Informacje

 • "9 na 10 osób robi to źle". Oto najczęstsze błędy biegaczy

  08-05-2015 08:03

  "Studio Active" na treningu

  Nawet zaawansowani biegacze popełniają błędy

  Biegać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej. Jak to robić, żeby było lepiej? Sprawdził na biegowym treningu reporter "Studia Active" TVN Meteo Active.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!

  - 9 na 10 biegaczy biega nieprawidłowo: albo nisko na biodrach, albo nie pracuje rękoma, albo przesadnie pracuje rękoma - wylicza Dominik Gosk z gabinetu Fizjoperfekt. Razem z kolegą prowadzi zajęcia dla biegaczy. Liczy, że w ten sposób uda się ich uchronić przed poważnymi urazami.

  - Obserwujemy, jacy przychodzą do nas pacjenci. Mają kontuzje wynikające często ze złych nawyków nie wiedzą, jak sobie z tym poradzić. Naszym celem jest nauczyć dobrych nawyków, by kontuzje wyeliminować - mówi Michał Dubaj, który razem z Dominikiem Goskiem prowadzi zajęcia dla biegaczy.

  Najczęstsze błędy

  A jakie rzeczy biegacze zwykle robią źle? - Najczęstszym błędem jest brak pracy rąk, pochylanie się do przodu, garbienie się. Jest tego sporo - mówi Dubaj. Przynajmniej 50 proc. kontuzji możemy wyeliminować poprawiając technikę biegu.

  Dobrej techniki łatwiej jest nauczyć początkującego biegacza. - Początkujący biegacz jest jak gąbka. Gąbka na początku wchłania wodę. Początkującego biegacza jest łatwo nauczyć, bo nie ma jeszcze złych nawyków ruchowych, które ma do zmienienia - mówi Dominik Gosk. W przypadku biegacza średnio zaawansowanego zmianę widać po miesiącu ciężkiej pracy, a istotną zmianę - po trzech miesiącach. - Gdzieś są zawsze rzeczy, które możemy poprawić - mówi Michał Dubaj.

  "Pozbyłem się kontuzji"

  A o tym, że praca nad techniką biegu daje efekty, przekonali się sami trenerzy. - Po roku doskonalenia techniki pozbyłem się wielu kontuzji związanych z pasmem biodrowo-piszczelowym, z kostkami, czy ścięgnami Achillesa i kręgosłupem - przyznaje Dubaj.

  WIĘCEJ O BIEGANIU W PORADNIKU BIEGACZA TVNMETEOACTIVE.PL

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • bieganie
  Technika jest najważniejsza, nieodpowiednie buty też powodują złe ułożenie stopy. Ważne, żeby sprawdzic jaką ma się stopę pronującą czy supinującą lub neutralną. New Balance ma swietnie dostosowane buty biegowe z wyszczególnieniem dla obu grup biegaczy
  ~miko /2015-11-09 16:11
 • Legginsy
  znalazłem. Robaki :)
  ~quba /2015-05-15 14:30
 • Legginsy
  Jakiej firmy są legginsy Pana prowadzącego?
  Są świetne :)
  ~quba /2015-05-11 12:21

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Ocieplenie, które wszyscy odczuliśmy w niedzielę, potrwa tylko kilka dni....

Wojciech Raczyński

alt

Ciepłe powietrze wypchnie z Polski zimno. ...