Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 4°C 10°C -1°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Trzęsienie ziemi w pobliżu elektrowni atomowej

  27-12-2019 18:45 W Iranie
  15 lat trzęsień ziemi NOAA Science On a Sphere

  W Iranie doszło do dość silnego trzęsienia ziemi. Jego epicentrum znajdowało się w pobliżu elektrowni atomowej. Nie ma doniesień o zniszczeniach lub rannych.

  W piątek w pobliżu irańskiej elektrowni jądrowej w miejscowości Buszehr wystąpiło trzęsienie ziemi. Według amerykańskiej służby geologicznej miało magnitudę 5,1. Później magnitudę zmniejszono do 4,9.

  - Nie ma informacji o ofiarach ani poważnych szkodach. Pojawiły się doniesienia, że w niektórych domach popękały ściany, ale żaden się nie zawalił - powiedział Jahangir Dehqani, szef regionalnego departamentu kryzysowego. Podano, że wstrząsy o takiej sile mogą powodować umiarkowane szkody.

  Niebezpieczna okolica

  Epicentrum trzęsienia znajdowało się około 53 kilometry na wschód od Buszehru, w którym od 2010 roku działa elektrownia atomowa. Według irańskich mediów hipocentrum trzęsienia znajdowało się dość blisko powierzchni ziemi - na głębokości 10 kilometrów. Takie położenie mogło spowodować bardzo poważne konsekwencje.

  Kiedy w 2013 roku w regionie ziemia zatrzęsła się z magnitudą 6,3, zginęło 37 osób, a władze poinformowały, że elektrownia jest całkowicie bezpieczna, ponieważ została zaprojektowana tak, by wytrzymać trzęsienia ziemi o magnitudzie nawet powyżej 8,0.

  Późniejsze badania przeprowadzone przez amerykańskich geologów wykazało, że reaktor w Buszehrze jest osadzony na styku trzech płyt tektonicznych.

  Częste drgania

  Iran to jedno z najbardziej podatnych na drgania państw na świecie. W 2003 roku trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,6, które pojawiło się w prowincji Kerman, zabiło 31 tysięcy osób i zrównało z ziemią starożytne miasto Bam.

  W trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,0 w 2017 roku zginęło ponad 600 mieszkańców zachodniego Iranu, a dziewięć tysięcy zostało rannych.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Pogoda niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...