Informacje
 • Krokodyl podejrzewany o zabicie ludzi schwytany. "Znaleźliśmy rozczłonowane ofiary"

  30-12-2019 17:52 Zabił łącznie trzy osoby
  Aligator na drodze  

  Pięciometrowy krokodyl, przed którym od dawna drżeli mieszkańcy wioski Lambiku w Indonezji, został schwytany. Uważa się, że w ubiegłym tygodniu gad pozbawił życia dwie osoby. Lokalna organizacja zajmująca się ochroną dzikiej przyrody zamierza przeprowadzić dochodzenie.

  W poniedziałek w indonezyjskiej wiosce Lambiku w prowincji Sulawesi (Celebes) Południowo-Wschodnie udało się schwytać grasującego od wielu miesięcy krokodyla. Podejrzewa się, że właśnie to zwierzę w ubiegłym tygodniu zabiło dwóch mieszkańców wioski. Inna prawdopodobna ofiara gada została znaleziona w sierpniu 2018 roku.

  - Tak, znaleźliśmy rozczłonowane ofiary i tak je pochowaliśmy - powiedział Debby Asri Nugroho, komendant policji w tym regionie.

  Najbardziej niebezpieczne gady

  Schwytane zwierzę to krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus). To największy współcześnie żyjący gatunek gada i największy drapieżnik na lądzie i rzekach. Chociaż zabójca z Indonezji wydaje się ogromny (mierzył pięć metrów), dorosłe samce krokodyli mogą osiągać ponad sześć metrów.

  Ten gatunek krokodyla może żyć w słonej wodzie, ale najczęściej spotykany jest w lasach, deltach rzek czy lagunach. Siedliska znajdują się od wschodniego wybrzeża Indii, przez większą część Azji Południowo-Wschodniej, aż do północnej Australii.

  Krokodyle różańcowe to niebezpieczni hipermięsożecy. Są ostatecznymi konsumentami i polują z zasadzki. Potrafią zaatakować każde zwierzę, które wkroczy na ich terytorium. Ze względu na gabaryty i rozmieszczenie są bardzo groźne dla ludzi. W pobliżu wioski Lambiku żyje ich kilkanaście.

  Zbadają sprawę

  Skrępowany krokodyl został przekazany policji, a następnie trafił do Centrum Ochrony i Zasobów Naturalnych (BKSDA).

  - Oddelegujemy zespół do zbadania miejsca i tego co się stało. Zamierzamy też złożyć raport do lokalnego Ministerstwa Środowiska i Leśnictwa. Sprawdzimy również warunki siedliskowe - zadeklarował szef BKSDA La Ode Kaida.

 • krokodyl
  W tej masie ludzi jakoś mimo wszystko współczuję krokodylowi
  ~eka /2019-12-31 17:09

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...