Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 10°C 20°C 9°C Zachmurzenie umiarkowane z przelotnymi opadami
zwiń
Informacje
 • Trzęsienie ziemi w Iranie.
  Ofiary śmiertelne i setki rannych

  08-11-2019 10:55 Miało magnitudę 5,9
  15 lat trzęsień ziemi NOAA Science On a Sphere

  Północno-zachodnią część Iranu nawiedziło trzęsienie ziemi. Zginęło co najmniej sześć osób, a ponad 300 zostało rannych. Wstrząsy miały magnitudę 5,9.

  Trzęsienie miało magnitudę 5,9. Jak poinformowała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS), epicentrum zlokalizowano w odległości 57 kilometrów na północny wschód od miasta Hashtrud. Hipocentrum natomiast na głębokości 10 kilometrów. Po trzęsieniu wystąpiło około 60 wstrząsów wtórnych.

  W zamieszkiwanym przez półtora miliona osób mieście Tebriz, znajdującym się w odległości 120 kilometrów na epicentrum, wstrząsy wywołały panikę. Ludzie w środku nocy w popłochu wybiegali z domów.

  "Ekipy ratownicze i śmigłowce zostały wysłane do obszarów dotkniętych trzęsieniem ziemi, a szpitale są w pełnej gotowości do pomocy rannym. Niestety zginęło sześć osób, a 345 zostało rannych" - powiedział szef irańskich służb ratownictwa medycznego Pirhossein Kolivand w telewizji państwowej.

  Wstrząsy uszkodziły około 400 domów.

  Narażeni na trzęsienia

  Na obszarze Iranu do trzęsień ziemi dochodzi stosunkowo często, ponieważ leży on na styku ważnych uskoków tektonicznych. W 2003 roku trzęsienie o magnitudzie 6,6 doprowadziło do śmierci około 25 tysięcy ludzi oraz zrównało z ziemią miasto Bam we wschodniej części kraju.

  Niespełna rok temu - 28 listopada 2018 roku blisko 650 osób odniosło obrażenia na skutek trzęsienia, do którego doszło w zachodnim Iranie, przy granicy z Irakiem. Odnotowano wtedy również stosunkowo duże zniszczenia materialne.

   

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...