Informacje
 • W prognozach widać "silną wiosnę".
  O zimie na razie "możemy zapomnieć"

  24-01-2020 07:51 Tomasz Wasilewski o pogodzie na kontynencie
  "Mamy napływ ciepłego powietrza i mieć będziemy przez następne dni" tvnmeteo.pl

  W najbliższych dniach nie należy spodziewać się zimowej aury. Temperatura rzadko kiedy będzie spadać poniżej zera stopni - powiedział prezenter pogody Tomasz Wasilewski w programie "Wstajesz i wiesz".

  W piątkowy poranek temperatura w kraju kształtowała się dość oryginalnie. Jak zauważył prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, w regionach, w których zwykle jest najzimniej, termometry wskazywały wyższe wartości niż w zazwyczaj cieplejszych częściach Polski.

  - Na południu jest mroźno i pogodnie, widać taki wyraźny podział. Mamy tam temperaturę dodatnią, można powiedzieć - od autostrady A2, łączącej Warszawę z Poznaniem. Na północ jest pochmurno i powyżej zera, na południu jest pogodnie i lekko na minusie - nawet do -6, -7 stopni - powiedział.

  Napływ ciepłego powietrza

  Za pogodę w Polsce odpowiadają dwa wyże - jeden nad Atlantykiem, drugi nad Bałkanami. Dzięki utworzonej strefie wysokiego ciśnienia, rozpościerającej się od Wysp Brytyjskich aż po Bałkany, napływa do nas ciepłe powietrze.

  - Ono płynie sobie nieco okrężną drogą, nie dociera bezpośrednio z południa, ale płynie z tych umiarkowanych szerokości Atlantyku i po tym wyżu. [...] Mamy więc napływ ciepłego powietrza i mieć będziemy przez następne dni. Ta sytuacja się nie zmieni - opisał Wasilewski.

  Oprócz tego na mapie Europy zaznaczają się także dwa niże - jeden ulokowany na zachód od Islandii, a drugi na północy Norwegii i Szwecji. Jak dodał prezenter, wspomagają one cyrkulację ciepłych mas powietrza.

  - Otrzymujemy więc i otrzymywać będziemy ciepłe powietrze. A bez zmian fatalna pogoda jest w Hiszpanii. Jest tam burza Gloria, która na kilka dni się zatrzymała i niż psuje pogodę - powiedział.

  >>> Czytaj więcej o śmiertelnej burzy Gloria

  Możemy zapomnieć o zimie

  Według prognoz na najbliższe dni, układ ciśnienia nie będzie się zbytnio zmieniał. Podobnie będzie z trendem temperatury. Do najbliższego weekendu nocami pojawi się delikatny mróz. Natomiast w przyszłym tygodniu termometry wskażą dużo wyższe wartości.

  - W Warszawie będzie nawet do 6, a może i do 7 stopni. I w przyszłym tygodniu nie będzie spadku temperatury poniżej zera. Ten wykres nigdzie nie przecina linii pokazującej zero stopni. Do 9 lutego nie widać absolutnie zimy. O tym słowie możemy zapomnieć. Czasami widać silną wiosnę - podsumował.

  Całość rozmowy z Tomaszem Wasilewskim zobaczysz tutaj:

 • Możemy zapomnieć nawet na prawie rok
  Jeśli w ogóle jeszcze będą zimy.
  ~Nick /2020-01-24 16:36
 • taaa...
  Wszystkiemu winna autostrada A2... Blokuje dostęp powietrza...
  ~RabBinLadden /2020-01-24 10:18

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...