Bieganie zimą. O czym nie możesz zapomnieć?

Dwa dni po Beskidzie Żywieckim
Dwa dni po Beskidzie Żywieckim
dziewczynynastart.pl
Dwa dni po Beskidzie Żywieckimdziewczynynastart.pl

Chrupiący pod stopami śnieg, utkane mrozem wzorki na kałużach, sadzawkach i jeziorach, słońce prześwitujące gdzieś między drzewami, które nocą przyprószył śnieg. Zaczynasz od bielizny - raczej ciepłej, potem skarpetki, legginsy, wełniana koszulka, bluza, chusta na szyję, czapka na głowę, rękawiczki, buty… Co dalej? Jak biegać zimą, tłumaczy Katarzyna Karpa.

- No to ja już nie mam siły - często mówię, gdy skończę ten rytuał. Ubieranie się na zimowy trening zajmuje dużo czasu, ale to, co może czekać za drzwiami, sprawia że warto. Bo czasem nie jest to zimny wiatr, mżawka czy śnieżyca, ale piękna zima, a zdjęcia, które zrobisz w taki dzień, będziesz długo wspominać w zimowe wieczory. No dobra, ale co zrobić, żeby wyjść?

Napiszę Wam, jak ja to robię.

Bielizna

Ciepłe majty i stanik - tak zwykle zapisuję na liście rzeczy do zabrania na zimowe zawody. Nasze ściganie na 50 km na orientację zimą trwa czasem długo, bo po prostu często bywa trudniej. Szybko zapadające ciemności czy grząski śnieg albo gęste błoto spowolnić mogą nawet najlepszego zawodnika. A jak dodamy do tego niemożność rozpędzenia się do nadświetlnych prędkości, to trzeba ciepłe ciuchy mieć w odwodzie, żeby przypadkiem na tym odludziu gdzieś się nie wychłodzić. Także ciepła bielizna jest dla mnie podstawą.

Skarpety

Zawsze zimą biegałam w zwykłych, dość grubych skarpetach i to spokojnie wystarcza, jeżeli planujemy 2-3-godzinny trening. Stopy zwykle szybko rozgrzewają się w czasie biegu i nawet jak już są mokre, to i tak jest w nie ciepło, jeżeli tylko my trzymamy tempo. Najważniejsze: nigdy nie używam zimą krótkich skarpetek, które mogłyby odsłonić i zaziębić ścięgna Achillesa.

Na całodziennych zawodach natomiast używam teraz mojego najnowszego odkrycia, które testowałam w październiku na Łemkowynie, na której przebiegłam 100 km, czyli skarpet wodoodpornych. To wynalazek, który pozwala brnąć w mokrym (błocie, śniegu, rzeczkach) przy jednoczesnym zachowaniu tylko leciutko wilgotnej stopy. A jak już jest zupełnie zimno, to pod wodoodporne skarpety zakładam jeszcze jedne, z lekkiej wełny. Ale to wszystko przez to, że po jednym porządnym przemrożeniu stopy teraz marzną mi bardzo szybko. Dlatego potrzebuję solidnych rozwiązań…

Zobacz: 13 godzin w zimowym piekle z zamarzającymi stopami i folią w butach

Ciuchy pozostałe

Legginsy, koszulka i bluzy, jakich używam zimą, to zwykłe rzeczy z jednego z dużych sklepów sportowych. Legginsy mam takie w wersji zimowej, czyli z odpowiednimi, przeciwwiatrowymi wstawkami w najbardziej newralgicznych miejscach. Koszulka pochodzi z działu turystycznego i jej skład to 100 proc. wełny merynosa. To powoduje, że nawet gdy jest mokra, trzyma dobrze ciepło, a do tego trudno ją zasmrodzić - ciuch nie wydziela niemiłych zapachów nawet po długich zawodach. Bluzy natomiast to najcieńsze polary, zwykle wystarczają. Jeżeli jest bardzo zimno, dokładam na wierzch kurtkę wiatrówkę, a jeżeli pada, to zastępuję ją przeciwdeszczową z kapturem. Gdy jest poniżej zera, na legginsy zakładam jeszcze krótką spódniczkę z polarowego materiału.

