Pogoda

Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: -2°C 0°C -4°C Przelotne opady śniegu
zwiń

Arleta Unton-Pyziołek

 • Wyże i niże będą walczyć nad Polską.
  "Możliwe trąby powietrzne i wodne"

  23-07-2016 11:13

  Blog synoptyka TVN Meteo Arlety Unton-Pyziołek

  Pogoda będzie dynamiczna

  Fot.: Flickr (CC BY 2.0)/ Ashlie Wilhelm, Doug Scott, film: TVN Meteo

  Od jakiegoś czasu z wielkim zainteresowaniem przyglądam się prognozom pogody dla Polski. Wakacje z małym dzieckiem nad polskim morzem mogą być wielkim wyzwaniem. Zwłaszcza z żywiołowym dzieckiem, którego pierwszym słowem z literką "r" było "torrrrnado"!

  Sporządziłam więc, pewnie jak wielu rodziców, listę pomysłów by "ujarzmić żywioł" w czasie "niepogody". Teraz czas na prognozę…

  Pozostało jeszcze 8 dni kapryśnego lipca. I nadal w pogodzie będzie dynamicznie.

  Od soboty do poniedziałku (23-25 lipca) będzie pochmurno na północy, wschodzie i w centrum kraju, gdzie wystąpią niewielkie opady deszczu. Poza tym słonecznie. Na południu kraju temperatura może wzrosnąć do 28-31 st. C. Nad morzem sporo chmur kłębiastych na niebie, ale temperatura będzie stopniowo rosnąć, od 20-24 st. C w sobotę do 23-26 st. C w poniedziałek.

  Jeszcze cieplej

  Wtorek i środa (26-27 lipca) w całej Polsce ciepłe, parne i z przelotnymi opadami deszczu oraz burzami, miejscami gwałtownymi. Klin ciepła zahaczający do tej pory tylko o południowe regiony kraju obejmie całą Polskę. Od Tatr do morza ciepłe powietrze płynące z Bliskiego Wschodu podniesie temperaturę do 24-26 st. C nad morzem, 28-30 st. C w centrum i 32 st. C na południu.

  W czwartek (28 lipca) deszcz, gwałtowne burze, grad i silny wiatr wystąpią na wschodzie kraju, na froncie atmosferycznym, przemieszczającym się dalej nad Białoruś i Ukrainę. Pociągnie za nim lekkie ochłodzenie nad morzem. Nad Wybrzeże i Pomorze popłyną z zachodu masy powietrza polarnego, tylko południe i południowy-wschód pozostaną w cieple z południa. Stad temperatura do końca miesiąca nad morzem wzrastać ma do około 20-25 st. C, podczas gdy na południu do 26-29 st. C. Z kłębiastych chmur padać będzie przelotny deszcz, a potowarzyszą mu burze, na ogół umiarkowane ale z silnymi podmuchami wiatru.

  Trąby lądowe i wodne

  A dalej? Nadal rządzić będą pogodotwórcze niże atlantyckie i Wyż Azorski. Modele meteorologiczne w pierwszej dekadzie sierpnia "wyliczyły" dla Europy następujące po sobie szybko na zmianę kliny ciepła i zatoki chłodu z frontami atmosferycznymi. I tak do 10 sierpnia raz pochmurno z deszczem i burzami, raz pogodnie i spokojniej. Na mapach wprost malowniczo wykluwają się kolejne cyklony nad Atlantykiem, by z długim welonem deszczu sunąć na wschód, nad Skandynawię, Francję, Niemcy, Bałtyk i Polskę. Przy tak dużej dynamice rzeczywiście możliwe są na frontach trąby lądowe i wodne!

  Nadal ciepło ale kapryśnie

  W świetle dzisiejszych materiałów prognostycznych temperatura w pierwszych dniach sierpnia wzrastać ma do 22-25 st. C w miejscowościach nadmorskich. Im dalej od Wybrzeża tym cieplej, na południu Polski możliwe 28-30 st. C. Sierpień to jednak miesiąc na ogół spokojniejszy od lipca. Jest więc szansa, że później na dłużej obejmie kraj pogoda wyżowa i słoneczna.

  Cóż, mnie pozostaje dopisać coś jeszcze do listy zajęć dla dziecka. Z kapryśnym latem w Polsce trzeba się pogodzić. Najważniejsze to znaleźć sobie choć na chwilę spokojne miejsce, by głęboko odetchnąć. Wakacje szybko się skończą, a codzienne życie, tak jak pogoda, bywa trudne i nieprzewidywalne…

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • deszczyk
  Lepiej żeby padało niż żeby gzalo. Na polu nie da się wytrzymać. Miastowi jak chcecie się o palić zapraszam do mnie na żniwa. Potem kąpiel w stawie.
  ~baran /2016-07-23 12:38

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zacznie się solidnym mrozem, ale później czeka nas duży skok temper...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia. ...