Arleta Unton-Pyziołek
 • W Europie pogoda ma "złagodnieć".
  Co to oznacza dla Polski

  26-01-2017 11:18 Komentuje synoptyk TVN Meteo

  Jakie skutki przyniesie ocieplenie? Na zdjęciu mapa pokazująca, jak gorąco było na świecie w latach 2012-2016

  NOAA, Shutterstock

  Jak podają amerykańscy klimatolodzy, na skutek zmian klimatu liczba dni z temperaturą wynoszącą od 17,8 do 30 stopni Celsjusza i słabymi opadami miałaby wzrosnąć w Europie o 15. O tym, co to oznacza dla Polski i dlaczego to niekoniecznie dobre wieści, pisze synoptyk TVN Meteo Arleta Unton Pyziołek.

  OGLĄDAJ TVN METEO NA ŻYWO W INTERNECIE

  Intrygujące wyniki badań opublikowała amerykańska NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration, pol. Narodowa Administracja Oceanu i Atmosfery). Fizyk Karin van der Wiel wyszła z założenia, że by zrozumieć, jakie zmiany nas czekają w związku z ocieplaniem się klimatu, należy zająć się nie zjawiskami ekstremalnymi, ale pogodą zwyczajną, łagodną. Dużo w tym racji, bo ile razy w życiu doświadczyliśmy ekstremalnych zjawisk na "własnej skórze"? Osobiście miałam z tym do czynienia tylko raz, była to powódź w 1997 roku.

  Czym jest pogoda łagodna

  Karin van der Wiel za pogodę łagodną uznała dni z temperaturą wynoszącą popołudniami od 17,8 do 30 st. C, przy słabych opadach i niskiej wilgotności. W Polsce nikt jeszcze takich kryteriów nie zastosował, a przynajmniej nie było o tym słychać. W naszych warunkach na określenie dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 0 stopni Celsjusza przyjęło się stosować termin "pogoda ciepła". Badacz klimatu Polski, prof. Alojzy Woś, wydzielił w tej "pogodzie ciepłej" bardzo ciepłą (z temperaturą średnią dobową powyżej 15 st. C) i umiarkowanie ciepłą (z temperaturą średnią dobową między 5,1 a 15 st. C), co może nieco odpowiadać kryteriom amerykańskiej fizyk.

  Woś wyliczył, że w drugiej połowie XX wieku w Polsce dni z pogodą bardzo ciepłą było średnio od 68 w Ustce do 98 w Tarnowie. W czasie takich dni temperatura maksymalna może osiągać  bądź przekraczać 25 st. C na Wybrzeżu i 30 st. C na południu. Natomiast dni z pogodą umiarkowanie ciepłą było od 115 we Włodawie do 155 w Kołobrzegu. W tym czasie temperatura maksymalna przekracza 15 st. C, osiągając niejednokrotnie przyjemne 20 st. C. W dniach z pogodą ciepłą przeważa zachmurzenie umiarkowane, ale nie pada.

  Liczba łagodnych dni ma wzrosnąć

  Z wyliczeń amerykańskiej badaczki wynika, w dużym uproszczeniu, że w XXI wieku dni z pogodą łagodną miałoby w Europie być średnio w roku do 15 więcej. To bardzo przyjemna prognoza pokazująca, że demonizowane w ostatnich latach ocieplenie klimatu ma również dobre strony. Zresztą wielu badaczy dziejów ludzkości podkreśla, że rozwój wielkich cywilizacji miał zawsze miejsce w czasach ociepleń klimatu. To właśnie w okresach cieplejszych rozwinęły się cywilizacje Egiptu, Mezopotamii, Rzymu.

   

  Dobre wieści dla Europy?

  Przyglądam się mapie świata sporządzonej przez badaczy NOAA i czuję niepokój. Na pierwszy rzut oka wiadomości dla nas Europejczyków są dobre. W naszej części świata przybędzie dni łagodnych, a ubyć ma zjawisk ekstremalnych. Jednak czy na pewno będzie ich mniej?

