Informacje
 • Mijają trzy miesiące od trzęsienia. Ponad 32 tysiące ludzi nadal bez dachu nad głową

  15-02-2020 10:40 Straty szacowane na ponad miliard euro

  Po trzęsieniu ziemi, które w listopadzie ubiegłego roku nawiedziło Albanię i zabiło 51 osób, około 32 tysięcy ludzi nie ma gdzie mieszkać. Według szacunków rządowych zniszczenia szacowane są na ponad miliard euro.

  Jak podała Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC), około 10 tysięcy osób, które utraciły dach nad głową, nadal żyje pod namiotami w warunkach ciężkiej zimy, jakie panują w środkowej Albanii. Pozostałych przyjęły pod swój dach rodziny, a część wynajmuje mieszkania w miejscowościach, gdzie trzęsienie spowodowało mniejsze szkody.

  Ponad 11 tysięcy domów do wyburzenia

  Albańskie władze przekazały, że ponad 11,5 tys. domów na terenach nawiedzonych 26 listopada 2019 roku przez trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4 stopnia nie nadaje się do remontu. 84 tysiące domów wymaga dużych napraw i remontów.

  Władze Albanii oceniają, że wskutek tej klęski żywiołowej szkody materialne dotknęły około 222 tysiące osób. Wiele szkół wymaga remontów, ucierpiały ośrodki zdrowia i zabytki.

  Dzięki przeprowadzonej przez IFRC zbiórce pieniędzy na pomoc dla 1100 najbiedniejszych rodzin spośród tych, które najdotkliwiej ucierpiały wskutek trzęsienia ziemi, będzie otrzymywało przez pięć miesięcy pomoc w wysokości 115 euro miesięcznie.

  Ponad miliard euro strat

  Szkody, które wyrządziło najsilniejsze od kilkudziesięciu lat trzęsienie ziemi, rząd Albanii ocenia na ponad miliard euro. 17 lutego odbędzie się w Brukseli międzynarodowa konferencja poświęcona pomocy dla tego kraju. Według Banku Światowego zniszczenia wyrządzone w Albanii przez wstrząsy spowodują spowolnienie przyrostu produktu krajowego brutto w tym kraju w 2020 roku z prognozowanych 3,5 procenta do 3,2 procenta.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...