Zbadali szczep SARS-CoV-2, który teraz opanowuje świat. Wnioski? Bardziej zaraźliwy, ale mniej groźny

[object Object]
Co musisz wiedzieć o koronawirusie? Ministerstwo Zdrowia radziKancelaria Premiera
wideo 2/21

Badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców wykazały, że szczep koronawirusa SARS-CoV-2, z którym aktualnie zmagają się chorzy na COVID-19 na niemalże całym świecie, do USA trafił z Europy. Jak zaznaczają badacze, istnieją solidne dowody na to, że za sprawą mutacji wirus ten jest bardziej zaraźliwy, ale nie wykazuje tendencji, by zakażone nim osoby ciężej przechodziły COVID-19.

- (Nowy szczep wirusa - przyp. red.) to obecnie dominująca forma zakażania się ludzi - powiedziała w rozmowie z CNN Erica Ollmann Saphire z Coronavirus Immunotherapy Consortium, będącego częścią pozarządowej organizacji badawczej La Jolla Institute for Immunology z siedzibą w Kalifornii, która wraz z kilkunastoma naukowcami pracowała nad tym badaniem. Jego wyniki, opublikowane w czasopiśmie "Cell", opierają się na wcześniejszych ustaleniach zespołu, które pojawiły się we wstępnej wersji publikacji naukowej (preprincie) udostępnionej w kwietniu.

"Nowy wirus jest sprawniejszy"

Teraz zespół poszedł o krok dalej i nie tylko sprawdził więcej sekwencji genetycznych, lecz także przeprowadził eksperymenty na ludziach, zwierzętach i komórkach w laboratoriach. Wyniki pokazują, że nowa odmiana wirusa jest bardziej powszechna i bardziej zaraźliwa niż jej poprzedniczki.

- Wiemy, że nowy wirus jest sprawniejszy. Jednak na pierwszy rzut oka nie wygląda na to, by był groźniejszy - powiedziała Saphire.

Mutacja wpływa na białko kolczaste - strukturę używaną przez wirusa, by dostać się do komórek, które infekuje. Teraz badacze sprawdzają, czy ma to wpływ na to, czy wirus może być kontrolowany przez szczepionkę. Te obecnie testowane są w większości ukierunkowane na białko kolczaste, ale zostały stworzone jeszcze na podstawie starszych szczepów wirusa.

Schemat budowy koronawirusaTVNMETEO.PL/PAP

Mutacje SARS-CoV-2

Badania potwierdzają wcześniejsze doniesienia sugerujące, że mutacja sprawiła, że nowy wariant wirusa stał się bardziej powszechny. Naukowcy nazywają go G614 i przekonują, że prawie całkowicie zastąpił on pierwszą odmianę, która rozprzestrzeniła się w Europie i USA, nazywaną D614.

"Nasze badania o globalnym zasięgu pokazują, że wariant G614 rozprzestrzenił się szybciej niż D614. Naszym zdaniem ten szczep może być bardziej zaraźliwy. Nie znaleźliśmy dowodów na to, by wpływał on na stopień zaawansowania choroby" - napisali w "Cell" naukowcy z biolożką Bette Korber na czele.

Zdaniem Lawrence'a Younga, profesora onkologii medycznej z brytyjskiego University of Warwick, to mogą być dobre wieści.

"Obecne badania sugerują, że choć wariant G614 może być bardziej zaraźliwy, to nie jest bardziej patogenny. Jest nadzieja, że w miarę rozprzestrzeniania się zakażenia SARS-CoV-2 wirus może stać się mniej patogenny" - napisał Young w oświadczeniu.

G614

Zespół naukowców badał próbki pobrane od różnych pacjentów z całej Europy i Stanów Zjednoczonych i dokonał sekwencji genomów. Porównał je z tymi, które były dostępne publicznie. To pomogło specjalistom opracować mapę rozprzestrzeniania się tych dwóch szczepów.

