Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 1°C 5°C -3°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Nie żyją 42 osoby, ponad 1400 zakażonych. Prezydent Chin o koronawirusie: sytuacja jest poważna

  25-01-2020 20:35 Przypadki zakażenia w 11 krajach
  "Stopień ryzyka będzie zmieniał się w zależności od ilości przypadków w Polsce" TVN24

  Troje pacjentów, u których we Francji zdiagnozowano nowy rodzaj koronawirusa (2019-nCoV), przebywa w szpitalach i czuje się dobrze. Poza Chinami wystąpienie wirusa stwierdzono w jedenastu krajach. Nie żyją 42 osoby, a łącznie ponad 1400 jest zakażonych. Prezydent Chin Xi Jinping zwołał w sobotę spotkanie biura politycznego.

  We Francji znajduje się troje pacjentów zakażonych nowym koronawirusem (2019-nCoV). To pierwsze przypadki w Europie. Jak podała agencja Reutera powołując się na służby medyczne, cała trójka czuje się dobrze.

  Pacjenci w szpitalach

  Dwójka pacjentów przebywa w szpitalu w Paryżu - to chińska para, która przyleciała do Francji 18 stycznia. U jednej osoby oznaki zakażenia wirusem pojawiły się 19 stycznia, a u drugiej - cztery dni później.

  - Nie okazywali żadnych symptomów, kiedy weszli na pokład samolotu - poinformował Yazdan Yazdanpanah, przewodniczący oddziału chorób zakaźnych paryskiego szpitala Bichat.

  - W ciągu ostatnich 24 godzin na pogotowie zgłosiło się około 30 osób, które zadzwoniły na telefon alarmowy służby ratunkowej SAMU - przekazał Pierre Carli, szef oddziału SAMU w Paryżu. Osoby te przechodzą badania diagnostyczne.

  Trzeci pacjent przebywa w szpitalu w Bordeaux. To 48-letni Chińczyk. Według służb medycznych, mężczyzna najpierw poleciał z Wuhan do Holandii, a dopiero potem dotarł do Francji.

  "Kontakt z pacjentem z Bordeaux zarażonym chińskim koronawirusem miało od 10 do 15 osób. Część z nich zgłosiła się do szpitali" - poinformował w komunikacie prasowym w sobotę burmistrz Bordeaux Nicolas Florian.

  Do tej pory potwierdzono przypadki zakażeń w 10 innych krajach: 5 w Tajlandii, 4 w Australii, po 3 w Singapurze, Japonii, Malezji i na Tajwanie, po 2 w Wietnamie, Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych oraz 1 w Nepalu.

  Tragiczny bilans

  Władze Chin w sobotę poinformowały, że zmarły 42 osoby. Łącznie jest ponad 1400 potwierdzonych przypadków zakażenia, w samych Chinach 1372. 57 osób jest w stanie krytycznym.

  Jak przekazała agencja Reutera, powołując się na chińską telewizję państwową, prezydent Chin Xi Jinping wziął udział w sobotę w posiedzeniu z Biurem Politycznym Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w sprawie zastosowania środków zwalczania epidemii koronawirusa (2019-nCoV).

  Telewizja poinformowała, że na spotkaniu z przedstawicielami partii Xi powiedział, że sytuacja jest poważna, a rozprzestrzenianie koronawirusa przyspiesza.

  >>> CZYTAJ O USTALENIACH POLSKIEGO MSZ I ZALECENIACH INSPEKTORA ŚRODOWISKA

  Od niedzieli w mieście Wuhan, skąd pochodzi wirus, będzie obowiązywać niemal całkowity zakaz ruchu. Przedstawiciel prowincji Hubei powiedział, że w Wuhanie zaopatrzenie w środki medyczne jest bardzo słabe. W Hongkongu zaczął obowiązywać stan wyjątkowy. Szkoły będą zamknięte do 17 lutego.

  Wrócą do kraju

  Jak poinformowała gazeta "Wall Street Journal", Stany Zjednoczone zorganizują w niedzielę lot czarterowy, którym będą mogli wrócić amerykańscy obywatele i dyplomaci mieszkający w Wuhan. Na pokładzie lotu znajdzie się 230 osób - pracownicy amerykańskiego konsulatu i ich rodziny. Amerykańskie władze uzyskały zgodę na tę operację od Chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz innych agencji rządowych po kilkudniowych negocjacjach.

  Również Francja planuje ewakuować swoich obywateli z chińskiego miasta Wuhan, które zostało zamknięte z powodu epidemii. Informację podała agencja Reutera, powołując się na doniesienia gazety "South China Morning Post", cytującego e-mail przesłany przez francuski konsulat.

  "Konsul generalny, we współpracy z lokalnymi władzami, planuje zorganizować autobus, który pozwoli obywatelom narodowości francuskiej oraz ich chińskim i zagranicznym małżonkom i dzieciom, wyjechać z Wuhan do miasta Changsa" - podała gazeta.

