauważył doktor James Siho Lee, współautor badań.

  Pomogą ludziom?

  Naukowcy zwracają uwagę na to, że nicienie mogą mieć genetycznie predyspozycje do tego, by żyć w ekstremalnych warunkach. Poszerzanie wiedzy na temat tego, co pozwala im funkcjonować w tak trudnych warunkach, może doprowadzić do przełomu w badaniach nad ludzkim zdrowiem.

  Woda w jeziorze Mono jest trzy razy bardziej słona niż ta w oceanach i posiada odczyn pH 10 na poziomie zasadowym. Warunki panujące w zbiorniku wodnym są tak ciężkie, że - poza bakteriami i algami - tylko solowce Artemia i muchy mogą w nim przetrwać.

  "To niezwykle ważne"

  Arsen to toksyczny pierwiastek, który naturalnie występuje w skorupie ziemskiej. Przenikając do wody pitnej może stwarzać zagrożenie dla organizmów żywych, w tym ludzi.

  Zdaniem Lee, zrozumienie biologii nowo odkrytych nicieni może pomóc badaczom zrozumieć, w jaki sposób toksyny wpływają na ludzkie ciało, a "studiowanie gatunków potrafiących przetrwać w warunkach ekstremalnych, takich jak nicienie z jeziora Mono, przyczynia się do poznawania większego, globalnego obrazu naszej planety".

  - To niezwykle ważne, by doceniać i rozwijać ciekawość różnorodności biologicznej - dodał Lee.


Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...