"Do 1 marca 2020 roku wariant G614 był rzadko spotykany poza Europą, ale pod koniec marca jego częstotliwość występowania na całym świecie wzrosła" - napisali naukowcy, dodając, że nawet gdy szczep D614 powodował rozległe epidemie, w takich miejscach jak Walia, czy amerykański stan Waszyngton, to nowy wariant - G614 - "przejmował kontrolę" zawsze wtedy, gdy tylko się pojawił.

"Wzrost częstotliwości występowania G614 często pojawiał się na długo po tym, gdy wprowadzano nakaz pozostawania w domach" - napisali naukowcy. Jest jednak kilka wyjątków, gdzie starsza forma D614 nigdy nie została zastąpiona nowszą. Tak było między innymi w kalifornijskim hrabstwie Santa Clara oraz na Islandii.

Zdaniem badaczy większa zaraźliwość nowym szczepem SARS-CoV-2 może być spowodowana tym, że szybciej namnaża się on w drogach oddechowych: nosie, gardle czy zatokach. Ale testy przeprowadzone na tysiącu zakażonych pacjentów nowym szczepem w Wielkiej Brytanii nie wykazały, by przebieg choroby COVID-19 był poważniejszy niż w przypadku tych, którzy złapali stary szczep.

- Wszystkie wyniki potwierdziły, że szczep G był od trzech do dziewięciu razy bardziej zaraźliwy niż szczep D. Mamy teraz dowody w postaci eksperymentu, które częściowo potwierdzają to, co przedstawiła Bette Korber - przekazał David Montefiori z Uniwersytetu Duke'a w Karolinie Północnej, który wraz ze współpracownikami testował wirusa w laboratorium w Wielkiej Brytanii.

Da się go zneutralizować

Jak przekazała Erica Ollmann Saphire, mutacja G614 może być zneutralizowana przez surowicę pobraną z krwi od ludzi, którzy przebyli chorobę wywołaną koronawirusem. Jej zespół zbadał krew pochodzącą od sześciu osób z San Diego, które wygrały walkę z COVID-19.

- Sprawdziliśmy, czy zakres przeciwciał w ich krwi był równie skuteczny w neutralizowaniu nowego szczepu wirusa, tak jak i starego. Okazało się, że było trochę lepiej - powiedziałą Saphire, dodając, że była to ulga.

Badacze obawiali się tego, że jeśli nowa mutacja wirusa będzie namnażała się szybciej i na wyższym poziomie, to jej zneutralizowanie przez układ odpornościowy będzie wymagało większego wysiłku. - U sześciu osób z San Diego tak nie było - dodała badaczka.

Naukowcy zaznaczają jednak, że potrzeba więcej badań, by dowiedzieć się, jak te zmiany mogą wpłynąć na stan epidemii oraz pacjentów.

- Możliwe są pewne konsekwencje w pracy nad szczepionką. Badamy je - powiedział Montefiori. Specjaliści będą przyglądać się także innym mutacjom, które mogą się pojawić.

- Należy zachować czujność - przestrzegała Saphire.

Autor: dd/map / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: NIAD (CC BY 2.0)

Pozostałe wiadomości

Zorza polarna pojawiła się na polskim niebie w sobotnią noc. W jej obserwacji nie przeszkodziły nawet chmury, których gruba warstwa otulała w nocy część naszego kraju. Zdjęcie zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

IMGW wydał alerty meteorologiczne. W sobotę największe zagrożenie stanowić będą opady śniegu, lokalnie dochodzące do nawet 10 centymetrów. Obowiązuje także prognoza ostrzeżeń meteorologicznych przed oblodzeniem, burzami i przymrozkami.

