Informacje
 • 40 osób nie żyje po trzęsieniu ziemi w Albanii.
  Maleją szanse na odnalezienie żywych

  28-11-2019 11:30 Wstrząsy wtórne nie ustają
  Ratownicy odnajdują kolejne ofiary (nagranie z piątku) APTN

  Bilans ofiar śmiertelnych katastrofalnego trzęsienia ziemi w Albanii wzrósł do 40 osób. Jak podały lokalne media, liczba rannych wynosi prawie 700 osób, z czego 10 jest w stanie poważnym. Ratownicy nie tracą nadziei i szukają ocalałych osób, ale jak zastrzega ministerstwo obrony, szanse na odnalezienie żywych są coraz mniejsze.

  Według najnowszych danych, do 40 osób wzrósł bilans ofiar śmiertelnych wtorkowego trzęsienia ziemi w Albanii.

  - W nocy ze środy na czwartek odnaleźliśmy kolejne 10 ofiar - przekazały władze kraju w komunikacie.

  Ekipy ratownicze wydobyły spod gruzów 46 osób, które przewieziono do szpitali w Tiranie.

  Szukają przysypanych gruzami

  W środę prezydent Albanii ogłosił żałobę narodową. Według informacji ministerstwa obrony w całym kraju rannych zostało prawie 700 osób, w tym 10 poważnie.

  Przy wsparciu psów, dronów i ciężkiego sprzętu służby wciąż przeczesują gruzy, by odnaleźć ewentualnych ocalałych.

  Jak zastrzegło ministerstwo obrony, maleją szanse na odnalezienie kogokolwiek żywego. Pracę ratowników dodatkowo utrudniają nieustające wstrząsy wtórne - podaje agencja AFP.

  Przy jednej z najbardziej ruchliwych ulic miasta Durres pod gruzami zawalonego hotelu mogą być uwięzione jeszcze dwie osoby.

  - Nie wiemy, czy żyją - powiedział Mer Eryuksel, ratownik, który przybył do Albanii z Turcji.

  Adrian Muci w wyniku trzęsienia stracił sześciu członków rodziny, zaś jego dom może się zawalić. - Mam innych kuzynów i krewnych, ale nie wiem, gdzie oni są i czy żyją - powiedział. - Nigdy więcej nie będę mógł mieszkać w moim domu - dodał.

  W Durres, gdzie śmierć poniosła większość ofiar, wielu mieszkańców - ze względu na powtarzające się wstrząsy wtórne - spędziło noc w namiotach i samochodach, a także na stadionie piłkarskim.

  Pomoc z zagranicy

  Do kraju wysłano ponad 200 jednostek wyspecjalizowanych służb z Włoch, Francji, Rumunii, Turcji, Grecji, Chorwacji, Czarnogóry, Kosowa i Serbii. Będą wspomagać albańskich ratowników.

  Szef rządu Edi Rama poinformował, że wszyscy, którzy zostali bez dachu nad głową na zimę, zostaną rozlokowani w hotelach.

  - Mam nadzieję, że w 2020 roku będziemy mogli wybudować im nowe, lepsze domy - powiedział Rama w jednej z telewizji.

  30 kilometrów od stolicy

  Według amerykańskiej służby geologicznej USGS ziemia w Albanii zatrzęsła się tuż przed godziną 4 w nocy z poniedziałku na wtorek. Epicentrum znajdowało się około 30 kilometrów na zachód od Tirany, a hipocentrum na głębokości 10 km.

  Od wtorkowego poranka odnotowano ponad 250 wstrząsów wtórnych, niektóre miały magnitudę powyżej 5. Były odczuwalne na Bałkanach i w regionie Puglia w południowych Włoszech. Tego dnia niewielkie trzęsienie ziemi nawiedziło też Bośnię i Hercegowinę.

  Strefa ryzyka

  We wrześniu tego roku seria stosunkowo słabych wstrząsów o magnitudzie do 5,6 uszkodziła w Albanii około 500 domów. Ponad 100 osób zostało rannych. Wówczas albańskie ministerstwo obrony określiło to trzęsienie jako najsilniejsze od 30 lat. Wstrząsy odczuwalne były także w sąsiednich krajach: Macedonii Północnej i Czarnogórze.

  Albania znajduje się w strefie podatnej na trzęsienia ziemi, którą co kilka dni nawiedzają wstrząsy, choć większość z nich nie jest odczuwalna.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na mapach pogody na razie nie widać mroźnej, zimowej aury. Do Polski właśnie nap...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby nad zachodnie rejony Polski nasunie się zatoka niżowa z f...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jak wygląda obecnie pogoda na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować...