Informacje
 • Ponad 18 stopni na Antarktydzie.
  "Wszystko wskazuje, że to rekord"

  07-02-2020 18:39 Wynik musi być poddany weryfikacji
  Na Antarktydzie odnotowano temperaturę powyżej 18 stopni Reuters

  Jak poinformowała Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), na argentyńskiej stacji na Antarktydzie zanotowano temperaturę przekraczającą 18 stopni Celsjusza. Jeżeli wynik się potwierdzi, będzie to najwyższa temperatura zanotowana na tym kontynencie w historii pomiarów.

  Jak twierdzą badacze, temperatura w czwartek w bazie w mieście Esperanza na północnym krańcu Półwyspu Antarktycznego wyniosła dokładnie 18,3 stopnia Celsjusza. Dane zarejestrowała Argentyńska Służba Meteorologiczna (SMN). Dotychczasowy rekord temperatury na tym kontynencie - z 24 marca 2015 roku - wynosił 17,5 st. C.

  WMO potwierdzi wynik

  Informację o nowym rekordzie weryfikować będzie WMO.

  - Wszystko, co do tej pory widzieliśmy, wskazuje, że prawdopodobnie jest to rzeczywiście rekord, ale będziemy musieli oczywiście rozpocząć formalną ewaluację, kiedy dostaniemy pełne dane od argentyńskiej służby meteorologicznej - powiedział Randal Cerveny z WMO. Jak dodał, rekord temperatury prawdopodobnie jest związany z regionalnym zjawiskiem fenowym.

  Rekord dla całego regionu Antarktyki, czyli obszaru na południe od szerokości geograficznej 60 stopni, wynosi 19,8 st. C. Odnotowano go na wyspie Signy w styczniu 1982 roku.


  Topnienie zagraża podniesieniu poziomu mórz

  Jak podaje WMO, Półwysep Antarktyczny, najbardziej na północ wysunięta część Antarktydy, jest jednym z najszybciej ocieplających się regionów na Ziemi. W ciągu pół wieku temperatura wzrosła tam o 3 stopnie Celsjusza. Zmiany klimatu przyczyniły się do tak dużego topnienia pokrywy lodowej na biegunie południowym, że będzie się ona rozpadać. To na przestrzeni kolejnych stuleci może spowodować podniesienie poziomu mórz i oceanów na całym świecie o co najmniej trzy metry.

  - Utrata pokrywy lodowej na Antarktydzie wzrosła sześciokrotnie od 1979 do 2017 roku. Topnienie lodowców oznacza dla nas ogromny problem, mając na uwadze podniesienie globalnego poziomu mórz - powiedziała na konferencji prasowej Clare Nullis, rzeczniczka prasowa WMO.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...