W weekend opady śniegu, możliwe burze i oblodzenia

W weekend opady śniegu, możliwe burze i oblodzenia

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś, czyli na sobotę 20.04. Dzień przyniesie pochmurną aurę i opady - od deszczu po deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Warunki biometeorologiczne okażą się niekorzystne. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 12 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota 20.04. Popada śnieg, powieje mocniejszy wiatr

Pogoda na dziś - sobota 20.04. Popada śnieg, powieje mocniejszy wiatr

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kolejne dni przyniosą nam kontynuację obecnych trendów w pogodzie. Niżowa aura będzie przepychała nad Polskę masy chłodnego i wilgotnego powietrza, a wraz z nimi kolejne fale chmur i opadów. W weekend na północy spaść może nawet mokry śnieg.

Pogoda na 5 dni. Niż Annina namiesza w pogodzie. W weekend w tych regionach spadnie mokry śnieg

Pogoda na 5 dni. Niż Annina namiesza w pogodzie. W weekend w tych regionach spadnie mokry śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dwie kobiety zmarły z zaczadzenia na drodze między Szardżą a Dubajem. Jak przekazała miejska policja, do śmiertelnego zatrucia doszło podczas powodzi, które nawiedziły w ostatnich dniach Zjednoczone Emiraty Arabskie. Ofiary uwięzione zostały w zalanym samochodzie przy włączonej klimatyzacji.

Powodzie w Dubaju. Utknęły w zalanym aucie, śmiertelnie zatruły się czadem

Powodzie w Dubaju. Utknęły w zalanym aucie, śmiertelnie zatruły się czadem

Źródło:
Gulf News, tvnmeteo.pl

U wybrzeży australijskiej wyspy Saibai znaleziono ciało 16-letniego chłopca, który z kolegą próbował dotrzeć do brzegu po tym, jak zepsuła się ich łódka. Według policji mógł zostać zaatakowany przez krokodyla.

Nastolatkom zepsuła się łódź, znaleziono ciało jednego z nich. Obrażenia "przypominają atak krokodyla"

Nastolatkom zepsuła się łódź, znaleziono ciało jednego z nich. Obrażenia "przypominają atak krokodyla"

Źródło:
ABC News, 9news..com.au, brisbanetimes.com.au

Dubaj rozpoczyna trudny proces sprzątania po powodziach, które nawiedziły miasto we wtorek. Jak przekazały lokalne media, w pracach porządkowych bierze udział ponad pięć tysięcy osób. Do normalności powoli wraca również sytuacja na międzynarodowym lotnisku w Dubaju.

Do uprzątnięcia Dubaju potrzebowali ponad 5 tysięcy osób

Do uprzątnięcia Dubaju potrzebowali ponad 5 tysięcy osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Wulkan Ruang w Indonezji wciąż jest aktywny. Jak podały lokalne media, chociaż emisja pyłu i popiołów osłabła w piątek rano, spokój trwał zaledwie kilka godzin. Dookoła wulkanicznego stożka obowiązuje najwyższy stopień ostrzeżeń, a mieszkańcy otrzymali zakaz zbliżania się w jego okolice. Wybuch wpływa także na ruch lotniczy.

Ruang wciąż groźny. Utrudnienia w ruchu lotniczym mogą trwać tygodnie

Ruang wciąż groźny. Utrudnienia w ruchu lotniczym mogą trwać tygodnie

Źródło:
The Straits Times, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Ekstremalne upały z przełomu marca i kwietnia w krajach Afryki Zachodniej, mogły spowodować śmierć tysięcy osób - szacuje organizacja World Weather Attribution, zajmująca się badaniami pogody i klimatu. Według jej analizy, fala wysokiej temperatury nie osiągnęłaby takiej skali, gdyby nie ocieplenie klimatu.

