Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 12°C 16°C 8°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • "Przynajmniej rok zanim będzie szczepionka". Trwają rozważania nad tym, kto dostanie ją najpierw

  18-05-2020 21:20 Trwa pandemia COVID-19
  "W perspektywie kilku miesięcy będziemy dysponować cennym narzędziem w walce z COVID-19" TVN24

  Od wielu tygodni trwają badania nad różnymi potencjalnymi szczepionkami przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Według szacunków szefa Europejskiej Agencji Leków (EMA) taka substancja może trafić do obiegu najwcześniej w przyszłym roku, ale już teraz trzeba zastanowić się, do kogo trafi w pierwszej kolejności.

  Zdaniem dyrektora Europejskiej Agencji Leków (EMA) Guido Rasiego, szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 może pojawić się najwcześniej za rok, ale nawet kiedy to nastąpi, nie będzie dostępna dla wszystkich i dlatego trzeba opracować modele określające, kto otrzyma ją w pierwszej kolejności.

  Włoski lekarz stojący na czele unijnej instytucji zajmującej się oceną naukową, nadzorem i monitorowaniem bezpieczeństwa produktów leczniczych mówił o tym w poniedziałek podczas wideokonferencji z komisją do spraw środowiska i zdrowia publicznego Parlamentu Europejskiego.

  Dostępność szczepionki jest jednym z gorących tematów prowadzących w ostatnim czasie do napięć na forum międzynarodowym. W zeszłym tygodniu skandal wywołała wypowiedź szefa francuskiego koncernu farmaceutycznego Sanofi Paula Hudsona, o tym że "rząd Stanów Zjednoczonych ma prawo do największego pierwokupu" szczepionki, ponieważ zainwestował w ryzyko związane z pracą nad jej wynalezieniem. W efekcie interwencji prezydenta Francji Emmanuela Macrona szefostwo korporacji zapewniło, że szczepionka będzie dostępna w tym samym czasie w Europie i USA.

  Dostępna na całym świecie?

  Z wypowiedzi dyrektora wykonawczego EMA wynika, że Europa może mieć problem z dostępem do szczepionki, ponieważ zdolności produkcyjne firm farmaceutycznych w znacznej mierze zostały przeniesione poza Stary Kontynent.

  - Nie możemy zapewnić, że dostępność szczepionki będzie w momencie, gdy podejmiemy decyzję o jej autoryzacji. EMA pracuje w ścisłej współpracy z różnymi dyrekcjami Komisji Europejskiej, żeby sprawdzić, czy jakieś wspólne zamówienie, czy nowe narzędzia mogą być opracowane, żeby zapewnić dostępność w Europie - podkreślił Rasi.

  Jego zdaniem powinno się opracować model dotyczący tego, jakim grupom w pierwszej kolejności umożliwiać zaszczepienie się.

  - Niezależnie od tego, czy wyprodukujemy ją w Europie, czy będziemy na łasce innych, tak jak to widzieliśmy wcześniej, jest jasne, że (...) nie będzie takiej produkcji, która umożliwi, że ampułki szczepionek będą dostępne dla całego świata - tłumaczył szef EMA.

  Przynajmniej rok oczekiwania

  Rasi uważa, że model podawania szczepionek, szczepienie "falami" osób, które potrzebują ich najbardziej, powinien być taki sam w całej UE, a najlepiej też poza nią. Miałoby to przy ograniczonej dostępności szczepionek pomóc stworzyć pierwszy krąg odporności.

  Czasu na prace przygotowawcze jest jeszcze sporo, bo ze słów szefa EMA wynika, że szczepionki nie będzie jeszcze przez wiele miesięcy.

  - Minie przynajmniej jeszcze rok, zanim będzie jakakolwiek szczepionka - przyznał Rasi.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...