Informacje
 • 560 km przez Islandię w 14 dni.
  Ekstremalny spacer Rafała Bauera

  23-08-2015 19:30 Jako pierwszy Polak dokonał trawersu solo

  Rafał Bauer

  Rafał Bauer

  Rafał Bauer wyruszył z punktu wysuniętego najwyżej na północ - Rifstangi, do tego położonego najniżej na południu - Kotlutangi, łącznie 560 km. Na trasie towarzyszyła mu najgorsza od 36 lat pogoda. W drodze doznał poważnej kontuzji. Mimo przeciwności został pierwszym Polakiem, który pokonał ten trudny szlak solo. O wyprawie opowiada w TVN 24.

  Rafał Bauer to chodziarz długodystansowy. Bierze udział w ultra maratonach na dystansie 100km w 24 godziny i samotnie przemierzam dzikie tereny w północnej Europie.

  - Lubię zimne miejsca, stąd Szkocja, Skandynawia i Islandia. Po prostu mnie tam ciągnie - opowiada w TVN 24.

  Samotny wędrowiec

  Jako pierwszy Polak przeszedł samotnie całą Szkocję na Cape Wrath Trail na dystansie Fort William – Cape Wrath, rezerwat krajobrazowy Yorkshire Dales, Cambrian Mountains, Brecon Beacons, Walię, Lake District i Abisko National Park.

  W lipcu tego roku dokonał pierwszego polskiego trawersu Islandii solo z punktu wysuniętego najwyżej na północ (Rifstangi) do tego położonego najniżej na południu (Kotlutangi).


  Sportowe wyzwanie

  Do wyprawy przez Islandię przygotowywał się dwa lata. Do pokonania miał 560 km w 14 dni.  - To było moje pierwsze sportowe wyzwanie - opowiada. Chciał pobić rekord przejścia Islandii samotnie bez żadnego wsparcia z zewnątrz. Każda pomoc osób trzecich (od przytrzymania plecaka do korzystania z gościnności mieszkańców Islandii) zaprzepaszczała szansę ustanowienia rekordu.

  Trasa

  Dzienny dystans do przejścia dochodził do 52 km z 25 kilogramowym plecakiem. Rafał był zdany tylko na siebie. Jadł to co miał w plecaku, spał pod namiotem.

  Trasa ekspedycji wiodła wzdłuż dróg. - Wcześniej (red. przy poprzednich wyprawach) tak nie było, ale ze względów bezpieczeństwa zdecydowałem się na taki szlak - mówi.

  Lato na Islandii było w tym roku wyjątkowo parszywe, z huraganowymi wiatrami, częstymi opadami śniegu i temperaturą odczuwalną na poziomie -10 st. C. Tak źle nie było od 1979 r. Idąc wzdłuż uczęszczanych traktów miał szansę uzyskania pomocy w razie kontuzji czy wypadku, co jak się później okazało, było bardzo rozsądnym rozwiązaniem.

  Kontuzja

  Marsz przebiegał zgodnie z planem do momentu wejścia na słynną drogę F26 - wzdłuż wulkanicznej pustyni. To bardzo wymagający teren. Przez trzy dni marszu był tam pozbawiony dostępu do wody. Dopiero po pokonaniu dziennego dystansu mógł uzupełniać braki.

  - Każda jej ilość, która ewentualnie może się pojawić po opadach, zostaje w tempie ekspresowym wsiąknięta przez zaschniętą lawę i pyły wulkaniczne - wyjaśnia.

  - Ta droga doprowadziła mój organizm do kompletnego wycieńczenia. To było najgorsze pięć dni w moich podróżach - opowiada Rafał.

  Nabawił się kontuzji stawu biodrowego.  - Nie byłem w stanie postawić nogi na ziemi - tłumaczy.

  Schronił się w chacie przy Nyidalur. Po konsultacji z fizjoterapeutą przez telefon satelitarny, zrobił dzień przerwy i regularnie wzmacniał staw biodrowy ćwiczeniami i akupresurą.

  Ruszył w dalszą trasę, ale przystanek w chacie nie pozwaolił mu pobić  rekordu przejścia Islandii samotnie bez żadnego wsparcia z zewnątrz. Niemniej jednak jako pierwszy Polak samotnie dokonał trawersu solo z punktu wysuniętego najwyżej na północ (Rifstangi) do tego położonego najniżej na południu (Kotlutangi).

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż znad Niemiec przemieści się nad Morze Norweskie, a st...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...