Informacje
 • Zabici, ranni w stanie krytycznym. Trzęsienie ziemi na granicy Turcji z Iranem

  23-02-2020 18:00 Miało magnitudę 5,7

  Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,7 nawiedziło region położony na granicy Turcji z Iranem - poinformowało Europejskie Centrum Sejsmologiczne. Zginęło dziewięć osób, a kilkadziesiąt jest rannych.

  - Zniszczenia spowodowały straty w ludziach - powiedział Mehmet Bilmez, gubernator prowincji Wan. W trzęsieniu zginęło dziewięć osób, w tym troje dzieci. Rannych jest 50 osób, z czego dziewięć jest w stanie krytycznym.

  Do trzęsienia ziemi o magnitudzie 5,7 doszło w niedzielę w północno-zachodnim Iranie przy granicy z Turcją - podał szef tureckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Suleyman Soylu.

  Zniszczonych zostało około tysiąca budynków.

  Według Europejskiego Centrum Sejsmologicznego (EMSC) epicentrum znajdowało się w pobliżu irańskiej wioski Habasz-e-Olya, położonej mniej niż 10 kilometrów od granicy z Turcją. Ognisko wstrząsów znajdowało się na głębokości sześciu kilometrów.

  Niebezpieczne miejsce

  Jak podała agencja Reutera, przedstawiciel irańskich władz poinformował w państwowej telewizji, że do ostanu Azerbejdżan Zachodni wysłano jednostki ratunkowe. Wstrząsy były odczuwalne w miastach Urmiah i Salmias oraz w wielu wioskach. Według relacji, niektóre z nich zostały zniszczone "w 100 procentach".

  Iran położony jest na styku ważnych uskoków tektonicznych i w związku z tym na jego terytorium stosunkowo często dochodzi do trzęsień ziemi. W 2003 roku trzęsienie o magnitudzie 6,6 doprowadziło do śmierci około 31 tysięcy ludzi oraz zrównało z ziemią miasto Bam, którego historia sięgała czasów starożytnych.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...