Było prawie 50 stopni. Do zabójczej fali upałów nie doszłoby, "gdyby nie globalne ocieplenie"

Było prawie 50 stopni. Do zabójczej fali upałów nie doszłoby, "gdyby nie globalne ocieplenie"

Źródło:
Reuters, WWA

W kwietniu pogoda jest bardzo zmienna - raz letnia, raz zimowa - o czym mogliśmy się przekonać w ostatnim czasie. Mamy za sobą letnią Wielkanoc, a teraz w części kraju spadł śnieg. W piątek rano biało było w Bukowinie Tatrzańskiej.

W Bukowinie Tatrzańskiej leży śnieg. "Na początku stycznia nie zaznałam takich widoków"

W Bukowinie Tatrzańskiej leży śnieg. "Na początku stycznia nie zaznałam takich widoków"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Skamieniałe szczątki gigantycznego węża, który mógł mierzyć nawet 15 metrów, odkryto na terenie kopalni węgla brunatnego w miejscowości Panandhro w stanie Gudżarat, w zachodniej części Indii. Naukowcy nazwali gada Vasuki indicus.

Odkryto szczątki gigantycznego prehistorycznego węża

Odkryto szczątki gigantycznego prehistorycznego węża

Źródło:
PAP, CNN, Reuters

Powódź nawiedziła południowo-wschodnią część Iranu. Są ofiary śmiertelne - informują media. Władze apelują do mieszkańców o uważanie na krokodyle, które za sprawą wysokiej wody mogą przemieszczać się w inne miejsca ze swoich naturalnych siedlisk.

Powódź w Iranie. Ofiary śmiertelne, brak wody pitnej i ostrzeżenie przed krokodylami

Powódź w Iranie. Ofiary śmiertelne, brak wody pitnej i ostrzeżenie przed krokodylami

Źródło:
Reuters, CNN, Iran International

Porzucone samochody, zalane drogi, sklepy z opróżnionymi półkami - tak wyglądał Dubaj w czwartek, dwa dni po obfitych opadach deszczu, które sparaliżowały pustynną metropolię. Wciąż występowały również utrudnienia na międzynarodowym lotnisku w Dubaju. W relacjach świadków szczególnie podkreślana była niezwykła gwałtowność zjawiska.

"Inwazja kosmitów", "apokalipsa". Krajobraz Dubaju po najgorszej burzy od dekad

"Inwazja kosmitów", "apokalipsa". Krajobraz Dubaju po najgorszej burzy od dekad

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Guardian, CNN, BBC

Po gorącym, wręcz letnim początku kwietnia przeżywamy bolesne ochłodzenie. Jaka będzie druga połowa kwietnia i co pokazuje prognoza pogody na majówkę 2024? Najświeższe wyliczenia modeli meteorologicznych przejrzała nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Największy i najbardziej zaawansowany polski satelita zostanie w tym roku wyniesiony na orbitę okołoziemską. Technologia wykorzystana do jego budowy w przyszłości może zostać użyta także podczas misji w stronę Srebrnego Globu. Reporter TVN24 BiS Hubert Kijek był jedną z pierwszych osób, która miała okazję zobaczyć ten wyjątkowy sprzęt na żywo i porozmawiać z jego twórcami.

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 12 osób odniosło rany w wyniku trzęsienia ziemi, które w czwartkową noc nawiedziło Japonię. Wstrząsy o magnitudzie 6,6 spowodowały uszkodzenia budynków i dróg oraz przerwy w dostawie wody. Epicentrum zjawiska znajdowało się w strefie, która z uwagi na aktywność sejsmiczną znajduje się pod baczną obserwacją.

12 osób rannych po silnym trzęsieniu ziemi. "Uniknęliśmy najgorszego"

12 osób rannych po silnym trzęsieniu ziemi. "Uniknęliśmy najgorszego"

Źródło:
Kyodo News, NHK

Nieproszony gość spowodował wstrzymanie odjazdu i aż 17-minutowe opóźnienie superszybkiego pociągu Shinkansen w Japonii. Pasażer zgłosił, że 40-centymetrowy wąż pełza między siedzeniami jednego z wagonów. Uznano za konieczne podstawienie innego składu.

