Informacje
 • Chcesz, by twoje dziecko nie chorowało? Sprawdź, ile może jeść cukru

  15-10-2016 15:36 Poznaj nowe zalecenia lekarzy
  Chcesz, by twoje dziecko nie chorowało? Sprawdź, ile może jeść cukru

  Dzieci powinny jeść mniej słodyczy

  Shutterstock

  Jednym z głównych problemów żywieniowych na świecie jest ilość spożywanego cukru. Dlatego ustalono nowe zalecenia w tej dziedzinie, dotyczące najmłodszych. Wiele badań potwierdza bowiem, że jedzenie nadmiaru słodyczy w młodym wieku zwiększa ryzyko takich chorób, jak otyłość i cukrzyca.

   

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  Starając się pomóc rozwiązać problem Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (AHA) wydało nowe zalecenia dotyczące spożycia dodatkowego cukru wśród dzieci i młodzieży. Dodatkowe cukry to zwykły cukier oraz wszelkiego rodzaju syropy - w tym fruktoza, glukoza i syrop kukurydziany. Wszystkie te słodziki są dodawane do jedzenia i napojów podczas ich wytwarzania.

  Nowe wytyczne

  Biorąc pod uwagę, że cukier znajduje się głównie w uwielbianych przez najmłodszych cukierkach, ciastach, napojach gazowanych i wielu innych produktach spożywczych, nic dziwnego, że jego spożycie jest tak wysokie.

  Według AHA dzieci i młodzież muszą obniżyć spożycie cukru i zaleca, by osoby w wieku od 2 do 18 roku życia jadły nie więcej niż 100 kalorii dzienne, pochodzące z dodatkowego cukru, co jest równoważne z sześcioma łyżeczkami. W puszce coli ukrytych jest dziewięć łyżeczek cukru.

  Co ważne, zgodnie z nowymi wytycznymi, dzieci do drugiego roku życia nie powinny w ogóle spożywać dodatkowego cukru. Specjaliści podkreślają, żeby preferencje smakowe rozwijać u maluchów od najmłodszych lat. Należy ograniczyć cukier swoim dzieciom, co zmniejszy skłonność do sięgania po niezdrową żywność w przyszłości.

  - Nasze zalecenia odnoszą się do dzieci, a także do dorosłych - powiedziała dr Miriam Vos, główny autor badań z Akademii Medycznej w Atlancie. - Nadmierny cukier szkodzi w każdym wieku - dodała.

  Niezdrowy cukier

  Vos wraz z grupą naukowców ustaliła nowe normy, opierając się na przeprowadzonych analizach, oceniających jak spożywanie cukrów dodatkowych wpływa na zdrowie dzieci. Wyniki wskazywały, że spożywanie dużej ilości cukru w dzieciństwie może prowadzić do rozwoju czynników, które powodują później choroby serca, otyłość i nadciśnienie.

  - Dzieci, które jedzą pokarmy nafaszerowane dodatkowym cukrem, spożywają mało zdrowej żywności, takiej jak owoce, warzywa, pełnoziarniste i mleczne produkty, które są dobre dla ich zdrowia - stwierdziła Vos.

  Fakty i mity na temat cukru przedstawiały dietetyczki Małgorzata Krukowska i Katarzyna Błażejewska w Studio Activ:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...