  Badania z ostatnich lat wykazały, że ze wzrostem temperatury powietrza zmniejsza się liczba dni z opadami ciągłymi, równomiernie rozłożonymi w czasie. Wydłużyły się natomiast okresy bezopadowe, przybywa susz. Jednocześnie wzrasta liczba dni z opadami silniejszymi, więcej jest burz, nawałnic, trąb powietrznych. Czy więc wydłużenie się okresu spokojnego nie poskutkuje wzrostem gwałtowności zjawisk? Czy jeśli już pojawi się w Polsce trąba powietrzna, to czy w skali Fujity mierzącej intensywność tornad nie będzie to częściej śmiercionośne F3 (prędkość wiatru osiąga wtedy 254-332 km/h) czy F4 (333-418 km/h), a nie typowe u nas F0 (64-116 km/h) czy F1 (118-180 km/h)?

  "Brytyjskie" zimy w Polsce

  Skutkiem przyrostu liczby dni z pogodą łagodną będzie z pewnością ocieplenie się zim, które w Polsce będą na ogół atlantyckie, deszczowe i sztormowe (takie występują obecnie w Wielkiej Brytanii). Częściej pewnie pojawiać się będzie w styczniu temperatura maksymalna rzędu 17 st. C, jak to miało miejsce w Jeleniej Górze w 1993 roku.

  Dobrą cechą zimy w naszym klimacie jest tzw. liczba dni mroźnych, czyli dni z temperaturą ujemną w nocy i w dzień. Obecnie liczba ta wynosi do 20 dni na Nizinie Szczecińskiej, do 30 dni w Wielkopolsce, do 40 dni na Mazowszu i do 50 dni na Suwalszczyźnie i Podlasiu. Może liczba takich dni spadnie do 20 w centrum kraju, a na krańcach zachodnich nikt już mrozu nie odczuje? Pogody mroźnej ma być niewiele.

  Migracje klimatyczne

  Wyniki badań Karin der Wiel powinny jednak budzić także niepokój. Potężne czerwone plamy na mapie świata to wyraźny spadek dni z pogodą łagodną w rejonach świata najgęściej zaludnionych, z największym wskaźnikiem przyrostu naturalnego. W Afryce już jest bardzo ciężko i ziemia nie nadąża wyżywić ludzi i zwierząt. Kurczą się tam obszary naturalne, niezdewastowanie przez Homo sapiens. Te czerwone plamy oznaczają, że świat mogą czekać potężne migracje klimatyczne.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Super
  Właśnie świetna wiadomość dla Polski, szkoda tylko ze temperatury małe.
  ~Pio /2017-01-28 08:49
 • Łagodność i estremalność
  Cieszę się, że pani Unton-Pyziołek podkreśla w swoim tekście, że więcej dni z pogodą określoną w opracowaniu jako "łagodna" nie oznacza zmniejszenia liczby ekstremów pogodowych. Proszę zwrócić uwagę, że "pogoda łagodna" to według autorów pogoda sprzyjająca aktywnościom na zewnątrz - turystyce, sportowi, pracy, rozrywce. Temperatury maksymalne w ciągu dnia mają podczas "łagodnej pogody" mieścić się w zakresie 18-30 stopni. Wzrost częstości takich dni w Polsce oznacza, że będziemy mieli cieplejsze wiosny i jesienie a nie - chłodniejsze lata. Prognozy wzrostu częstości zjawisk ekstremalnych - takich jak susze i fale upałów - bynajmniej nie zmieniły się przez to, że dla od miany ktoś skoncentrował się na częstości dni "tylko" ciepłych.
  ~Aleksandra /2017-01-27 10:51
 • Niedobre wiesci dla Polski
  Moim zdaniem to sa niedobre wiadomosci dla Polski.Bedziemy miec do czynienia z czestymi przestojami w pogodzie w ktorych nie wystepuja zadne zjawiska lub slabe.Z takim czyms mamy stycznosc juz teraz.Utrzymujaca sie dlugo wyzowa pogoda powoduje smog na poludniu Polski. Latem najbardziej mozemy to odczuc w rolnictwie w postaci suszy i duzych strat.Z roku na rok niedobory wody w rolnictwie poglebiaja sie.Zanikanie opadow ciaglych wraz ze wzrostem temp. pogorszy sytuacje.
  ~Lech /2017-01-26 20:54
 • Kiedy?
  Jaki jet horyzont czasowy opisywanych zmian wg. tej Pani?
  ~qqq /2017-01-26 13:19
 • pogoda na +
  nocą przymrozki do -13c,zbiorniki wody zamarzną jak i rzeki w dzień roztopy bedą spływać na lody w korytach rzek ,uwaga na powodzie
  ~asdfghjin /2017-01-26 12:51

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby wyż Nicola znad Rumunii przemieści się nad Morze Czarne. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...