Informacje
 • Liczne interwencje strażaków.
  Od soboty walczą ze skutkami wichur

  23-02-2020 17:39 Wichura łamie drzewa i niszczy budynki
  Silny wiatr w Polsce, ostrzeżenia w wielu regionach kraju TVN24

  W Polsce jest bardzo wietrznie. W niedzielę strażacy do połamanych i powalonych drzew wyjeżdżali ponad 200 razy, a od soboty odnotowano ponad 500 interwencji. Na Pomorzu, w Strzeszewie, zawaliła się ściana domu wielorodzinnego.

  Pogoda w Polsce jest wietrzna. Obowiązują ostrzeżenia nawet drugiego stopnia. Wysłany został też alert RCB. Najsilniejsze porywy wiatru w niedzielę odnotowano na Śnieżce (184 kilometrów na godzinę), na Kasprowym Wierchu (133 km/h), w Łebie (97 km/h), w Ustce (94 km/h), w Kołobrzegu (86 km/h), na Helu (83 km/h) i we Włodawie (79 km/h).

  Kilkaset interwencji

  Jak poinformował po południu rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak, do godziny 14 strażacy uczestniczyli w 242 interwencjach związanych z silnym wiatrem.

  - 78 interwencji odnotowano w województwie mazowieckim i warmińsko-mazurskim oraz 27 w województwie podlaskim - przekazał Frątczak. Dodał, że od soboty strażacy interweniowali łącznie 554 razy. Działania polegały głównie na usuwaniu powalonych przez wichurę drzew.

  Zawaliła się ściana

  Na Pomorzu wichura powaliła drzewa na ulice, uszkodziła dachy i elewacje, spowodowała też przerwy w dostawie prądu. Do godz. 17 w niedzielę pomorscy strażacy interweniowali 84 razy. Nie ma osób poszkodowanych.

  Zgłoszenia dotyczyły przede wszystkim powalonych drzew, które blokowały drogi oraz chodniki. Najwięcej interwencji odnotowano w powiecie słupskim, wejherowskim i starogardzkim.

  W Biesowicach (pow. słupski) złamane drzewo upadło na zabytkowy kościół w parafii św. Andrzeja Boboli.

  - Drzewo przechyliło się na bok dachu kościoła. Uszkodziło kilka dachówek i kawałek muru. Straty nie są wielkie - przekazał dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku starszy aspirant Marcin Karnowski.

  Podobnie było w Ostaszewie (powiat nowodworski), gdzie drzewo uszkodziło poszycie dachu zabytkowego kościoła św. Jana Chrzciciela.

  W gminie Czersk wiatr zerwał z domu dachówki. W Strzeszewie (pow. lęborski) w wyniku silnego podmuchu wiatru zawaliła się ściana nośna trzykondygnacyjnego budynku wielorodzinnego. Do akcji skierowano sześć zastępów straży pożarnej. Ewakuowano łącznie 13 osób, w tym troje dzieci.

  - Wszyscy znaleźli schronienie u swoich bliskich. Na miejscu był również inspektor Powiatowego Nadzoru Budowalnego, który w poniedziałek podejmie decyzję, co dalej z budynkiem - poinformował rzecznik Powiatowej Straży Pożarnej w Lęborku starszy kapitan Piotr Krzemiński.

  Awarie prądu

  Wichura spowodowała również awarie i przerwy w dostawie prądu, m.in. w powiecie wejherowskim, a także w powiecie starogardzkim. Łącznie na pewien czas prądu pozbawionych było 250 gospodarstw domowych.

  Z przyczyn pogodowych przełożony został rejs do Nynäshamn (Szwecja). Prom miał wypłynąć z Gdańska w sobotę o godz. 18, ostatecznie wypłynął w niedzielę o godz. 12.

  Sztorm na Bałtyku

  Sztormowa pogoda na Bałtyku utrzyma się przynajmniej do godzin popołudniowych w niedzielę 23 lutego.

  Nad samym morzem - wzdłuż wybrzeża oraz w Trójmieście i okolicach - wiatr z zachodu i z południowego zachodu wiał w sobotę z prędkością do 90 kilometrów na godzinę. W pozostałych rejonach województwa wiatr osiąga w porywach do 80 km/h.

  Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW w Gdyni wydało dla Pomorza ostrzeżenie pierwszego stopnia o spodziewanych gwałtownych wzrostach i wahaniach poziomów wody. Powodem jest wysokie napełnienie Bałtyku, a także silny wiatr wiejący z zachodu i południowego zachodu. W związku z tym synoptycy przewidują lokalne przekroczenia stanów ostrzegawczych wód na wybrzeżu wschodnim, szczególnie w rejonie Zatoki Gdańskiej.

  W związku z prognozowaną sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną IMGW zaleca ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie oraz przestrzeganie wszystkich zaleceń, wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...