Czapka, rękawiczki i chusty

Przez głowę ucieka najwięcej ciepła, dlatego tutaj jestem konsekwentna: nigdy zimą nie wychodzę bez czegoś na głowie. Zwykle zaczynam z czapką (z merynosa) i jeżeli jest ciepło, zamieniam ją na zwiniętego buffa - robi się z niego taka wysoka, gruba opaska. Druga najważniejsza rzecz to dla mnie rękawiczki. Wtedy, gdy przemarzły mi stopy, to samo stało się z rękami, dlatego teraz często (nawet w dość ciepłe dni) miewam problemy z utrzymaniem ich w cieple. Gdy idę na cały dzień do lasu, zabieram więc kilka par rękawiczek, żeby zmieniać je, gdy zmieniają się warunki i dokładać kolejne pary, gdy robi się nieznośnie. Do tego zestawu dokładam kilka buffów, czyli wielofunkcyjnych chust. Zajmują niewiele miejsca, a nieraz ratowały mi życie - czy to jak zmieniałam mokrą na suchą na głowie, czy opatulałam nadgarstki, gdy zrobiło się bardzo zimno.

Buty

- W czym ty biegasz zimą? Na pewno w jakichś specjalnych butach z goretexem? - to pytania, które padają cały czas. Nie, nie używam zimą goretexu, chociaż może przy mrozach nie byłoby to głupie. Wychodzę z założenia, że to, co wleje się do buta, musi się wylać. Dlatego potrzebne jest coś, co jest maksymalnie przepuszczalne i dobrze odprowadzi wodę.

W lesie na śniegu nieoceniona jest dobra podeszwa, ale te można znaleźć w zwykłych, trailowych odmianach butów do biegania. Gdy zaś jest lód (a w ostatnich latach zdarzało się to bardzo rzadko), zakładam na buty najprostsze raczki - gumowe nakładki z malutkim kolcami.

Niezbędne wyposażenie dodatkowe

Niezależnie od tego, czy idę do lasu na godzinę, czy na dziesięć, staram się zawsze zabierać ze sobą folię NRC, a najlepiej całą niewielką apteczkę. Powód? Nigdy nie wiadomo, co wydarzy się podczas treningu, a nawet najprostsze skręcenie nogi zimą na odludziu może być naprawdę niebezpieczne. Wyobraźcie sobie, że jesteście w miejscu, w którym nie ma ludzi, a skręcona noga uniemożliwia dalszy bieg. Nawet jeżeli uda się zadzwonić po pogotowie, pomoc na pewno nie przyjedzie do was w pięć minut. Trzeba jakoś przetrwać do czasu, kiedy na miejsce przyjedzie karetka. Przy takim czekaniu wychłodzić się bardzo łatwo.

Pamiętam wypadek jednej biegaczki na zawodach na orientację w Wesołej w Warszawie wiosną. Koleżanka potknęła się, przewróciła i wybiła sobie bark, nie była w stanie dalej iść, nie mówiąc o bieganiu. Dokuśtykałyśmy do drogi leśnej i od razu zadzwoniłam po karetkę. Zanim jednak ratownicy trafili na miejsce, minęło przynajmniej 40 minut. Folii oczywiście nie miałam, bo kto zabiera apteczkę na bieg na 7 kilometrów? Cały ten czas spędziłam więc przytulając ją i osłaniając koleżankę przed chłodem własnym ciałem. Aż strach pomyśleć, jak skończyłaby się ta przygoda, gdyby nie był to wiosenny, w miarę ciepły poranek, tylko zimowy, z temperaturą -10 stopni.

I telefon. Zawsze zimą mam ze sobą telefon. Naładowany.

