Pogoda

Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: -2°C 0°C -4°C Przelotne opady śniegu
zwiń

Arleta Unton-Pyziołek

 • Kilka dni skwaru, potem kapryśne
  i chłodne lato

  09-07-2016 10:10

  Blog synoptyka TVN Meteo Arlety Unton-Pyziołek

  Zapowiada się chłodne lato

  Fot.: Shutterstock, NOAA, film: TVN24

  Pogoda w weekend nie jest wymarzona jak na wakacje. Od poniedziałku, na pocieszenie, na parę dni się ociepli. Miejscami odnotujemy 33 st. C. Jednak z najnowszych prognoz wynika, że do końca miesiąca lato ma być na ogół chłodne.

  Czwartek, 7 lipca

  "Wojtku, żyjesz tam nad morzem? Zastanawiamy się w redakcji, czy nie ruszyć Ci na ratunek! Nad morzem zimno, plaże puste…"

  "Jestem w Chłapowie i trenuje przed podróżą na Antarktydę. Jest sztorm ale woda jak na Bałtyk ciepła"

  Kilka dni temu, kiedy lalo i wiało nad morzem, takie rozmowy, podobne do mojej z redakcyjnym kolegą Wojtkiem Raczyńskim, prowadziło wielu Polaków ze swymi rodzinami i znajomymi spędzającymi wakacje nad "Chłodnym Morzem", jak nazwał Bałtyk gdański pisarz Paweł Huelle.

  Sobota, 9 lipca rano

  W całej Polsce chłodno i nieciekawie. Nad Bałtykiem pochmurno, w Ustce pada deszcz i jest 16 st. C. Temperatura morskiej wody wynosi od 16 st. w Ustce do 19 st. w Międzyzdrojach i Pucku. A w pamięci mamy wciąż nieznośne upały czerwcowe, gorąc, palące słońce. Gdzie się podziało to lato? Dobre wrażenie z początków lata zatarły już duże wahania temperatury, wilgoć w powietrzu i chłodny wiatr. Przyczyną meczącej niestabilności pogody są często następujące po sobie tzw. zatoki chłodu i kliny ciepła. A przez te ciągłe wymiany mas powietrza nad Polską to właśnie Wybrzeże i Pomorze jest najbardziej pokrzywdzone, bo tam dni z pogodą ciepłą jest najmniej. Najwięcej ciepła jest na południu i południowym-wschodzie. Taki klimat.

  Upał w natarciu

  Dziś jednak widać na horyzoncie ciepło, czeka nas krótki gorący epizod w pogodzie. Już w niedzielę 10 lipca wciśnie się do nas zwrotnikowa masa powietrza znad Afryki a temperatura wzrośnie do 26 st. C w centrum kraju i 28 st. C na południowym-zachodzie. Ma być sporo słońca, jedynie na Wybrzeżu i Pomorzu będzie więcej chmur z przelotnym deszczem i burzami, ale z wysoką temperaturą, po południu rzędu 22-26 st. C.

  W poniedziałek burzowo na zachodzie i północy, poza tym słońce z temperaturą do 33 st. C na południu. We wtorek burzowy front wkroczy nad pozostała część kraju z gradem i ulewami do nawet 100 l/mkw. na południu. Ma być jeszcze ciepło - do 32 st. C na Podkarpaciu. Od środy przeważająca część Polski znajdzie się ponownie w powietrzu płynącym znad Atlantyku niosącym "takie sobie lato". Według ostatnich wyliczeń modelu CFS (sezonowy model NOAA) lipiec w Polsce temperaturowo ma być na przeważającym obszarze, a szczególnie na północy, poniżej normy.

  Według dobrego amerykańskiego modelu GFS lato bez gorąca i upałów utrzymać się ma w Polsce co najmniej do 25 lipca. Sierpień według Amerykanów wygląda nieco lepiej. Temperaturo ma być w normie, miejscami na północy i gorącym zwykle oraz słonecznym wschodzie, poniżej normy. Sprawdziły by się więc przepowiednie, że lato będzie w tym roku typowe, kapryśne i burzowe.

  Więcej jodu

  Lato jest jednak tylko raz w roku. Więc nad surowy w urodzie Bałtyk zawsze warto pojechać, szczególnie z dziećmi. Patrząc na daleki horyzont, niczym przez wielkie okno na świat, mamy dobrą okazję przypomnieć dzieciom, że świat jest wielki i nie kończy się na naszym "podwórku". Poza tym w czasie pogód sztormowych w powietrzu jest zdecydowanie więcej istotnego dla zdrowia jodu! To właśnie w czasie sztormowych miesięcy, takich jak marzec czy listopad, dobrze jest pobyć na Wybrzeżu.

  Morze Bałtyckie ma w Europie opinię morza pięknego, chociaż drogiego, zimnego i kapryśnego. Wielu Polaków i zagranicznych turystów ściąga nad Bałtyk we wrześniu i październiku, kiedy woda jest jeszcze ciepła, a pogoda uspokaja się. W miejscowościach nadmorskich panuje ekskluzywny spokój, nastają słoneczne, senno-leniwe popołudnia. Ale czy jesień w tym roku będzie ciepła?

  Szybka wegetacja

  Maja Popielarska, ta z ogrodu, uważa, że przyspieszyła wegetacja. Kwitną wcześniej budleje, podobnie jak i inne krzewy czy byliny, kwitnące na ogół w sierpniu. Może spieszmy się więc z urlopami bo szybciej zrobi się zimno? Rośliny i zwierzęta dobrze wyczuwają zmiany nastroju Matki Natury…

  Wiosną skończyło się zjawisko El Nino na Pacyfiku podnoszące temperaturę globalną. Amerykańscy badacze oceanu i atmosfery (z NOAA) prognozują na drugą połowę roku rozwój zjawiska La Nina (Dziewczynka). Polega ono na silnym spadku temperatury wód powierzchniowych okołorównikowego Pacyfiku i wpływa na obniżenie temperatury na całym świecie. Czyżby więc jesień miała przyjść szybciej, a po niej prawdziwa zima, jakiej nie mieliśmy od kilku lat?

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • oto chodzi
  Po co komu upały, nie lubię lata i mam nadzieje że nie bedzie już upałów
  ~Precz z Latem /2016-07-14 14:58
 • chce UPAŁU!!!!
  nie chce zimna
  ~karol /2016-07-11 13:05
 • a komu potrzebny skwar?
  po co nam: duchota, spiekota, odwodnienie, pocenie, uschnięta zieleń???
  marzą Ci się tropiki, to kup sobie wycieczkę ;)
  Polska ma klimat umiarkowany i niech tak zostanie :D
  a Polskie lato jest piękne i zmienne :)
  ~ciaobella /2016-07-11 11:25
 • Pogoda
  Bardzo zła wiadomość, powinno być upalnie i gorąco ,bo teraz nie ma jak się opalać nad bałtykiem!
  ~Warszawiak /2016-07-10 13:17
 • do - adad
  Nie kracz waść!
  ~ala /2016-07-10 11:03

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zacznie się solidnym mrozem, ale później czeka nas duży skok temper...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia. ...