Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 11°C 16°C 8°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • To, jak długo śpimy, może mieć wpływ na nasilanie objawów astmy

  14-05-2020 13:54 Prawidłowy czas snu waha się od sześciu do ośmiu godzin
  Piotr Gryglas o przyczynach astmy TVN24

  Prawie 1,4 tysiąca astmatyków wzięło udział w badaniu dotyczącym wpływu długości snu na dolegliwości astmatyczne. Osoby śpiące za krótko lub za długo częściej skarżyły się na gorsze samopoczucie wynikające ze schorzenia i wymagały pomocy medycznej.

  Dobry sen jest kluczowy dla utrzymania dobrego samopoczucia. W nowym artykule dla czasopisma naukowego prowadzonego przez stowarzyszenie immunologów, alergologów i specjalistów w dziedzinie astmy z American College of Allergy, Asthma and Immunology (ACAAI), naukowcy udowodnili, że za krótki lub za długi sen może oddziaływać negatywnie na dorosłych z astmą.

  - Wcześniejsze badania wykazały, że zła jakość snu ma negatywny wpływ na objawy astmy u młodzieży. Nasze badanie pokazuje, że dorośli astmatycy są w równym stopniu dotknięci ostrzejszymi objawami astmy w przypadku zbyt małej lub zbyt dużej ilości snu - mówiła Faith Luyster, autorka badania.

  Próba badawcza

  W badaniu wzięło udział prawie 1,4 tysiąca dorosłych astmatyków w wieku 20 lat i więcej. W wywiadzie prawie 26 procent z nich przyznało, że sypia po mniej niż pięć godzin, 65,9 procent stwierdziło, że śpi od sześciu do ośmiu godzin, a ponad osiem procent, że więcej niż dziewięć godzin. Wśród osób z pierwszej grupy dominowali młodsi. Do osób śpiących najdłużej należeli najczęściej ludzie starsi, kobiety i palacze.

  W porównaniu z osobami śpiącymi odpowiednią liczbę godzin, wśród śpiących za krótko i za długo częściej pojawiały się osoby, u których w ostatnim roku wystąpił atak astmy. Chorzy przez przez więcej dni odczuwali pogorszenie samopoczucia fizycznego i psychicznego z powodu dolegliwości astmatycznych.

  Gorsze samopoczucie, potrzeba pomocy

  U osób śpiących zbyt krótko, w porównaniu ze śpiącymi od sześciu do ośmiu godzin, pojawiło się większe prawdopodobieństwo ataku astmy, suchego kaszlu i hospitalizacji w ciągu ostatniego roku. Odczuwały częściej także gorsze samopoczucie związane ze zdrowiem oraz częściej korzystać musiały z pomocy specjalistów w zakresie ochrony zdrowia.

  Szanse na to, że osoby dłużej śpiące będą odczuwać gorsze samopoczucie z powodu dolegliwości astmatycznych, były większe w porównaniu z osobami normalnie śpiącymi. Jednak nie zaobserwowano między nimi istotnych różnic, zarówno w przypadku wyników badań, jak i korzystania z opieki zdrowotnej.

  - Zaburzenia snu u astmatyków mogą wskazywać na to, że schorzenie nie jest dobrze kontrolowane - mówił doktor Gailen D. Marshall, alergolog i członek ACAAI. - Badanie to dostarcza solidnych dowodów, że chorzy na astmę powinni omawiać problemy ze snem ze swoimi lekarzami, by ustalić czy muszą zmienić swój plan leczenia, tak by osiągnąć odpowiedni poziom snu - podsumował.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...