Informacje
 • Wysoki poziom wody w rzekach po ulewach.
  Przekroczone stany alarmowe i ostrzegawcze

  01-06-2020 09:24 Obowiązują alarmy hydrologiczne
  W Czechowicach-Dziedzicach rzeka Biała przekroczyła stan ostrzegawczy TVN24

  Poziom wody na niektórych rzekach w Małopolsce przekroczył stan alarmowy i ostrzegawczy. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w trzech powiatach województwa śląskiego. Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia.

  Górną Odrą - na obszarze zlewni Odry od Chałupek do Koźla - przemieszcza się wezbranie w strefie wody wysokiej, przeważnie powyżej stanów ostrzegawczych. Alarmy obowiązują do godz. 18 we wtorek.

  Drugi stopień ostrzeżeń obowiązuje również w zlewni Małej Wisły. W wyniku spływu wód opadowych w profilu Bieruń Nowy obserwowany będzie dalszy wzrost poziomu wody z przekroczeniem stanu ostrzegawczego. Alarm obowiązuje do godz. 23 we wtorek.

  Stany alarmowe

  W poniedziałek rano stany alarmowe przekroczone były na Wiśle w Goczałkowicach oraz Jawiszowicach.

  Stany ostrzegawcze przekroczone: Sękówka w Gorlicach, Biała w Ciężkowicach, Soła w Oświęcimiu, Stryszawka i Skawa w Suchej Beskidzkiej, Czarny Dunajec w Nowym Targu, Wieprzówka w miejscowości Rudze, Skawinka w Radziszowie, Odra w Krzyżanowicach i Raciborzu-Miedonia, Wisła w miejscowościach Skoczów i Wisła oraz na stacji Ustroń-Obłaziec.

  Interwencje straży

  - W niedzielę silny wiatr i intensywne opady deszczu pojawiły się w wielu rejonach naszego kraju. Strażacy prowadzili ponad 500 działań związanych ze zjawiskami atmosferycznymi, głównie na Śląsku i w Małopolsce - mówił w poniedziałek rano rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski. Dodał, że strażacy usuwali powalone drzewa, nadłamane konary, udrożniali drogi i szlaki kolejowe oraz wypompowywali wodę.

  W województwie małopolskim w ciągu ostatniej doby strażacy interweniowali ponad sto razy, głównie usuwając połamane konary drzew, wypompowując wodę z zalanych posesji i piwnic i udrażniając przepusty.

  - Opady już słabną i stopniowo przechodzą w przelotne. Przewidujemy, że sytuacja na rzekach będzie się powoli stabilizować - mówiła w niedzielę po południu rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo.

  Pogotowie przeciwpowodziowe

  W województwie śląskim w ciągu ostatniej doby strażacy interweniowali 120 razy. Strażacy prowadzili działania związane przede wszystkim z wypompowywaniem wody z zalanych posesji, dróg, podtopionych piwnic i udrażnianiem przepustów.

  W niedzielę po południu wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe w trzech powiatach województwa śląskiego - bielskim, pszczyńskim i bieruńsko-lędzińskim. Prognozy na poniedziałek są jednak uspokajające.

  Jak informują służby wojewody, w związku z trwającymi cały weekend opadami deszczu wzrosły stany rzek Wisły i Iłownicy, odnotowano przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych wód na posterunkach wodowskazowych.

  Wojewoda zobowiązał też wójtów, burmistrzów, prezydentów i starostów z tych trzech powiatów oraz wszystkie służby zabezpieczenia przeciwpowodziowego do podejmowania niezbędnych czynności organizacyjnych i technicznych w celu zminimalizowania mogącego powstać zagrożenia dla życia, zdrowia lub mienia oraz zagrożenia środowiska.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez kilka dni temperatura nie wszędzie zdoła przekroczyć chociażby 20 stopni. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się po wpływem niżu Juliane znad Morza Północnego....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...