Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 12°C 16°C 8°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Woda zalewa Michigan po pęknięciu tam.
  Ewakuacja mieszkańców

  20-05-2020 21:36 Zalania widać na nagraniach z drona
  Temperatura w Indiach w poniedziałek i wtorek (Ventusky.com) Ventusky.com

  W amerykańskim stanie Michigan pod naporem przepełnionych zbiorników pękły dwie tamy na rzekach. Częściowo zalane jest miasto Midland. Służby ostrzegają przed wysoką falą powodziową, a władze regionu nakazują ewakuację.

  Fala powodziowa na rzece Tittabawassee ma osiągnąć szczytowy poziom w środę o godzinie 20 czasu lokalnego (godz. 2 w nocy ze środy na czwartek w Polsce). Według Narodowej Służby Pogodowej (NWS) może on wynosić wtedy ponad 11 metrów, co może zagrażać życiu mieszkańców.

  Zalana została już część miasta Midland. W niektórych miejscach woda sięga półtora metra.

  Jak powiedziała gubernator stanu Gretchen Whitmer, nie ma informacji o ofiarach. Dodała, że badana jest przyczyna pęknięcia tam.

  "Wyjeżdżajcie natychmiast"

  - Jeśli macie kogoś z rodziny albo bliską osobę w innej części Stanów Zjednoczonych, wyjeżdżajcie natychmiast. Jeśli jednak zdecydowaliście się pozostać, to, proszę, udajcie się do wyznaczonych przez władze miejsc, w których będziecie mogli się schronić - gubernator zaapelowała do mieszkańców.

  Tamy Edenville na rzece Tittabawassee w Midland oraz Sanford na rzece Rifle w pobliżu miasta Sterling w stanie Michigan zostały uszkodzone z powodu silnych ulew. Obie konstrukcje załamały się pod naporem wody i są poważnie zniszczone.

  Zalania widać na nagraniach z drona:

  Ewakuacja może objąć 100 tysięcy osób

  Przedstawiciel lokalnych władz Mark Bone poinformował, że z terenów zagrożonych zalaniem ewakuowano już 10 tysięcy mieszkańców. W 40-tysięcznym Midland nie odnotowano dotąd żadnych ofiar ani poważniejszych strat materialnych, mimo że ulewne deszcze nie ustają.

  Bone podkreślił, że jeśli warunki pogodowe nie ulegną poprawie, a na to się nie zanosi, ewakuacja może objąć nawet 100 tysięcy ludzi, co jest wielkim wyzwaniem w warunkach epidemii COVID-19. Ewakuacja ludności wiąże się bowiem z koniecznością koncentrowania dużych grup ludzi w obiektach sportowych i szkolnych.

  - Służby starają się tam kontrolować sytuację epidemiologiczną, między innymi mierząc ludziom temperaturę i rozdając maski ochronne, ale ewakuacja w czasach pandemii jest naprawdę czymś karkołomnym - ocenił.

  Gubernator stanu Michigan przekazała, że na całym zagrożonym obszarze uruchomione zostały specjalne infolinie. W stan podwyższonej gotowości postawiono też policję wodną oraz służby pogotowia wodnego.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...