  Malezja z pierwszymi przypadkami, Japonia z kolejnymi

  Malezja potwierdziła pierwsze trzy przypadki zakażenia nowym koronawirusem. Jak podaje agencja Reutera, ministerstwo zdrowia Malezji przekazało, że trzy zakażone osoby były spokrewnione z 66-letnim mężczyzną, u którego singapurska służba zdrowia potwierdziła obecność wirusa.

  Z kolei japońskie ministerstwo zdrowia podało, że najnowszy, trzeci, przypadek zakażenia wykryto u 30-letniej kobiety mieszkającej w Wuhan, która przybyła do Japonii 18 stycznia.

  W piątek poinformowano o drugiej chorej osobie w Stanach Zjednoczonych. W USA poddane badaniom są 63 osoby w 22 stanach.

   

  Ograniczony ruch, specjalny szpital, kontrole na lotniskach

  W 13 miastach prowincji Hubei zawieszono komunikację miejską i ograniczono transport oraz odwołano imprezy publiczne. Ocenia się, że wprowadzone przez władze ograniczenia i blokady komunikacyjne dotknęły około 30 milionów ludzi w tym zamieszkiwanym przez prawie 60 milionów mieszkańców regionie.

  W związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, w Wuhanie, w dystrykcie Caidian na zachodnich przedmieściach miasta, ruszyła budowa specjalnego szpitala na 1000 łóżek. Leczone mają być w nim zakażone osoby. Planowany termin jego oddania do użytku to 3 lutego lub wcześniej. Planowana jest też budowa drugiego szpitala.

  >>> CZYTAJ WIĘCEJ

  Coraz więcej państw wprowadza kontrole na lotniskach. To między innymi Włochy, Wielka Brytania, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Filipiny czy Rosja. Na niektórych lotniskach pasażerowie lotów z Chin bezdotykowo mają mieć sprawdzaną temperaturę ciała.

  Zamknięte atrakcje turystyczne

  W Chinach rozpoczęły się obchody chińskiego Nowego Roku i związane z nimi tygodniowe wakacje, podczas których miliony mieszkańców kraju podróżują do swoich rodzin i za granicę. Władze kraju obawiają się, że oznacza to szybsze rozprzestrzenianie się koronawirusa.

  Powzięto kolejne środki ostrożności. Zamknięto niektóre odcinki Wielkiego Muru Chińskiego w pobliżu stolicy kraju Pekinu, w tym te należące do najczęściej odwiedzanych, Zakazane Miasto, czyli duży kompleks pałacowy i muzealny w centrum Pekinu i Disneyland w Szanghaju. Niektóre restauracje i kawiarnie zamykają swoje lokale w prowincji Hubei. Odwołano też premiery filmowe.

  Koronawirus - objawy

  Nowy typ koronawirusa wykryto w chińskim mieście Wuhan w grudniu. Objawy choroby to: gorączka, trudności w oddychaniu, a także nacieki w płucach. Światowa Organizacja Zdrowia przesłała do szpitali na całym świecie wytyczne, dotyczące zapobiegania i kontroli zakażeń.

  Tajemniczy wirus powoduje zapalenie płuc, które porównywane jest do zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej SARS, czyli nietypowego zapalenia płuc, pojawiło się ono po raz pierwszy w końcu 2002 roku w chińskiej prowincji Guangdong.

 • Czyja to wina czyj to zysk...
  Zapewne niebawem któryś z koncernów farmaceutycznych ogłosi że ma i szczepionki i lekarstwo za grube miliony USD na te wszystkie przypadłości.... dziwne to czy nie?
  ~znachor /2020-01-26 00:51
 • czlowiek?
  Winni sami jestesmy,ruszyli na Chiny bo tanio kazdy liczy zyski,produkuje sie wszystko i byle jak byle co aby rynki zaspokoic no i mamy ochrone srodowiska tylko gdzie to jest chore a cierpi zwykly zjadacz chleba ale interes musi byc i zyski.
  ~szpieg /2020-01-25 17:16
 • Powinno zawiesić się połączenia lotnicze
  @OMG32 nie przez Unię tylko przez brak zawieszenia połączeń lotniczych.
  ~Tigerr /2020-01-25 16:30
 • @chory a po ludzku
  Niewiele sensu w tym komentarzu.
  ~Nick /2020-01-25 16:02
 • Czyja wina....
  Wszystko przez tę durną Unię! Gdyby granice nadal były pozamykane, to wirus nie szerzyłby się tak szybko i najpewniej pozostałby w Chinach. A teraz cały świat musi się tego bać. Nie wspominając już o szerzącym się terroryzmie... Macie swoje otwarte granice rządzący gamonie! xP
  ~OMG32 /2020-01-25 10:07

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Pogoda niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...