Informacje
 • Prognoza pogody na 16 dni:
  coraz więcej chłodu

  01-12-2019 14:52 Autorska prognoza pogody Tomasza Wasilewskiego
  Pogoda na 16 dni: czasami nawet aż 10 stopni ciepła tvnmeteo.pl

  Chłodny początek grudnia to jeszcze nie zima, ale na więcej niż kilka stopni powyżej zera nie możemy już liczyć. Do Polski napłynęło arktyczne powietrze i podobne sytuacje, przerywane małymi ociepleniami, będą zdarzać się w pierwszej połowie miesiąca.

  Obecne ochłodzenie wkradło się do dużej części Europy (patrz mapa) między niżem, który w poniedziałek będzie nad północną Skandynawią, a wyżem znajdującym się nad Irlandią. Taki układ ciśnienia powoduje przemieszczanie się zimnych mas powietrza z północy na południe i w zasięgu tego chłodu jest nie tylko cała Europa Środkowa i Wschodnia, ale też na przykład kraje Beneluksu. Natomiast ciepłe powietrze zostało zepchnięte na samo południe kontynentu (Włochy) i bez przeszkód płynie też nad Atlantykiem w kierunku Islandii.

  Przed nami, w nowym tygodniu, chłodne dni z temperaturą od 1-2 stopni na wschodzie do 6-7 na zachodzie i południu. Nocami, zwłaszcza w czasie rozpogodzeń, kilkustopniowy mróz. W następnym tygodniu lekki mróz możliwy jest także w ciągu dnia na wschodzie kraju, a najwyższa temperatura, jakiej możemy się wtedy spodziewać, to 4 stopnie w zachodniej Polsce. Podobnie będzie wyglądać temperatura w następnych dniach aż do 17 grudnia - w dzień będzie przeważnie od około 0 stopni na wschodzie do 3-4 na zachodzie.

  Następna prognoza 16-dniowa w najbliższą niedzielę.

 • Grudzień z klimatem listopada
  U nas późna jesień i względny spokój w pogodzie,a na obrzeżach Północnej Europy zima na całego.Niedzielny konkurs PŚ w skokach w Ruce (Finlandia) został odwołany z powodu b.silnego wiatru .Odczuwalna temp.to-20 st.C ,a było tylko -9 st. Moim zdaniem za kilka dni grudzień może nam ''rozbrykać się'' z tymi wiatrami. Nie ma rosyjskiej blokady.Wiry atlantyckie swobodnie z impetem będą mogły ruszyć na wschód.W takiej dynamicznej pogodzie nie ma miejsca na stabilną zimę.Polska do tej pory miała szczęście do aury.Wszystko co najgorsze działo się w Europie,nasz kraj omijało.Oby tak było dalej.Chociaż szanse na białe święta z dnia na dzień maleją,to przy tej ''skocznej''pogodzie wszystko może się zdarzyć.
  ~Lech /2019-12-01 20:19

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na mapach pogody na razie nie widać mroźnej, zimowej aury. Do Polski właśnie nap...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby nad zachodnie rejony Polski nasunie się zatoka niżowa z f...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jak wygląda obecnie pogoda na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować...