Pogoda

Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: -2°C 0°C -4°C Przelotne opady śniegu
zwiń

Arleta Unton-Pyziołek

 • Nie zaznamy w najbliższym czasie spokoju w pogodzie

  16-06-2016 15:44

  Blog synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek

  Będzie się działo w pogodzie

  Shutterstock/TVN Meteo

  Przed nami czerwiec w pełnej krasie, z burzami, ulewami i upałem. Różnica temperatury między zachodnią, a wschodnią Polską ma wynieść do 10-15 st. C.

  Na horyzoncie prognoz widać, że każdy region Polski doświadczy silnego deszczu bądź gwałtownej burzy. Widać także wysoką temperaturę w najbliższych dniach, nawet do 35 st. C w Rzeszowie. I widać również, że nad Polską "zderzą się" gorące masy powietrza napływające znad Afryki z chłodnymi znad Atlantyku.

  Czytaj więcej wpisów tego autora

  Dynamiczne otwarcie

  Nie zaznamy spokoju w pogodzie. To niemożliwe; różnica temperatury między zachodnią, a wschodnią Polską ma wynieść do 10-15 st. C.

  Otwarcia dynamicznego okresu w pogodzie dokonuje właśnie niż Karin, znajdujący się w czwartkowe popołudnie nad Alpami.W ciągu nocy z czwartku na piątek i w piątek 17 czerwca będzie wędrował nad Niemcami, przynosząc tam ulewy, w stronę północnej Polski, a później nad Bałtyk i Finlandię.

  Od Afryki po Arktykę

  Karin jest częścią potężnej bruzdy niskiego ciśnienia rozciągającej się od północnej Afryki przez Europę Środkową po archipelag Svalbard u wrót Oceanu Arktycznego. Taki układ bruzdy znaczy, że po jej wschodniej części zaciągane jest z południa gorące powietrze i pchane przez niże daleko na północ. Natomiast po jej zachodniej części spływa prosto z północy chłód, docierając do północnej Hiszpanii.

  Mapy pola temperatury na wysokości 1,5 km w modelach meteorologicznych wyglądają bardzo malowniczo i imponująco. Ale wynikające z nich prognozy już niekoniecznie.

  W ciągu najbliższego tygodnia przed Polakami na zmianę: w piątek napływ gorąca z południa, w sobotę nieco chłodu z zachodu, później ponownie coraz więcej ciepła z południa i temperatura mocno przekraczająca 30 st. na wschodzie kraju.

  Te wędrówki mas powietrza nad naszym krajem zaowocują gwałtownymi zjawiskami.

  Będzie się działo

  Jeszcze w nocy z czwartku na piątek zjawiska powinny być słabe i umiarkowane. Nad krajem przemieści się z południa na północ ciepły front atmosferyczny z opadami deszczu rzędu 5-10 l/mkw. Tylko na południowym zachodzie kraju pojawią się burze z większymi opadami (do 20 l/mkw. i więcej w Sudetach).

  W piątek rano, kiedy centrum niżu znajdzie się nad Ziemią Lubuską, zachodnia cześć kraju oraz Pomorze znajdą się w strefie silnego deszczu związanego z frontem okluzji oraz centrum Karin. Spaść tam może do 30 l/mkw., lokalnie nawet do 50 l/mkw. wody. W ciągłym deszczu temperatura wzrośnie na Pomorzu Zachodnim do zaledwie 17 st. C.

  Chłodne wyparcie

  Nad pozostałą częścią kraju przemieszczał się będzie chłodny front z burzami, wypierający gorące powietrze, w którym temperatura wzrośnie na wschodzie Polski do 30-33 st. C. Burze, które wystąpią na Śląsku, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Kujawach będą na ogół umiarkowane; nie powinny nieść wielkich opadów i zniszczeń.

  Natomiast w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Mazowszu, Podlasiu, Mazurach i Warmii burze mogą być miejscami gwałtowne, sprowadzając grad i opady deszczu o natężeniu do 30 l/mkw., a nawet lokalnie do 50 l/mkw. W Karpatach oraz w miastach z niedrożną kanalizacją grozi to podtopieniami.

  Silny wiatr w porywach do 80-100 km/h. przyniesie jak zwykle zniszczenia w drzewostanie, liniach napowietrznych i budownictwie.

  Chwila oddechu

  W sobotę dzięki chłodniejszej masie powietrza odetchniemy, gdyż opady deszczu i burze, które wystąpią na zachodzie, południu oraz północy kraju powinny być na ogół słabe i umiarkowane.

  Niedziela 19 czerwca ma być na ogół spokojna za wyjątkiem Podkarpacia, gdzie będzie burzowa. Od niedzieli jednak gorące powietrze będzie powoli, ale zdecydowanie brać w posiadanie kolejne regiony Polski. Zacznie właśnie od Podkarpacia, gdzie temperatura wzrosnąć ma do 29 st. C.

  W kolejnych dniach będzie więc coraz goręcej i coraz bardziej burzowo. We wtorek na Podkarpaciu termometry wskażą aż 35 st. C, a letnie burze pokażą co potrafią!

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Chemitrails
  Poprawna odpowiedz na anomalia pogody jest" Chemitrails" czyli chemia rozpylana w powietrzu sluzaca niecnym celom.
  ~Ona /2016-07-27 11:07
 • ...
  to chyba dorze!?!?! o ile pamiętam to w tamtym roku o tej porze była już susza na całego...
  ~gerty /2016-06-16 17:15
 • burzee
  W Krosnie miały byc burze już cały tydzien, anie kropli deszczu, lepiej nie straszcie, ale tak na wszelki wypadek :)
  ~ewa /2016-06-16 16:20

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zacznie się solidnym mrozem, ale później czeka nas duży skok temper...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia. ...