Autor: Katarzyna Karpa / Źródło: dziewczynynastart.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2024. Wielu z nas nie może doczekać się długiego weekendu majowego, który w tym roku może okazać się szczególnie długi. O tym, co czeka nas w te dni w pogodzie, przeczytasz we wstępnej prognozie pogody przygotowanej przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. W prognozach widać ponad 25 stopni

Pogoda na majówkę 2024. W prognozach widać ponad 25 stopni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Sezon narciarski w Tatrach wciąż trwa, o czym świadczą piękne ujęcia zarejestrowane we wtorek na zakopiańskiej Gubałówce. Warto korzystać ze słonecznej pogody - już wkrótce zamknięta zostanie część tatrzańskich tras narciarskich. Turyści wybierający się na górskie wędrówki powinni zachować jednak ostrożność.

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Źródło:
PAP, TPN, TVN24

IMGW wydał prognozę ostrzeżeń na kolejne dni. Jak przewidują synoptycy, zimowe zagrożenia nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Jeszcze dzisiaj wydane mogą zostać alerty przed opadami śniegu i przymrozkami, a kolejne dni mogą przynieść dalsze niebezpieczeństwa.

W prognozach widać powrót zimowych zagrożeń

W prognozach widać powrót zimowych zagrożeń

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Mglisty i chłodny poranek przywitał nas we wtorek. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek przekazała, że dzisiaj w prawie całym kraju czeka nas chwila odpoczynku od deszczowej i śnieżnej aury. O poranku miejscami jest jednak niebezpiecznie.

Ślisko i mgliście o poranku, później zza chmur wyjrzy słońce

Ślisko i mgliście o poranku, później zza chmur wyjrzy słońce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Wtorek 23.04 zapowiada się pochmurno, jednak w prawie całym kraju upłynie bez deszczu - trochę popada jedynie pod koniec dnia na Śląsku. Dzień będzie stosunkowo chłodny, a na termometrach zobaczymy od 6 do 12 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek 23.04. Zimno, ale na chwilę odpoczniemy od deszczu

Pogoda na dziś - wtorek 23.04. Zimno, ale na chwilę odpoczniemy od deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Końcówka tegorocznego kwietnia zapowiada się zimno i pochmurno. Zanim nad Polskę nadciągną cieplejsze masy powietrza, czeka nas jeszcze kilka dni z opadami deszczu - lokalnie może padać bardzo intensywnie. Dopiero w weekend temperatura zbliży się miejscami do 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na 5 dni. Polska pod wpływem deszczowego frontu. Miejscami opady będą obfite

Pogoda na 5 dni. Polska pod wpływem deszczowego frontu. Miejscami opady będą obfite

Źródło:
tvnmeteo.pl

Już w tym tygodniu będziemy mogli obserwować na niebie pełnię Różowego Księżyca. Zjawisko zbiegnie się w czasie ze szczytem dwóch rojów meteorów. Niebo będą przecinać Lirydy i mniej znane pi Puppidy.

Różowa Pełnia i spadające gwiazdy. Kiedy spojrzeć w niebo?

Różowa Pełnia i spadające gwiazdy. Kiedy spojrzeć w niebo?

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Krecie trwają największe w Grecji ćwiczenia na wypadek trzęsienia ziemi - informuje w poniedziałek grecka agencja AMNA. Uczestniczą w nich władze wyspy i jej mieszkańcy.

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Źródło:
PAP

Do Niemiec w weekend wróciła zimowa pogoda. Najwięcej śniegu napadało w południowych i centralnych krajach związkowych. Na śliskich i oblodzonych drogach dochodziło do wypadków drogowych, w tym do jednego śmiertelnego.

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Źródło:
zeit.de, fr.de

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl

Do zdarzenia doszło niedaleko rumuńskiego Braszowa, w regionie, który zamieszkuje duża populacja tych wielkich ssaków. Całe zajście zarejestrowały kamery przemysłowe.

