Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 5°C 5°C -4°C Zachmurzenie duże z przelotnymi opadami śniegu
zwiń
Informacje
 • Za nami wyjątkowo ciepły miesiąc. Był dzień z najwyższą grudniową temperaturą w dekadzie

  02-01-2020 18:21 Podsumowanie grudnia 2019 roku
  Prognozowane porywy wiatru w kolejnych dniach (Ventusky.com) Ventusky.com

  Ostatni miesiąc 2019 roku zapisze się w pogodowej historii Polski jako cieplejszy niż zwykle. Padł nawet rekord maksymalnej grudniowej temperatury w ciągu ostatniej dekady. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podsumował grudzień 2019 roku.

  Grudniowa średnia temperatura była znacznie powyżej normy. Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, odchylenie od średniej na wszystkich stacjach synoptycznych IMGW wynosiło co najmniej +2 stopnie Celsjusza.

  Największą różnicę odnotowano w Suwałkach, gdzie średnia temperatura miesięczna wyniosła 2,0 st. C i była o 4,2 st. C wyższa od normy. Jednak - nawet pomimo tak znacznego odchylenia - Suwałki pozostały stacją z najniższą średnią temperaturą dobową.

  Ostatni miesiąc roku przyniósł również rekord grudnia z wielolecia 2009-2019. Padł w Bielsku-Białej 18 grudnia. Tego dnia temperatura maksymalna wzrosła do 17,4 st. C. Taki odczyt pokazał termometr maksymalny na stacji synoptycznej. Co ciekawe, jeszcze wyższą wartość odnotowano tego dnia w Dobczycach (17,64 st. C). IMGW podkreśla jednak, że była to wartość z telemetrii, czyli automatycznej stacji, wyposażonej w czujniki, z których dane spływają mniej więcej co 10 minut.

  Najniższa wartość dla grudnia 2019 roku wystąpiła natomiast 30 grudnia w Zakopanem (-12,5 st. C).

  W Warszawie grudzień przekroczył normę o 3,7 st. C ze średnią wynoszącą 3,3 st. C. Najwyższą temperaturę maksymalną (12,9 st. C) zanotowano 18 grudnia, najniższą temperaturę minimalną (-6,3 st. C) 11 grudnia. W Warszawie rekord nie padł.

  Grudniowe opady

  Grudzień pod względem opadów był bardzo zróżnicowany. Jak informuje IMGW, na północnym zachodzie, Pomorzu i w centrum należał do suchych i bardzo suchych, gdzieniegdzie w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i północno-zachodnim Mazowszu okazał się nawet skrajnie suchy.

  Na pozostałym obszarze Polski grudzień zawierał się w normie lub był wilgotny. Były jednak regiony, gdzie wilgotność była na jeszcze wyższym poziomie - miejscami na południu Mazowsza, w rejonie Elbląga oraz na południowo-wschodnich krańcach kraju.

  Największe przekroczenie normy miesięcznej IMGW odnotował w Kozienicach. Spadło tam 56,2 litrów wody na metr kwadratowy, co stanowiło 156,6 proc. normy. Średnio w miesiącu najwięcej padało natomiast w Elblągu - 72,2 l/mkw, czyli 143 proc. normy. W ciągu jednej doby największe opady odnotowano w Przemyślu 23 grudnia - 42,1 l/mkw.

  Z drugiej strony bardzo sucho było w Płocku, gdzie przez cały miesiąc spadło zaledwie 6,6 l/mkw. (17,2 proc. normy miesięcznej).

  Warszawa pod kątem całego miesiąca była lekko ponad normę - 38,1 l/mkw. Dzień z największymi opadami to 23 grudnia (22,2 l/mkw.)

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Pogoda niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...