Zaczęło się meteorologiczne lato. Co nam przyniesie?

Wojciech Raczyński o aktualnej sytuacji pogodowej
Wojciech Raczyński o aktualnej sytuacji pogodowej
tvn24
Wojciech Raczyński o aktualnej sytuacji pogodowejtvn24

W ostatnich dniach powiało ciepłem - temperatura popołudniami dobijała miejscami do 30 st. C, a średnia dobowa przekraczała 15 st. C. Pławiliśmy się więc w termicznym lecie.

Dziś, 1 czerwca, rozpoczyna się lato meteorologiczne, które trwać ma do końca sierpnia. Przed nami najpiękniejsze w roku noce: letnie, krótkie i ciepłe.

Wesołe grzmoty

Czerwiec rozpoczyna się parno i burzowo. Porządnie zagrzmieć może w każdym regionie Polski, ale "grzmoty czerwca rozweselają rolnikom i ogrodnikom serca". W świetle prognoz sezonowych, opracowanych przez Amerykanów i Rosjan, grzmotów w najbliższych miesiącach może być wiele. Z wyliczeń modeli wyłania się obraz typowego polskiego lata, ciepłego z przelotnym deszczem i burzami.

Cieszący się dużym powodzeniem wśród meteorologów amerykański model sezonowy NCEP Climate Forecast System Version 2 (CFSv2) pracujący dla NOAA (Narodowa Administracja ds. Oceanów i Atmosfery) wyliczył dość trafnie prognozy na wiosnę.

Bo było tak, jak się spodziewano: zarówno marzec jak i kwiecień, były przeciętne, chwilami chłodne. Chłodny i mokry miał być też maj i taki w odczuciu wielu był, chociaż ciepłe epizody z masami powietrza znad Afryki podniosły wartość średniej miesięcznej temperatury. W efekcie uplasowały maj w normie wieloletniej, miejscami powyżej.

Ale pomimo wielu wilgotnych, pochmurnych i chłodnych dni, nie przyniósł wiele deszczu. Średnio w maju spada do 60-80 l/mkw. wody na nizinach i powyżej 100 l/mkw. w górach. Tymczasem deszczomierz na Okęciu w Warszawie uzbierał tylko 26 l/mkw. wody. Pomimo niedociągnięć modelu warto pokazać jego wyliczenia dla rozpoczynającego się lata.

Wycofanie gorąca

W tej chwili upał wycofuje się na jakiś tydzień. Pozostaniemy w ciepłym i wilgotnym powietrzu, na ogół w obszarze obniżonego ciśnienia z przelotnymi opadami i burzami. Temperaturę rzędu 30 st. C poczuć możemy dopiero około 7-8 czerwca.

Monsun za rogiem

Później przyjść ma tzw. letni monsun, czyli związane z cyrkulacją północno-zachodnią obfite deszcze znad Atlantyku. W Polsce pojawiają się, według klimatologa Alojzego Wosia, między 9 a 18 czerwca w prawie 90-ciu procentach przypadków. W modelach już widać deszczonośne niże i opady na naszym terytorium, rzędu nawet 50 l/mkw. w ciągu 6 godzin.

Ale niech pada - deszczu wciąż jest za mało.

Bilans na zero, czyli upał

W trzeciej dekadzie czerwca powinny ponownie wpaść do nas gorące masy powietrza z południa podnoszące temperaturę, gdyż według NOAA, bilans temperatury w czerwcu powinien "wyjść na zero". Najprawdopodobniej więc miesiąc będzie typowy, z temperaturą w normie. Na zachodzie może lekko powyżej, a na wschodzie lekko poniżej.

Prognoza odchylenia średniej miesięcznej temperatury od normy na czerwiec 2016NOAA

W ubiegłym roku pogoda w lipcu i sierpniu była w Polsce taka, jak na południu Francji. W gorącu i suszy brakowało tylko pól lawendowych i cykad.

W tym roku lipiec według NOAA będzie w normie, chociaż we wszystkich trzech ostatnio liczonych wariatach temperatury na lipiec, istnieje spore prawdopodobieństwo, że na południu będzie cieplej niż na północy. Np. nad Bałtykiem i na Mazurach temperatura średnia miesięczna może być lekko poniżej normy wieloletniej.

To nie szkodzi - w końcu w lipcu występują maksima temperatury.

Prognoza odchylenia średniej miesięcznej temperatury od normy na lipiec 2016NOAA

Możliwe, że dość często napływać będą masy powietrza polarnego znad Atlantyku. Sprzyjają tzw. równowadze chwiejnej atmosfery, czyli silnemu wypiętrzaniu się chmur kłębiastych zasłaniających słońce i niosących przelotne deszcze oraz burze.

W lipcu normą są burze z opadami do 100 l/mkw. w ciągu kilku godzin. Wprawdzie w modelu opadów powyżej normy nie widać, ale przy częstej wymianie mas powietrza nad Polską, nieuniknione będą tarcia między nimi na frontach atmosferycznych i gwałtowne burze z gradem.

Również dla sierpnia model amerykański wyliczył średnią miesięczną temperaturę w normie, a na północy kraju lekko poniżej normy.

To miesiąc zwykle spokojniejszy niż lipiec, z częściej występującą pogodą wyżową.