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Źródło:
ENEX, politico.eu

Lodowe włosy pojawiły się w Tatrzańskim Parku Narodowym. Do ich powstania konieczne są odpowiednie warunki atmosferyczne i obecność pewnego niepozornego organizmu.

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Źródło:
TPN, tvnmeteo.pl

Donald Trump odwołał wiec wyborczy z powodu nadchodzącej burzy. Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych przekazał zgromadzonym w Karolinie Północnej sympatykom, żeby poszukali schronienia i obiecał wkrótce wrócić "na pole bitwy" .

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Źródło:
PAP

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Te mikroskopijne zwierzęta wciąż zaskakują naukowców swoimi zdolnościami do przeżycia w ekstremalnie trudnych warunkach. Najnowsze badanie pokazuje, w jaki sposób niesporczaki są w stanie przetrwać silne promieniowanie jonizujące. - Robią coś, czego się nie spodziewaliśmy - powiedział biolog z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill.

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Źródło:
PAP, ScienceAlert, tvnmeteo.pl

Astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego UW zidentyfikowali najjaśniejszą i prawdopodobnie najmłodszą cefeidę znaną w Drodze Mlecznej. Jak podkreślono, ma ona rekordowo długi okres pulsacji wśród tego typu gwiazd w naszej galaktyce, a to odkrycie pokazuje, że Droga Mleczna nie jest pod tym względem wyjątkiem.

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Samica strusia z zoo w mieście Topeka w amerykańskim stanie Kansas wyrwała pracownikowi ogrodu klucze i połknęła je. Zwierzę nie przeżyło.

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Źródło:
wibw.com, tvnmeteo.pl

Ulewy, które w tym tygodniu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie, boleśnie pokazują brak przygotowania do walki ze skutkami zmian klimatycznych. Jak tłumaczył na antenie TVN24 profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, to, co dzisiaj uznajemy za anomalie, będzie powtarzało się coraz częściej.

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, DXB, Reuters

Kokosanka, pingwinia albinoska z gdańskiego zoo została "Pingwinem Roku". Dzięki głosom internautów, pokonała rywali z całego świata. Jej ogromna popularność może przyczynić się teraz do ratowania żyjących na wolności afrykańskich ptaków.

Albinoska z Gdańska "Pingwinem Roku". Zdeklasowała rywali z całego świata

Albinoska z Gdańska "Pingwinem Roku". Zdeklasowała rywali z całego świata

Źródło:
gdańsk.pl

Zorza polarna pojawiła się na polskim niebie w sobotnią noc. W jej obserwacji nie przeszkodziły nawet chmury, których gruba warstwa otulała w nocy część naszego kraju.

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Wulkan Ruang w Indonezji wciąż jest aktywny. Jak podały lokalne media, chociaż emisja pyłu i popiołów osłabła w piątek rano, spokój trwał zaledwie kilka godzin. Dookoła wulkanicznego stożka obowiązuje najwyższy stopień ostrzeżeń, a mieszkańcy otrzymali zakaz zbliżania się w jego okolice. Wybuch wpływa także na ruch lotniczy.

Ruang wciąż groźny. Utrudnienia w ruchu lotniczym mogą trwać tygodnie

Ruang wciąż groźny. Utrudnienia w ruchu lotniczym mogą trwać tygodnie

Źródło:
The Straits Times, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

U wybrzeży australijskiej wyspy Saibai znaleziono ciało 16-letniego chłopca, który z kolegą próbował dotrzeć do brzegu po tym, jak zepsuła się ich łódka. Według policji mógł zostać zaatakowany przez krokodyla.

Nastolatkom zepsuła się łódź, znaleziono ciało jednego z nich. Obrażenia "przypominają atak krokodyla"

Nastolatkom zepsuła się łódź, znaleziono ciało jednego z nich. Obrażenia "przypominają atak krokodyla"

Źródło:
ABC News, 9news..com.au, brisbanetimes.com.au