Informacje
 • Kolejna osoba zmarła z wychłodzenia

  01-12-2019 13:10 Informuje RCB
  Pogoda na sobotę 7.12 tvnmeteo.pl

  W sobotę w wyniku wychłodzenia zmarła jedna osoba - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Służby apelują, by nie przechodzić obojętnie obok osób, które mogą potrzebować naszej pomocy.

  W niedzielę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że z wychłodzenia w sobotę zmarła jedna osoba. Według danych Komendy Głównej Policji od 1 listopada z wychłodzenia zmarły łączne cztery osoby. "Pamiętajcie, aby szczególnie jesienią i zimą zwracać uwagę na osoby bezdomne i samotne - przy niskich temperaturach organizm ludzki bardzo szybko się wychładza" - napisało na Twitterze RCB.

  Co zrobić?

  RCB przypomina, że jeśli ktoś ma wiedzę o osobach, które mogą potrzebować pomocy, należy dzwonić pod numer 112. Należy reagować, gdy mamy informację o osobach nocujących w nieogrzewanych altankach, pustostanach, czy innych miejscach, które nie zapewniają bezpiecznego schronienia. Nie przechodźmy obojętnie obok śpiących na przystankach, zadbajmy także o starszych sąsiadów, którzy podczas zimowych dni mogą potrzebować naszej pomocy. Wbrew powszechnie panującej opinii, śmierć z powodu wychłodzenia organizmu nie dotyka tylko osób bezdomnych.

  W każdym województwie przygotowane są miejsca, w których osoby potrzebujące pomocy mogą się ogrzać i przenocować w mroźne dni, a także zjeść ciepły posiłek.

  Poziom zagrożenia hipotermią

  Jak podaje RCB, poziom obciążenia cieplnego organizmu oceniany jest na podstawie wskaźnika UTCI (Universal Thermal Climate Index). Do wyznaczania wartości UTCI wykonuje się obliczenia bilansu cieplnego człowieka w danych warunkach meteorologicznych uwzględniając, poza temperaturą i wilgotnością powietrza, również prędkość wiatru oraz ciśnienie. Wartość UTCI nie jest tożsama z wartością temperatury powietrza.

  Poziom zagrożenia hipotermią od listopada do marca szacowany jest w pięciu kategoriach


Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na mapach pogody na razie nie widać mroźnej, zimowej aury. Do Polski właśnie nap...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby nad zachodnie rejony Polski nasunie się zatoka niżowa z f...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jak wygląda obecnie pogoda na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować...