Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 12°C 21°C 10°C Przejściowe zachmurzenie
zwiń
Arleta Unton-Pyziołek
 • Przesilenie zimowe, czas magiczny

  21-12-2017 18:40 Blog synoptyka TVN Meteo Arlety Unton-Pyziołek

  O tej porze roku mamy niewiele światła słonecznego

  Foto: pixabay.com/CC0 License; Film: TVN24

  Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli się i czeka na lepsze dni. Północ otula zimna noc polarna. To czas ciemności, który możemy lepiej przetrwać w gronie bliskich, przytulając się do kochanych ludzi i zwierząt.

  Te kilka dni, które właśnie przed nami, były wyjątkowo traktowane przez naszych przodków, jako czas magiczny. Czczono bowiem moment przesilenia zimowego.

  Dziś, czyli w czwartek 21 grudnia 2017 o godz. 17:28 Słońce przeszło przez tzw. punkt Koziorożca, umowne miejsce na niebie. Ważniejsze jest to, że Słońce jest w tym momencie bardzo daleko od nas, a jego promienie w drodze do Polski mają najdłuższą w roku drogę do pokonania. Gwiazda bowiem góruje w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca, czyli nad półkulą południową. Dociera do nas niewiele energii słonecznej. Zresztą kto i gdzie w ostatnich dniach widział Słońce? Tegorocznej jesieni i w grudniu mieliśmy w Polsce rekordowo mało dni z jego promieniami.

  Ciemność wokół nas

  Króluje ciemność. Dzień 21 grudnia, zresztą ponury i pochmurny, trwał w Warszawie zaledwie 7 godzin i 42 minuty. Najdłuższa noc w tym roku przypada na 21/22 grudnia. Przez kilka kolejnych niewiele się zmieni. Za dnia nasza gwiazda, źródło światła i ciepła, "wisi nad horyzontem" najniżej w ciągu roku. Taka sytuacja będzie trwać przez trzy dni. Dopiero w Święta Bożego Narodzenia coś drgnie i od tego momentu Słońce będzie utrzymywać się nad horyzontem każdego dnia o około minutę dłużej. W styczniu dnia będzie już przybywać dużo szybciej.

  Święto Światła

  W Boże Narodzenie odrodzi się światło. W dobie cywilizacji "nie czujemy" już, co dzieje się w przyrodzie, kosmosie. Ale wieki, tysiące lat temu, od światła słonecznego zależało życie wszystkich, ich dobrobyt i zdrowie. Stąd przesilenie zimowe miało szczególne znaczenie. W tych dniach w wielu kulturach pogańskich, szczególnie germańskich, hucznie świętowano, palono wielkie ogniska, czczono światło. Po tamtych świętach i kulcie światła pozostały w kulturze świata zachodniego relikty w postaci obecnych wszędzie światełek mających pozytywny wpływ na nasze samopoczucie.

  Święta Bożego Narodzenia to Święto Rodziny. Niech będą też Świętem Światła, "cudem" w cyklu Natury toczącym się od milionów lat. W szumie otaczającej nas rzeczywistości, często męczącej, potrzeba nam powrotu do natury, do jej ciszy i spokoju. Pięknie ujął to Henry David Thoreau, amerykański pisarz, poeta i filozof pisząc: "potrzeba nam eliksiru leśnej głuszy".

  Na te Święta i nadchodzący Nowy Rok życzę Państwu i sobie byśmy mogli od czasu do czasu wtopić się w ciszę Natury i znaleźć w leśnej głuszy, dosłownie i w przenośni…

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Mała pomyłka...
  Akurat tak się składa, że zimą Ziemia jest bliżej Słońca niż latem. Skąd więc stwierdzenie: " Słońce jest w tym momencie bardzo daleko od nas, a jego promienie w drodze do Polski mają najdłuższą w roku drogę do pokonania" ?
  Pani Arleto ?
  Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku !
  ~The Natoorat /2018-01-01 09:15
 • Do Jaga_
  Dziękuję!
  ~Arleta /2017-12-22 09:23
 • Życzenia
  Dziękuję bardzo. Również życzę Pani wszystkiego dobrego na Święta i w nadchodzącym Nowym Roku 2018. Niech nam wszystkich będzie bliżej Natury, która nam sprzyja. A pokój niech idzie z Nią w parze.
  Jaga_ /2017-12-21 20:02

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez kilka dni temperatura nie wszędzie zdoła przekroczyć chociażby 20 stopni. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się po wpływem niżu Juliane znad Morza Północnego....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...