Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 4°C -1°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Góra lodowa trzy razy większa od Warszawy
  oderwała się na Antarktydzie

  01-10-2019 12:58 "Część normalnego cyklu życiowego"
  NASA przeanalizowała lodowce na Alasce NASA/Matt Radcliff

  Od trzeciego największego lodowca szelfowego Antarktydy oddzielił się ogromny fragment lodu. Naukowcy spodziewali się, że do tego dojdzie, ale sądzili, że nastąpi to w innym miejscu.

  Największa od ponad 50 lat góra lodowa, ważąca 315 miliardów ton, oderwała się od lodowca szelfowego Amery we wschodniej części Antarktydy. Całkowita powierzchnia bloku lodu wynosi 1636 kilometrów kwadratowych, co oznacza, że jest ponad trzykrotnie większa niż powierzchnia Warszawy.

  Gabaryty tej góry lodowej - nazwanej technicznie D28 - oznaczają, że trzeba ją będzie monitorować i śledzić, gdyż może zagrażać żegludze - informuje Australian Antarctic Division, organizacji zajmującej się ochroną środowiska i dzikiej przyrody.

  Zdjęcia bryły lodu przed i po oderwaniu się od głównego masywu wykonał należący do UE satelita Sentinel-1.

  Zaskoczeni naukowcy

  Amery jest trzecim co do wielkości lodowcem szelfowym Antarktydy. Lodowiec szelfowy stanowi brzeżną część lądolodu. Powierzchnia lodowca szelfowego jest niemal zupełnie płaska i na ogół kończy się lodowym klifem, stanowiącym czoło lodowca, od którego oddzielają się góry lodowe. Poprzedni duży fragment lodu oderwał się od lodowca Amery w latach 1963–64.

  D28 od masywu głównego oddzielił się w końcu września. Doszło do tego nieopodal miejsca, które naukowcy uważnie obserwują od około 20 lat, spodziewając się tam podobnego oddzielenia.

  Obserwowane miejsce nazywali Loose Tooth ("luźnym mleczakiem") z powodu jego podobieństwa do zęba. Loose Tooth wciąż jednak trzyma się masywu, oderwał się natomiast D28.

  - W porównaniu z mleczakiem to trzonowiec - powiedziała prof. Helen Fricker z Instytutu Oceanografii Scrippsów, porównując kształt i wielkości.

  - Niesamowite jest obserwowanie cielenia się lodowca po tylu latach. Wiedzieliśmy, że w końcu do tego dojdzie, choć nie dzieje się to dokładnie w miejscu, gdzie się spodziewaliśmy - powiedziała.

  Nie ma powodów do obaw

  Badaczka podkreśla, że oderwanie się góry lodowej nie ma związku ze zmianami klimatu. Gromadzone od lat 90. dane satelitarne wskazują na to, że pomiędzy lodowcem Amery a jego otoczeniem zachowana jest równowaga, choć latem lodowiec faktycznie intensywnie topnieje.

  - Nie sądzimy, by wydarzenie to miało związek ze zmianami klimatu. To część normalnego cyklu życiowego lodowca szelfowego, kiedy co 60-70 lat dochodzi do odrywania się potężnych mas lodu - mówi prof. Fricker.

  Według glacjologa Australijskiego Programu Antarktycznego dr. Bena Galton-Fenziego oddzielenie się lodowca nie wpłynie bezpośrednio na poziom morza.

  - Cały lodowiec już wcześniej zanurzony był w wodzie, jak kostka lodu w szklance wody - mówił.

  - Choć w Antarktyce wiele jest powodów do niepokoju, to ten konkretny lodowiec nie jest przyczyną do wszczynania alarmu - potwierdza Fricker.

  Obliczono, że D28 ma około 210 metrów grubości i zawiera około 315 miliardów ton lodu. Dlatego naukowcy nie wykluczają, że oderwanie się tak dużej góry lodowej zmieni geometrię nacisków na czole lodowca. Może to wpłynąć na powstawanie pęknięć czy nawet na stabilność Loose Tooth.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ wyżu Ekart II znad Rumunii....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...