Warunki w górach niebezpieczne. I zaspy śniegu, i śliskie kamienie

[object Object]
Turyści o niebezpiecznej pogodzie w górachtvn24
wideo 2/23

W górach ze względu na opady śniegu i silny wiatr jest szczególnie niebezpiecznie. Obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy ostrzegają amatorów pieszych wycieczek i apelują o rozwagę.

W polskich górach panują bardzo trudne warunki. Wszędzie wprowadzono drugi - w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego.

Wieje też silny wiatr. Jak poinformowała przed godziną 18 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, na Śnieżce wieje w porywach do 126 kilometrów na godzinę, a na Kasprowym Wierzchu do 80 km/h.

Na Kasprowym Wierchu leżą niemal dwa metry śniegu. "Świeży opad śniegu spowodował, że wiele szlaków jest nieprzetartych. Śnieg jest mokry i przepadający (niezmrożony). Miejscami występują oblodzenia i jest ślisko" - czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

W Tatrach pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, jednak na niektórych stromych stokach umiarkowanie. Lawiny mogą wyzwalać się przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych wschodnich i południowych stokach. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne. Od strony Doliny Cichej utworzył się niebezpieczny nawis śnieży. W niektórych miejscach jest duża ilość śniegu, a w innych, z których został wywiany, jest ślisko.

Jak podają ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach. Pokrywa śnieżna jest nierównomierna już powyżej górnej granicy lasu.

"Powinniśmy być przygotowani"

- Wiatr przerzuca śnieg z miejsc wypukłych, do wklęsłych, więc w niektórych miejscach możemy spotkać kamienie, a w innych będzie zaspa śnieżna - mówił Jan Krzeptowski-Sabała z tatrzańskiego Parku Narodowego.

- Wybierając się w te tereny, powinniśmy być przygotowani, czyli sprawdzać komunikat lawinowy i posiadać odpowiedni sprzęt - podkreślał.

Mimo trudnych warunków, w Tatrach można spotkać turystów. Jak przyznawali, pogoda jest niebezpieczna i trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą specjalistycznego sprzętu. - Byliśmy prawie na Pośrednim Wierchu, ale nic nie widać, trzeba było wracać. Bez raków nie polecam (poruszania się - przyp. red.) - mówił jeden z nich.

Turyści o niebezpiecznej pogodzie w górach
Turyści o niebezpiecznej pogodzie w górachtvn24

Ponad 1,5 metra śniegu w Bieszczadach

W Bieszczadach drugi stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje powyżej górnej granicy lasu.

- Zagrożenie występuje przede wszystkim na północnych stokach. Dotyczy to między innymi masywów połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu - powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jerzy Godawski.

Niektóre szlaki turystyczne są nie przetarte i zawiane. W górnych partiach gór leży średnio około 35 centymetrów śniegu, miejscami zaspy mogą przekraczać półtora metra. Natomiast w położonych niżej miejscowościach leży 15-25 cm śniegu.

Na połoninach wiatr wieje z prędkością 45 kilometrów na godzinę, w bieszczadzkich dolinach jest bezwietrznie. Wszędzie panuje dobra widoczność.

Jak podaje komunikat, w ciągu ostatniej doby w Bieszczadach spadło 15 cm śniegu. Opady zostały przetransportowane przez bardzo silny południowy wiatr na stoki zawietrzne, zagrożenie lawinowe w miejscach zwiększonego odłożenia świeżego śniegu na starej pokrywie oraz na stromych stokach (w formacjach wklęsłych, lejach, jarach). W grzbietowych partiach pokrywa sięga do 70-130 cm. Najwięcej śniegu znajduje się w miejscach odłożenia depozytów, gdzie pokrywa osiąga grubość około 150 cm lub więcej.

Niebezpiecznie także w Beskidach

W Beskidach w środę rano było mroźnie i słonecznie. Termometry wskazywały kilka stopni poniżej zera. Na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego ze względu na ochronę gatunkową głuszca od początku lutego do czasu zejścia śniegu obowiązuje zakaz poruszania się na nartach. Podobne ograniczenia obowiązują na Słowacji.

Z powodu wichur warunki na szlakach turystycznych, a także na niektórych fragmentach tras narciarskich są trudne. Jak powiedział ratownik GOPR Łukasz Dunat, na Babiej Górze obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Dotyczy stromych stoków, zwłaszcza w miejscach zwiększonego odłożenia śniegu przez wiatr. - Na szlakach występują oblodzenia. We znaki daje się też silny wiatr. Trzeba być przygotowanym na to, że w wichurze idzie się dłużej. Wiatr jest też przyczyną wyłączenia górnego odcinka kolei gondolowej na Skrzyczne - powiedział Dunat.

Ośrodki narciarskie funkcjonują normalnie. Goprowcy przestrzegli jednak, że choć generalnie warunki narciarskie są dobre, to jednak w niektórych miejscach mogą być utrudnione.

- W efekcie wiejącego wiatru śnieg przykurzył wystające kamienie - wyjaśnił ratownik.

Jak przestrzegają goprowcy, ze względu na bardzo silny wiatr, sięgający ponad 100 kilometrów na godzinę, w innych miejscach należy się spodziewać nowych znacznych depozytów śniegu po północnej stronie masywu - przestrzegli goprowcy.

Pokrywa śnieżna w patiach szczytowych Babiej Góry wynosi do 80-150 cm w miejscach nawianych. Szlaki częściowo nie są przetarte. Przy schronisku na Markowych Szczawinach leży 82 cm śniegu.

