Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 0°C 4°C -1°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Burze z piorunami w Australii.
  "Usłyszeliśmy potężny huk"

  25-12-2019 09:27 Miejscami spadło 40 litrów deszczu
  Z zoo ewakuowano koale Reuters

  Przez wschodnią Australię przetoczyły się gwałtowne burze. Towarzyszyły im ulewne deszcze i porywisty wiatr. Piorun uderzył w jeden z domów, który się zapalił.

  Niebezpieczna pogoda wystąpiła w wigilię w Queensland. Nad południowo-wschodnią częścią stanu przeszły burze. Jeden z domów zapalił się po tym, jak uderzył w niego piorun.

  - Byliśmy na bożonarodzeniowej imprezie u przyjaciół, kiedy pojawiła się burza - relacjonowała Justine Trevenar, mieszkanka domu. - Byliśmy w centrum burzy, a potem usłyszeliśmy potężny huk pioruna - dodała.

  Dzięki szybkiej reakcji straży pożarnej udało się ugasić pożar i uratować majątek. Nikt nie został ranny.

  Odcięci od prądu

  Jak podaje australijskie Biuro Meteorologiczne (Bureau of Meteorology) burzowy front utworzył się nad Nową Południową Walią, a następnie burze przeszedł nad Queensland. Miejscami spadło 20-40 litrów deszczu na metr kwadratowy. Tysiące gospodarstw domowych zostało pozbawionych prądu.

  Choć deszcz nie ugasił wszystkich pożarów trawiących lasy i busz w Australii, to wzrost wilgotności powinien zmniejszyć ryzyko wybuchu kolejnych. Strażacy spędzą jednak Boże Narodzenie zabezpieczając suche tereny i przygotowując się na kolejną falę upałów, która, według prognoz, ma przyjść w weekend.

  Tegoroczne pożary w Australii uważane są za jedne z najgroźniejszych w tym stuleciu. Do tej pory ogień spustoszył kilka milionów hektarów buszu i zniszczył ponad 700 domów.


Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ wyżu Ekart II znad Rumunii....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...