Arleta Unton-Pyziołek
 • Nadchodzi mroźny wyż znad Rosji.
  Możliwe nawet -20 st. C

  02-02-2017 16:05 Blog synoptyka TVN Meteo Arlety Unton-Pyziołek

  Czeka nas kolejny atak zimy

  Shutterstock

  Zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Pierwsza połowa lutego zapowiada się bardzo zimno. Pogodą zawładnie wyż, który spowoduje, że temperatura spadnie do -20 st. C. Jednak amerykańskie prognozy na luty nadal sugerują, że miesiąc ten w tym roku ma być cieplejszy niż zazwyczaj.

  OGLĄDAJ TVN METEO NA ŻYWO W INTERNECIE

  Świstak Phil zobaczył swój cień, więc w USA wiosna może przyjść dopiero za 6 tygodni. U nas często bywa odwrotnie. Bo kiedy nad Stanami szaleją wiry polarne, śnieżyce i wszystko zmraża arktyczne powietrze płynące gdzieś znad Arktyki Kanadyjskiej, to nad Europą przemieszczają się kliny ciepła, pogoda bywa w kratkę, pada na zmianę deszcz ze śniegiem, a temperatura "błąka się" w okolicach 0 st. C.

  Jak będzie w tym roku? Luty według prognoz amerykańskiej NOAA ma być w Polsce ciepły, podobnie marzec. Jest jednak małe "ale". Otóż zanim przyjdzie do nas przedwiośnie jeszcze czeka nas co najmniej jedna porządna fala mrozu. Według najświeższych wyliczeń modeli spłynąć ma do Europy Środkowej w przyszłym tygodniu mroźne, ostre powietrze z głębi Rosji. W arktycznej masie powietrza temperatura mocno spadnie.

  Zimowe opady

  Jeszcze weekend 3-4-5 lutego ma być byle jaki, pochmurny i mglisty, z niewielkimi opadami śniegu i deszczu ze śniegiem, gdyż Polska pozostanie w polu obniżonego ciśnienia. Temperatura spadać ma nocami do -3 st. C, -6 st. C, a w dzień wzrastać powyżej 0 st. C, do nawet 4 st. C, 5 st. C na południu, lokalnie może i więcej.

  Jednak od poniedziałku 6 lutego coraz mocniej zacznie nas przytulać mroźny wyż znad północno-zachodniej Rosji. W czwartek jego centrum znaleźć się ma blisko Polski, nad Białorusią. Pod jego wpływem znajdzie się połowa Europy, od Skandynawii po Bałkany, co najmniej do niedzieli 12 lutego.

  Mroźny wyż i rozpogodzenia

  Na początku przyszłego tygodnia będzie jeszcze pochmurno z niewielkimi opadami śniegu, przybywać będzie jednak z każdym dniem rozpogodzeń. Temperatura od poniedziałku będzie spadać, by swoje minima osiągnąć w okolicach czwartku i piątku. Jeszcze w poniedziałek temperatura rano wynieść ma od -6 st. C na Podlasiu do -1 st. C na zachodzie. Z każdą dobą będzie zimniej. W czwartek i piątek przy pogodnym nocnym niebie temperatura na Podlasiu, Mazurach, Warmii, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu spadać może do nawet -15 st. C, -20 st. C. Na pozostałym obszarze kraju nocny mróz do -10 st. C, -14 st. C.

  Nieprzyjemnie zimno w dzień

  Przy silnym napływie zimna z głębi Rosji temperatura w dzień również będzie ujemna. I chociaż słońce coraz wyżej wędruje nad horyzontem a dzień się wydłuża, to popołudniami mróz może być dokuczliwy. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia w piątek 10 lutego wynieść ma od około -11 st. C na Podlasiu, -8 st. C w centrum do -5 st. C na zachodzie kraju.

  Poprawa na Walentynki

  Na Walentynki ma być już cieplej za sprawą potężnych niżów znad Atlantyku i Morza Śródziemnego pompujących do nas ciepłe masy powietrza z południa.

  Czy przed nami ostania fala silnego mrozu tej zimy? NOAA podtrzymuje ciepłe prognozy na luty, więc może w drugiej połowie miesiąca uderzy duże ciepło, a w lasach pojawią się przebiśniegi?

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Do wiosny chyba niedaleko
  Dzisiaj,tj 4.02 o godz 8.40 zauwazylem nad Berlinem pierwszy klucz powracajacych dzikich gesi
  ~waldi21 /2017-02-04 08:55
 • nie komentuj!!!
  proszę wybaczyć za pana obserwatora, porozmawiam z nim, nie chodzi o tego co ma komentarz pt. zima
  ~polak /2017-02-03 21:35
 • śnieg nie stopnieje
  no i dobrze śnieg nie stopnieje w tym roku zimę mogą uratować tylko zimne wyże
  ~obserwator /2017-02-03 21:24
 • zima
  Ludzie przecież po to jest zima,lepiej niech mrozi teraz niż w maju.
  ~goska /2017-02-03 11:15
 • ew
  ...grzyby????-chyba atomowe
  ~xyz /2017-02-03 07:19

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zarówno pod koniec stycznia, jak i na początku lutego do Polski nadal będzie nap...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ wyżu Ekart II znad Rumunii....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...