Silny wiatr wieje w Karkonoszach
Silny wiatr wieje w Karkonoszach tvn24

W Karkonoszach silnie wieje

W Karkonoszach największego ryzyka lawinowego należy spodziewać się w miejscach ze świeżymi depozytami śnieżnymi. Najwięcej śniegu wiatr odłożył na stronach zawietrznych, tuż za przełamaniami terenu, w większych głębszych depresjach, żlebach czy jarach. Pokrywa jest nierówno rozmieszczona. Ciągły transport śniegu przez wiatr oraz opady powodują powolny, dalszy wzrost zagrożenia lawinowego. Pokrywa śnieżna charakteryzuje się dużą zmiennością pod względem twardości. W wielu depresjach sięga ponad metra.

Turyści, uważajcie

Turyści, którzy wybierają się na wędrówkę w góry, muszą dobrze się ubrać. Podstawą są solidne buty. Konieczne są raki lub raczki. Warto mieć raki i latarkę lub "czołówkę". Niezbędny jest naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek", która jest przydatna, jeśli wystąpi potrzeba wezwania pomocy.

Lawiny - śmiertelne zagrożenie (Adam Ziemienowicz/PAP)Adam Ziemienowicz/PAP

Autor: kw,ps/map / Źródło: TOPR, GOPR, TPN, PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Wstępne prognozy pokazują, że wolne dni przyniosą nam sporo słońca i temperaturę sięgającą 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Jest szansa na to, że będzie jak w środku lata

Pogoda na majówkę 2024. Jest szansa na to, że będzie jak w środku lata

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał alerty meteorologiczne. W dużej części Polski obowiązują alerty pierwszego stopnia przed przymrozkami, oblodzeniem i opadami śniegu. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

Spadnie śnieg, chwyci mróz, lód skuje drogi. Alerty IMGW

Spadnie śnieg, chwyci mróz, lód skuje drogi. Alerty IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Ulewy przyczyniły się do śmierci co najmniej 38 osób w Kenii. Jak podały lokalne media, ponad 40 tysięcy ludzi musiało uciekać z zagrożonych terenów. Służby meteorologiczne ostrzegły, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze opady.

Leje od ponad miesiąca. "Wszystkie uprawy zostały zniszczone"

Leje od ponad miesiąca. "Wszystkie uprawy zostały zniszczone"

Źródło:
Reuters, africanews.com

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Pogoda na dziś. W środę 24.04 pojawią się opady deszczu, a w górach śniegu. Termometry pokażą maksymalnie 11 stopni Celsjusza. Warunki biometeorologiczne okażą się niekorzystne.

Pogoda na dziś - środa, 24.04. Wiele deszczowych miejsc, do 11 stopni

Pogoda na dziś - środa, 24.04. Wiele deszczowych miejsc, do 11 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary napłynął nad południową Grecję. Sprawił, że we wtorek niebo "zapłonęło" nad Koryntem. Na Krecie termometry pokazały miejscami ponad 30 stopni Celsjusza.

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Źródło:
ENEX, apnews.com

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Wir niżowy Biruta przyniesie do Polski opady deszczu, miejscami popada też deszcz ze śniegiem, a w górach śnieg. Pod koniec tygodnia aura zacznie się zmieniać. Sprawdź, kiedy zrobi się cieplej.

Niż Biruta przyniesie deszcz, ale na horyzoncie widać zmianę. Kiedy zrobi się cieplej?

Niż Biruta przyniesie deszcz, ale na horyzoncie widać zmianę. Kiedy zrobi się cieplej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

Sezon narciarski w Tatrach wciąż trwa, o czym świadczą piękne ujęcia zarejestrowane we wtorek na zakopiańskiej Gubałówce. Warto korzystać ze słonecznej pogody - już wkrótce zamknięta zostanie część tatrzańskich tras narciarskich. Turyści wybierający się na górskie wędrówki powinni zachować jednak ostrożność.

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Źródło:
PAP, TPN, TVN24

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Krecie trwają największe w Grecji ćwiczenia na wypadek trzęsienia ziemi - informuje w poniedziałek grecka agencja AMNA. Uczestniczą w nich władze wyspy i jej mieszkańcy.

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Źródło:
PAP

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl

Do Niemiec w weekend wróciła zimowa pogoda. Najwięcej śniegu napadało w południowych i centralnych krajach związkowych. Na śliskich i oblodzonych drogach dochodziło do wypadków drogowych, w tym do jednego śmiertelnego.

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Źródło:
zeit.de, fr.de

Do zdarzenia doszło niedaleko rumuńskiego Braszowa, w regionie, który zamieszkuje duża populacja tych wielkich ssaków. Całe zajście zarejestrowały kamery przemysłowe.

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Źródło:
ENEX, politico.eu

Lodowe włosy pojawiły się w Tatrzańskim Parku Narodowym. Do ich powstania konieczne są odpowiednie warunki atmosferyczne i obecność pewnego niepozornego organizmu.

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Źródło:
TPN, tvnmeteo.pl

Donald Trump odwołał wiec wyborczy z powodu nadchodzącej burzy. Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych przekazał zgromadzonym w Karolinie Północnej sympatykom, żeby poszukali schronienia i obiecał wkrótce wrócić "na pole bitwy" .

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Źródło:
PAP

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Te mikroskopijne zwierzęta wciąż zaskakują naukowców swoimi zdolnościami do przeżycia w ekstremalnie trudnych warunkach. Najnowsze badanie pokazuje, w jaki sposób niesporczaki są w stanie przetrwać silne promieniowanie jonizujące. - Robią coś, czego się nie spodziewaliśmy - powiedział biolog z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill.

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Źródło:
PAP, ScienceAlert, tvnmeteo.pl

Ulewy, które w tym tygodniu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie, boleśnie pokazują brak przygotowania do walki ze skutkami zmian klimatycznych. Jak tłumaczył na antenie TVN24 profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, to, co dzisiaj uznajemy za anomalie, będzie powtarzało się coraz częściej.

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, DXB, Reuters