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

Źródło:
CNN, Japan Times

Nagłe opady deszczu i krupy śnieżnej nawiedziły w czwartek Poznań, czego na własnej skórze doświadczył reporter TVN24 Aleksander Przybylski. Jak wyjaśniła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, nad Polską przechodziła wtedy masa zimnego, niestabilnego powietrza, która napędzała te pogodowe zmiany.

Na reportera TVN24 spadła krupa śnieżna

Na reportera TVN24 spadła krupa śnieżna

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu sparaliżowały Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Dubaju, gdzie doszło do gwałtownej powodzi błyskawicznej, w 12 godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle jest notowane przez rok. Czy zasiewanie chmur w ZEA, regularnie stosowane do modyfikacji pogody w tym kraju, mogło przyczynić się do tak katastrofalnej sytuacji?

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Źródło:
Bloomberg, CNBC, WIRED, PAP, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Słonica o imieniu Viola uciekła we wtorek z wędrownego cyrku odwiedzającego miasto Butte w stanie Montana. "Spacerowała sobie ulicą, pokonała jedną lub dwie przecznice" - informował szeryf.

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Źródło:
Reuters

Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiedziła potężna ulewa. Ulice w Dubaju zamieniły się w rwące potoki. Dubajska policja uratowała kota, który kurczowo trzymał się łapami klamki zalanego samochodu.

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Na terenie jednej z posiadłości w mieście Wagga Wagga w Australii w wyschniętym potoku znaleziono ponad 500 martwych koni. Władze stanu Nowa Południowa Walia i lokalna policja wszczęły szeroko zakrojone śledztwo - podały lokalne media.

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Źródło:
ABC, PAP, The Guardian

Chociaż mamy połowę kwietnia, to w polskich lasach pojawiły się już grzyby. I to takie, których występowanie przypada zwykle na początek maja. - Wegetacja rozpoczęła się już trzy-cztery tygodnie wcześniej niż zwykle - przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl Wiesław Kamiński, grzyboznawca. Jakie grzyby można już spotkać?

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Największe od 75 lat opady deszczu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie. - Woda na największej ulicy miała ponad metr głębokości, na 11 godzin utknąłem w samochodzie obok setek innych kierowców - powiedział Samir Saleh Din, mieszkaniec Dubaju.

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Ciepły początek kwietnia spowodował, że na tatrzańskich szlakach możemy natknąć się na jedyny jadowity gatunek węża w Polsce, czyli żmiję zygzakowatą. Jad może być niebezpieczny dla dzieci, osób starszych lub uczulonych, dlatego kiedy dojdzie do ukąszenia, zawsze należy zadzwonić po pomoc.

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W samolot Polskich Linii Lotniczych LOT nad Szczecinem uderzył piorun. Maszyna musiała zawrócić do Warszawy.

Piorun uderzył w samolot LOT

Piorun uderzył w samolot LOT

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł w zoo w Eupatorii w nocy z poniedziałku na wtorek. Ogród zoologiczny położony jest na anektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie. Jak podał portal Krym.Realii, tamtejsza filia Radia Swoboda, w wyniku żywiołu zginęło ponad 200 zwierząt.

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Źródło:
PAP, novinite.com, Krym.Realii

Co najmniej 19 osób zginęło w wyniku gwałtownych powodzi w Omanie. Większość ofiar to dzieci - podał w poniedziałek dziennik "Times of Oman", powołując się dane władz w Maskacie. Ewakuowano ponad tysiąc osób ze szkół.

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Źródło:
PAP, Reuters, "Times of Oman"

Kawałek metalu, który 8 marca spadł na dom Alejandra Otero w Naples na Florydzie, pochodził z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – potwierdziła w poniedziałek NASA. Obiekt uszkodził dach budynku i przebił się przez jego dwa piętra. 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Źródło:
ABC News, TVN24.pl