Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 1°C 6°C 1°C Przelotne opady śniegu
zwiń
Informacje
 • Ulewny deszcz. Alerty i prognoza
  pogodowych zagrożeń IMGW

  01-10-2019 17:20 Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia
  Co czeka nas w kolejnych dniach w pogodzie TVN24

  Pogoda w najbliższych dniach może stwarzać zagrożenie. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu. Obowiązują również alerty hydrologiczne i prognoza zagrożeń.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu wydano w województwach:

  - pomorskim, gdzie obowiązują w powiatach: człuchowskim, bytowskim, chojnickim, kościerskim, starogardzkim, tczewskim, gdańskim, kartuskim;

  - kujawsko-pomorskim, gdzie obowiązują w powiatach: nakielskim, bydgoskim, Bydgoszcz, sępoleńskim, tucholskim, świeckim, chełmińskim.

  Synoptycy IMGW prognozują opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym, o sumie do 30 litrów wody na metr kwadratowy.

  Alerty ważne będą do godziny 12 w środę.

  Ostrzeżenia hydrologiczne

  IMGW wydał również ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia, które obowiązują w województwach zachodniopomorskim i pomorskim. W związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną, w zlewniach rzek przymorza przewidywane są wzrosty stanów wody do strefy stanów wysokich, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanu ostrzegawczego.

  Alerty ważne będą od godziny 18 we wtorek do godziny 8 w czwartek.

  Prognoza zagrożeń meteorologicznych

  ŚRODA

  Alerty przed intensywnymi opadami deszczu mogą obowiązywać również w środę. IMGW planuje wydać alarmy dla województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego. Miejscami może spaść do 40 l/mkw.

  CZWARTEK

  W czwartek ostrzeżenia przed intensywnym deszczem mogą obowiązywać w województwach małopolskim, podkarpackim i lubelskim, gdzie miejscami może spaść 35-40 l/mkw.

  Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

  Definicja IMGW mówi, że alert pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia?

  Według definicji IMGW stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.

  Czym jest orientacyjna prognoza zagrożeń?

  Według definicji IMGW prognoza zawiera orientacyjną informację o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych i nie określa dokładnego czasu wystąpienia zjawiska.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zarówno pod koniec stycznia, jak i na początku lutego do Polski nadal będzie nap...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem słabego klina wysokiego ciśnienia....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...