Ale w tym roku na południu i wschodzie opadów ma być nieco więcej niż zwykle, podczas gdy nad morzem i na Mazurach będzie ich mniej. Potwierdziło by się istniejące w opinii publicznej przekonanie, że "nad Bałtyk jeździ się w sierpniu, bo spokojniej i woda w morzu cieplejsza".

Prognoza odchylenia średnich miesięcznych opadów od normy na sierpień 2016NOAA

Model rosyjskiego Rosgidrometu (Państwowe Centrum Meteorologiczno-Hydrologiczne) wyliczył, że na terytorium Rosji lato będzie w normie, w centrum tylko cieplejsze niż zwykle. W wielu regionach pojawi się niedostatek opadów.

Na zachodzie Rosji, będącej często pod wpływem układów barycznych kształtujących pogodę również w Polsce, temperatura średnia miesięczna czerwca, lipca i sierpnia ma być w normie.

W czerwcu wystąpić ma opadów nieco więcej niż zwykle, natomiast w lipcu i sierpniu ma być dość sucho. Jest duża szansa, że w pełni lata nad wschodnią Europą rządzić będą wyże, blokujące układy niżowe. Wszelkie więc wędrujące znad Atlantyku bądź Morza Śródziemnego niże, będą zrzucać wodę od Francji po Polskę oraz od Włoch przez Bałkany, Polskę po Skandynawię.

Nad naszym krajem często stykać się więc mogą różne masy powietrza: gorące i suche znad południowej i wschodniej Europy, oraz chłodne i wilgotne znad północnej i zachodniej części kontynentu. Taka strefa przejściowa zwykle obfituje w groźne zjawiska, jak ulewy, burze czy trąby powietrzne. Pojawić się może również niż genueński, niosący podtopienia na południu kraju.

Prognoza odchylenia średniej miesięcznej temperatury oraz opadów od normy na lipiec 2016Rosgidromet (Państwowe Centrum Meteorologiczno-Hydrologiczne)

Latem czekają nas upały na zmianę z ochłodzeniami. Chwilami będzie niespokojne, podobnie jak w innych regionach półkuli północnej. Dlaczego? Ponieważ 1 czerwca oficjalnie rozpoczyna się sezon huraganów na Atlantyku, który, według amerykańskich meteorologów, ma być w tym roku bardzo niespokojny.

La Nina za El Nino

Skończyło się zjawisko El Nino, najsilniejsze w historii pomiarów meteorologicznych. Teraz na Pacyfiku rozwija się La Nina, czyli zjawisko ekstremalnego wychładzania się wód powierzchniowych Pacyfiku okołorównikowego, co wpływa na obniżenie temperatury globalnej.

Synoptycy brytyjskiego MetOffice stwierdzili, że La Nina sprzyja powstawaniu huraganów na Atlantyku, które, jeżeli nie wkraczają w głąb USA, wędrują na północ i przekształcają w cyklony szerokości umiarkowanych. Owe ex-huragany sprowadzają gwałtowne załamania pogody, wichury, sztormy i powodzie w zachodniej Europie. Takiego scenariusza obawiają się Brytyjczycy.

Ale te silne wiry powietrza wędrując na wschód wpływają również, mniej lub bardziej, na pogodę w Polsce.

Bądź na bieżąco z pogodą dzięki TVN Meteo

Ale co tam prognozy! Lato trzeba brać takim, jakie je Matka Natura daje. I wykorzystać każdą wolną chwilę, każdy ciepły dzień i noc…

Czytaj więcej wpisów od tego autora

Autor: synoptyk Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed przymrozkami. Synoptycy prognozują spadek temperatury poniżej zera stopni. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna. 

Prawie cała Polska żółta od ostrzeżeń IMGW

Prawie cała Polska żółta od ostrzeżeń IMGW

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. W piątek 26.04 wystąpi małe i umiarkowane zachmurzenie. Termometry pokażą od 11 do 17 stopni. Warunki biometeo będą korzystne.

Pogoda na dziś - piątek, 26.04. Słońce wyjrzy zza chmur, do 17 stopni

Pogoda na dziś - piątek, 26.04. Słońce wyjrzy zza chmur, do 17 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogodę w Polsce powoli zaczyna kształtować się wyż znad Bałkanów. Oznacza to, że zmienia się w naszej części Europy cyrkulacja powietrza z północnej na południową. Miejscami występują mgły ograniczające widzialność.

Lokalnie występują mgły. "Nareszcie się uda wypchnąć chłód"

Lokalnie występują mgły. "Nareszcie się uda wypchnąć chłód"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Ze wstępnych prognoz na ten okres wynika, że miejscami tuż przed długim weekendem majowym może być nawet 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Pogoda w górach jest zimowa, przez co w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Przed lawinami ostrzegają także ratownicy Górskiego Pogotowia Ratunkowego w Karkonoszach.

Trudne warunki w górach. W Tatrach lawinowa "dwójka"

Trudne warunki w górach. W Tatrach lawinowa "dwójka"

Źródło:
TPN, GOPR, tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Powodzie, które były następstwem ulewnych opadów deszczu, nawiedziły Kenię. W wyniku przejścia żywiołu zginęło co najmniej 40 osób. Ponad 110 tysięcy jest bez dachu nad głową. Służby meteorologiczne ostrzegły, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze opady.

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, africanews.com

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl