Informacje
 • Trudne warunki w Tatrach. "Na szlaki mogą spadać gałęzie i łamiące się drzewa"

  21-02-2020 12:01 Obowiązuje lawinowa "dwójka"
  O czym pamiętać wychodząc w góry? TVN24

  Na tatrzańskich szlakach występują niesprzyjające warunki turystyczne. Wieje silny wiatr, który utworzył zaspy śnieżne. W wielu miejscach jest ślisko, obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

  Podczas ostatnich dni ferii zimowych w Tatrach panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Na górskich szlakach zalega warstwa świeżego śniegu. Służby Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) ostrzegają, że w wielu miejscach jest bardzo ślisko. Poślizgnięcie się na zalodzonym zboczu lub płacie śniegu grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. Dodatkowo niski pułap chmur w partiach graniowych ogranicza widzialność, co może być przyczyną pobłądzeń.

  Miejscami w partiach szczytowych Tatr wiatr utworzył głębokie zaspy śnieżne. Termometry wskazują 6 stopni Celsjusza poniżej zera.

  W partiach graniowych Tatr wieje silny wiatr. Według danych z godziny 11.30, na Kasprowym Wierchu w porywach wiatr osiąga prędkość do 83 kilometrów na godzinę. "Podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie i łamiące się drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia" - czytamy komunikacie turystycznym TPN.

  Silny wiatr występuje też w innych częściach kraju. Ostrzega przed nim Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

  Jak informuje TPN, szlak zielony z Hali Gąsienicowej do Równi Waksmundzkiej jest zamknięty do odwołania z powodu prac związanych z usuwaniem powalonych przez silny wiatr drzew.

  Zagrożenie lawinowe

  Powyżej 1700 metrów nad poziomem morza obowiązuje drugi - w pięciostopniowej rosnącej skali - umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.

  Jak czytamy w komunikacie TPN, poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach.

  Wybierając się w wyższe partie gór, niezbędne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu takiego jak raki, czekan, kask oraz lawinowe ABC czyli detektor, sonda i łopatka. Ważna jest też umiejętność posługiwania się sprzętem oraz umiejętność oceny lokalnego zagrożenia lawinowego.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...