Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 5°C 18°C 1°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Kłębią się na drzewach.
  Śródziemnomorski owad w Poznaniu

  24-01-2020 14:40 Lipy oklejone setkami owadów
  Pluskwiak śródziemnomorski w Poznaniu TVN24

  Informacja o rojach owadów, które pojawiły się na drzewach w rejonie ulicy Kołłątaja w Poznaniu, trafiła do strażników miejskich. Ekopatrolowcy ustalili, że to pluskwiak śródziemnomorski.

  W środę w godzinach popołudniowych strażnicy otrzymali nietypowe zgłoszenie: "Świerczewo, ulica Kołłątaja - aleja drzew została zaatakowana przez dużą ilość owadów".

  Po dotarciu na miejsce zdziwieni funkcjonariusze stwierdzili, że przydrożne lipy "oklejone" są setkami owadów. Okazało się, że są to pluskwiaki śródziemnomorskie (Oxycarenus lavaterae).

  Migrował z południa

  Strażnicy ekopatrolu zrobili zdjęcia i poinformowali o zdarzeniu Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta. Prawdopodobnie jest to pierwszy udokumentowany przypadek występowania tego gatunku pluskwiaka na terenie Poznania.

  - Jest to jeden z przykładów gatunku owada, który migruje z południa, z Basenu Morza Śródziemnego, na północ. Jest notowany w wielu krajach dawniej uważanych za chłodne - mówił Piotr Szczepanowski z Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska UM Poznania. Dodał, że w swojej "ojczyźnie" nie spowodował żadnych widocznych szkód i w przypadku migracji bardzo trudno jest powiedzieć, czy przerzuci się na inny pokarm, czy nie znajdzie nowych wrogów lub czy nie będzie przenosił nowych pasożytów. - Do tej pory nie spotkałem się z określeniem, że w jakikolwiek sposób mógłby być niebezpieczny dla naszej flory czy fauny - podkreślił Szczepanowski.

  Wcześniej gatunek ten obserwowany był na południu Polski, między innymi na Dolnym Śląsku.

  Biologia gatunku

  Oxycarenus lavaterae to pluskwiak należący do rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych (Heteroptera), rodzaju Lygaeoide. Owad pochodzi z krajów basenu Morza Śródziemnego. W ciągu ostatnich 20 lat zasięg występowania tego gatunku raptownie przesunął się w kierunku północnym. Jego obecność potwierdzono w Czarnogórze, na Węgrzech i Słowacji, w Serbii, Bułgarii, północnej Francji, Austrii, południowych rejonach Szwajcarii, Finlandii, w Czechach, Niemczech i Rumunii, a w roku 2016 również i w Polsce.

 • Ignorancja
  Jak takie ilości nowego robactwa nie mają mieć wpływu na środowisko?! Przecież cos zżerają, roznosĄ mikrobakcyle, jak tego jest tyle tzn. Ze im się świetnie rozmnaża! To nie jest groźne???doprawdy??
  ~Ignorantka /2020-03-01 14:35
 • pluskwiak
  sa na lipach os. Kopernika w Poznaniu
  Małgorzata222 /2020-01-28 18:47
 • Kolejny skutek i dowód globalnego ocieplenia
  Sama przyroda daje dowody.
  ~Nick /2020-01-24 16:35
 • masakra?
  Nas juz wyszystko opanowalo,smog,choroby,pogoda,robactwo wszelki masci trzeba dodac jeszcze polityke wszelki masci i dziedziny.
  ~kocica /2020-01-24 13:10

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...